islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Me kerkuan te shitem! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Me kerkuan te shitem! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Me kerkuan te shitem! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Me kerkuan te shitem! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Me kerkuan te shitem! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me kerkuan te shitem! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me kerkuan te shitem! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Me kerkuan te shitem! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Me kerkuan te shitem! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me kerkuan te shitem! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Me kerkuan te shitem! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Me kerkuan te shitem! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Me kerkuan te shitem! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Me kerkuan te shitem! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Me kerkuan te shitem! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Me kerkuan te shitem! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Me kerkuan te shitem! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Me kerkuan te shitem! Empty96%Me kerkuan te shitem! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Me kerkuan te shitem! Empty0%Me kerkuan te shitem! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Me kerkuan te shitem! Empty0%Me kerkuan te shitem! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Me kerkuan te shitem! Empty0%Me kerkuan te shitem! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Me kerkuan te shitem! Empty1%Me kerkuan te shitem! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Me kerkuan te shitem! Empty2%Me kerkuan te shitem! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Me kerkuan te shitem!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Me kerkuan te shitem! Empty
MesazhTitulli: Me kerkuan te shitem!   Me kerkuan te shitem! EmptyFri 4 Mar 2011 - 20:54

Pasioni ime per gazetari ka filluar ne bankat shkollore, kisha 17 vjet. Gjate ushtrimeve ndersa profesori ishte duke shpjeguar per kabllot elektrike dhe elektronike, une lexoja Sergio Romano. Gjate mbremjes me zente gjumi perballe lajmeve te Al jazeera, sepse gazetarija eshte nje bote qe me le te shtangure. Tashem i shihja malet e Afganistanit qe isha duke i intervistuar talebanet, ne vende se te merem me rrethinat e Bagdatit per te treguar te vdekurit dhe luftaret. Une kam qene naiv dhe keshtu nje dite u zgjova dhe fillova te shiqoj pereth. çfar te shkruaj? Temat jane te pafundeme: te jashtmit, politika italiane, thashthemet. Vendosa te filloj nga ajo qe eshte me njohur: Bashkesija islame ne Itali. Fillova te shkruaj per nje faqe interneti, pastaj ne bashkepunim me nje web tv per nje vit dhe disa jave per nje "pacereporter". Ndrekohe une meditoja dhe beja krahesimin me gazetaret dhe vllezerit musliman ne tema te nxehta te rendesishme: xhamite, grate, politika. Doja te kuptoja se si te shkruaj mbi komunitetin pa e demtuar ate dhe ne te njejten kohe si te jem objektiv. Gazetat qe shfletoja reportonin lajme per muslimanet ne Itali gje qe shpesh i gershetonin me Al-Kaiden, me dhunen ndaj grave, dhe kjo ishte diçka qe me pengonte tej mase. Une thashe:>> Kam per te bere kercim ne kualitet, duhet te mundohem te shkruaj dhe te kerkoj qe te futem ne kete bote, ne boten e gazetaris profesionale>>. Une kam kontakt me nje agjenci per shtip, ku me ofroi nepermjet nje gazetari te tij qe te filloj te shkruaj.
Gjerat me dhane kurajo dhe fillova te shkruaj. Duhesha te intervistoj nje Imam dhe me thane qe ate ta paragonoi me njerzit ne xhungla, keshtu lajmi shitet me mire dhe na nevojitet neve. Une çka bera, e shkruajta nje artikull dhe ua dergova me nje pyetje te vetme: ''Si munde te shkruaj keq per komunitetin tim?'' Gazetari qe me percillte me tha nje fjale qe me habiti shume, gati sikur me me marre nje rrahje ne koke. ''E rendesishme nuk eshte qe te shkruajshe mire apo keq per muslimanet ne Itali, e rendesishme eshte qe te shkruajsh dhe te bejshe lajme''. Ne ato momente pak kuptova se çka ishte duke me kerkuar. Me kerkonte qe une te shitem.....me kerkonte qe une te them genjeshtra, t'i konsideroi te gjithe ato qe une per çdo dite lutem, ha buke dhe jetoj, per vllezrit e mi, t'i konsideroi terorista. Duhesha te shkruaj qe El Kardavi eshte gryke preres, qe Wagdi Ghonem inkurajon xhihadin ushtarak, e ashtuquajtura lufte e shenjte. Kjo eshte absurde. Une duhesha te gjej guxim per t'i thene jo, oferta ishte nje gje qe te ofrohej vetem njeher ne jete(ashtu thone): Ne nje seance te agjencis per lajme te jashtme bene nje okspozim mbi shkrimet e mia, me fjale te tjera, ate qe çdo gazetare e done. Nese do te kisha pranuar tash do te isha nder emrat e gazetareve me me renome ne komunitete. Nje Magdi Allam i vogel qe po rritet, ne vende qe te zgjedhe muslimanet. Do ta kisha zgjedhur per nje motiv shume te thjeshte: sepse jam I bindur qe me grupin qe eshte ne rritje, pastaj me kete qe aryhet large. ''Dora e Zotit eshte me grupin'', nje thenie Islamike. E tash, pse une e tregoj kete pervojen time? Sigurishte jo per te festuare ne vetevete, por per te nxjerre ne pah nje problem te vertete: Te rinjet musliman qe duan te marrin rrugen e gazetarise kane pak alternativa. Duke folur me nje anetare te komunitetit me konfermuan se ''Nuk ka zgjidhje, o te shitesh o do te shkruajshe gratis''. Problemi eshte se shume te rri e zgjedhin karrieren dhe jo kumunitetin Islam, kete e bajne si nga dobesija e tyre mentale si nga mungesa e nje rruge alternative. Kjo duhet ta reflektoj. Sepse ne kete menyre, do t'i humbe te dy rruget, do ta humbe personalitetin e tij duke u munduar qe te ary nje karriere falso, poshtu do ta humbe edhe shoqerine Islame.
Komuniteti i muslimaneve ne Itali duhet te bej hapsire per te rinjet dhe te propozoje rruget alternative, qe kurre te mos i kerkohet nje te riu musliman per te zgjedhur ndermjet komunitetit te tij dhe karrieres se tij.


Perktheu nga Italishtia........Zudi-Fejzuli
Per forumin: Islami eshte drite

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Me kerkuan te shitem!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: