islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty20%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty7%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty37%Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Z.Talha B.Ubejdullahu r.a

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Empty
MesazhTitulli: Z.Talha B.Ubejdullahu r.a   Z.Talha B.Ubejdullahu r.a EmptySat 19 Feb 2011 - 16:27

Cito :
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Images?q=tbn:ANd9GcRAgDSmc7vYNeydOedqQQqgN4Ctswhcf9aduFxgEuM5PpsbYAWB


Z.Talha B.Ubejdullahu r.aHz.Talha r.a shpjegon vetë se si është bërë musliman. Isha në pazarin e Basrës , ku doli një prift nga kisha tha: A ka ndonjë që vjen nga Mekka në mesin tuaj?


Unë jam- u përgjigja Prifti pastaj thotë: A ka ardhur Ahmeti? Ai është djali i Abdullahut, nipi i Abdulmutalibit, është profeti i fundit.


Vendi se ku do të vijë është Mekka, ndërsa vendi ku do
të bëjë hixhret është një vend i nxehtë, shumë pjellorë dhe ka shumë hurma.


Kur kthehet në Mekke dëgjon që Resulullahi (s.a.ë.s) kishte shpallë profetësinë e Tij. Talha r.a shkon tek Resulullahi (s.a.v.s) bashkë me Hz. Ebu Bekrin r.a dhe bëhet musliman. Bërjae tij musliman ndryshoi të tërë rrjedhën e jetës së tij.


Hz.Talha r.a kishte një miqësi shumë të fortë me Hz.Ebu Bekrin r.a dhe rrinin shumë kohë pranë. Neufel bin Huvejlid i lidh të dy me një litar dhe asnjë nga muslimanët nuk i ndihmonte dot. Pas kësaj ngjarje ato i quajtën "Karinejh" (Miq të pandashëm).


Hz.Talha r.a ishte shumë i pasigurtë, por edhe shumë i pasigurt, por edhe shumë dorëdhënës (jepte shumë), Duke u nisur nga kjo veti, Hz.Talhasë i kishin vënë këto llagape (cilësi): Talhatul Hajr. Talhatul-Fejjaz dhe Talhatul-xhud (që jep).


Nuk mori pjesë në luftën e Bedrit, sepse Resulull-llahi i kishte ngarkuar një detyrë tjetër.


luftën e Uhudit ka luftuar trimërisht dhe ka marrë shumë plagë , 24 ose 37 të tilla dhe i këputën dy gishta.


Resulull-llahi (s.a.ë.s) ka thënë për Talhanë (r.a) kështu:"Kush dëshiron të shikojë një person që i ka dhënë fjalën Allahu (xh.sh) dhe e ka mbajtur, atëherë shikojeni Talhanë".

Hadith- "Zubejri dhe Talha do të jenë me mua në Xhenent".

Shkrujti: Ilaz Salihi
Për Forumin: Islamieshtedrit.com
Shkurt-2011
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Moz-screenshot-8Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Moz-screenshot-7Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Moz-screenshot-6Z.Talha B.Ubejdullahu r.a Moz-screenshot-5

Allahu ju shperbleft per postimin.
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Z.Talha B.Ubejdullahu r.a
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: