islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty96%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty0%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty0%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty0%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty1%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty2%Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur sendi i huaj bëhet i joti!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Kur sendi i huaj bëhet i joti! Empty
MesazhTitulli: Kur sendi i huaj bëhet i joti!   Kur sendi i huaj bëhet i joti! EmptyWed 23 Feb 2011 - 10:46

Kur sendi i huaj bëhet i joti! Pearl-264x176

Shejh Salih Ebu El-Kasim el-Haraz Es-Sufi El-Bagdadi ka thënë se ka dëgjuar El-Kadi Ebu Bekër Muhamed Bi n Abdulbaki Muhamed El-Bezar el-Ensariu të thotë:


“Një ditë isha afër Mekkes dhe më kishte marr një uri e madhe dhe nuk kisha asgjë për të ngrënë. Gjeta një qese prej mëndafshi që ishte e lidhur me një xhufkë mëndafshi dhe e mora me vete në shtëpi. Kur e zgjidha xhufkën e qeses prej mëndafshi, gjeta në të një gjerdan me margaritarë, të cilat nuk i kisha parë kurrë më parë. Kur dola jashtë, pash një plak që po e kërkonte atë qese dhe në dorë kishte një leckë me 500 dinarë dhe po thoshte: “Këto para janë për atë që ma kthen qesen me margaritarë”.


Mendova: “Unë jam nevojtar dhe i uritur; përse të mos i marr këto parë që do të më hyjnë në punë dhe t’ia kthej atij plakut qesen e tij!”


- Hajde me mua, i thash. E çova në shtëpi dhe ai po me përshkruante qesen, mënyrën sesi e kishte lidhur, margaritarët dhe numrin e tyre. Ia dhashë dhe ai mi dorëzoi 500 dinarët, mirëpo unë refuzova dhe nuk i morra. Megjithëse ai këmbënguli që t’mi jepte, unë nuk i pranova. Kështu ai edhe u largua.


Kaluan disa kohë dhe unë u nisa me varkë përmes detit. Rrugës deti u trazua dhe barkën me gjithë njerëzit i përpiu deti me gjithë ç’kishin me vete. Unë u kapa pas një pjese të barkës dhe qëndrova për një kohë në det i kapur pas saj. Isha tmerruar dhe nuk e dija se ku po shkoja.

Kaluan disa orë dhe pash veten buzë një ishulli. U gëzova shumë. Zbrita dhe u takova me disa njerëz që jetonin atje. Qëndrova në disa xhami dhe njerëzit më respektonin shumë, pasi unë u mësoja atyre Kur’anin. Ata më kërkuan t’ua mësoja fëmijëve të tyre shkrim e lexim, dhe kështu bëra. Më dhanë shumë pasuri dhe e ndjeja veten prej tyre.


Një ditë disa prej tyre më thanë: “Kemi një vajzë jetime që nuk është keq nga gjendja ekonomike dhe duam ta martojmë me ty”. Fillimisht kundërshtova, kur e pash insistimin e tyre, pranova. Me të parë vajzën, vura re se ajo kishte të varur në qafën e saj gjerdanin që dikur e pata gjetur. E ngulita shikimin në atë gjerdan dhe u shtanga. Ata që ishin afër më thanë: “Ç’ke që ke ngulitur shikimin në gjerdanin e kësaj vajze dhe nuk po e vështron atë farë?!”


Ua tregova historinë e gjerdanit dhe ata u mahnitën shumë!


- Mirë unë, po ju ç’keni?, u thashë.


- E di si është puna?, më thanë. – Plaku, të cilit ti ia ke gjetur gjerdanin është babai i kësaj vajze. Ai gjithmonë thoshte se nuk kishte parë njeri më të mirë se ai që i kishte kthyer gjerdanin. Ai lutej vazhdimisht duke thënë: “O Zot! Më bashko mua me atë burrë dhe bëj që ai të martohet me vajzën time!”


Kështu u martova me atë vajzë dhe me të pata dy fëmijë. Pas disa kohësh ajo vdiq dhe unë bashkë me fëmijët trashëguam gjerdanin e saj. Më pas e shita atë gjerdan për 100 mijë dinarë dhe pasuria që ju shihni është pjesë e atij gjerdani”.


________________


Xhasim Muhmmed Mutava, Muhammedi alejhis-selam në familje dhe realiteti ynë bashkëkohor, Furkan-ISM, Shkup, 2006., fq. 50-52.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kur sendi i huaj bëhet i joti!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: