islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty96%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty0%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty0%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty0%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty1%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty2%Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
MesazhTitulli: Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj   Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 22 Feb 2011 - 11:52

Cito :
Ishte ora e fundit dhe nxënësit me padurim pritnin që të dalin nga shkolla. Të gjithë ishin të përgatitur për të dalë, vetëm artani nuk ishte I përgatitur dhe bënte çmos për t`u vonuar. Artani bëhej sikur po përgatitej me hapa të rënda dhe nganjëherë e shikonte mësuesen drejt në sy. Mësuesja e vërejti këtë gjë dhe pasi që të gjithë nxënësit dolën jashtë , e pyeti Artanin:

Çka u bë Artan, a nuk po shkon në shtëpi?

Artani iu përgjigj: Desha të bisedoj me ju mësuese?


Po mirë Artan, urdhëro çka do të thuash?

Desha të flas për shokun tonë, për Agimin?

Më duket se nuk e kanë gjendjen e mirë. Nëna e tij nuk I vë gjëra të mira për të ngrënë në çantë?


Po?


Dua që t`I ndihmoj Agimit? Por nëse e kupton që unë I kam ndihmuar, do të mërzitet.Nëse çdo ditë veçoj nga pak para sa për të blerë një gjevrek, a ka mundësi, a ka mundësi që ato para t`ia jepni ju Agimit?

Nxori një grusht me para nga xhepi dhe ia la mbi tavolinë mësueses. Mësuesja Drita nuk I preku paratë fare. U ulnë karrige dhe filloi të mendojë. Me sa ishte e informuar edhe Artani nuk e kishte gjendjen aq mirë. Edhe pse nu I takonte një familjeje të pasur, dëshironte që t`I ndihmojë shokut të tij dhe nuk donte që këtë gjë ta dijë asnjëri.

Mësuesja Drita duke iu drejtuar Artanit: Ndalu pak Artan. Me aq sa jam e informuar edhe gjendja juaj nuk është aq e mirë. Mos vallë jam gabim?

Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Ndarjaevuescopy

Po, keni të drejtë mësuese. Babai im punon me rrogë ditore. Shumë herë edhe s`mund të gjejë punë. Por edhe unë jam duke punuardhe duke fituar para.


Çfarë je duke punuar?


Jam duke shitur gjevrekë.
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Ndarjaevuescopy


Mësuesja Drita përsëriu ndal për një moment dhe filloi të mendojë.Me të vërtetë u mahnit nga ndjenja për mirësi që e posedonte Artani.Por ja që ishte vështirë që ai ta bënte një gjë të tillë, andaj mësuesja Drita duhej të gjente një gjë të tillë, andaj mësuesja Drita duhej të gjente një rrugë për ta ndaluar Artanin, por pa ja thyer zemrën atij. Mësuesja Drita përsëri iu drejtua Artanit:


Çfarë dëshiron të bëhesh kur të rritesh?


Një biznismen shumë I pasur….


Pse?


Që sa më shumë t`u ndihmojë njerëzve……


Mirë atëherë , I tha mësuesja Drita.Më dëgjo mua Artan, është
e vërtetë se gjendja e Agimit s`është e mirë. Por edhe gjendja juaj nuk ëhstë më e mirë se e Agimit. Po deshe mos shpejto kaq shumë, kur të bëhesh I pasur, atëherë u ndihmon njerëzve. A nuk bën ashtu?


Jo, iu përgjigj Artani. Tani duhet ta bëjë këtë punë.


Pse nuk mundet? Ia priti mësuesja.


Janë tre arsye se pse nuk mundet:


E para: Paratë që I fitoj unë në realitet nuk janë të miat. Ngaqë jam bamirës, Zoti më bën simpatik ndaj njerëzve. Kështu që njerëzit ndikohen nga kjo dhe blejnë edhe më shumë gjevrekë nga unë. Për këtë shkak, unë shes më shumë gjevrekë bile edhe nga ata që punojnë gjithë ditën. Në lagje e kemi edhe xhaxhi Hasanin që çdo ditë e mer nga një gjevrek dhe I ushqen pëllumbat.


E dyta: thonë që, “Pema lakohet përderisa është e njomë”.Nëse nuk mësoj që tani të bëjë mirësi, kur të rritem s`do të bëj fare. Nëse nuk bëj mirësi që tani dhe e shtoj në të ardhmen kur të bëhem I pasur , kur të bëhem me të vërtetë I pasur do ta zhgënjej veten, duke menduar që të bëhem edhe më I pasur.


Arsyeja e tretë është më e rëndësishmja: Kurt ë rritem dua të bëhem biznesmen shumë I pasur. Njerëzit që nuk investojnë në kohë, nuk mund të bëhen biznesmen të mdhenj.


Mësuesja Drita e dëgjonte Artanin sikur të qëndronte ndonjë I rritur për para saj: Këtë të fundit nuk e kam shumë të qartë, e ndërpreu mësuesja.


Ngaqë tani nuk jam shumë I pasur mund të ndajë aq para vetëm sa për një gjevrek për të ndihmuar. Zoti parajsën ua jep atyre që bëjnë mirësi aq sa e kanë fuqinë.Ngaqë fuqia ime është kaq, edhe çmimi i parajsës vlen sa paratë e disa gjevrekëve.Nëse ndërroj jetë pa u bërë I pasur, do të mund të hyjë në parajsë me paratë e disa gjevrekëve. A ka ndonjë investim më profitabil se kjo?


Edhe nëse nuk e keni gjendjen të mirë, merrni dy bukë dhe lëreni para derës së një të varfëri në lagjen tuaj. Pritni pak jashtë një shkolle dhe ndonjë fëmije me këpucë të grisur, blijeni një palë këpucë, e kështu me radhë. Mjafton që të mos rrini pa bërë asgjë!


Shkrujti: Merjem Salihi
Marur nga Revista Zaman
Për Forumin: www.islamieshtedrit.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj Empty
MesazhTitulli: Re: Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj   Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj EmptyTue 22 Feb 2011 - 13:28

Selamu Alejkum Motrushe All-llahu qofte i kenaqure me Ju dhe All-llahu te shperblefte per cdo shkronje qe e ke shkrujte n'kete Tregime

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Ndarja e bukës me të tjerët është më e shijshme se sa ngrënia e saj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: