islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty96%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty0%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty0%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty0%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty1%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty2%Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Besnikëria kërkon njerëz besnik

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Besnikëria kërkon njerëz besnik Empty
MesazhTitulli: Besnikëria kërkon njerëz besnik   Besnikëria kërkon njerëz besnik EmptySat 19 Feb 2011 - 11:31

Një njeri shirtëlartë (evlia) vëren se nxënësit e tijavash avash, një nga një, por shpërndahen dhe se po largohen nga ai.Pas një kohe të gjithë nxënësit largohen pos njërit.Paska dashur të jetë besnik ndaj mësuesit të tij.Çfarë do që të ndodhte, ai nuk do ta kishte lënë vendin ku I ishte mundësuar të mësoj shumë gjëra në jetë, duke menduar se të gjitha gjërat që I kishte mësuar I kishte mësuar falë mësuesit të tij. Njeriu me zemër të thyer dhe me buzët e tij që I dridheshin: Djalosh, çfarë ndodhi me shokët e tu, çfarë panë dhe pse u larguan që këtu?


Nxënësi nuk donte që t`I përgjigjet pyetjes së mësuesit të tij. U mundua që ta tjkalojë pyetjen dh eta ndryshojë temën, duke e lënë pa përgjigjee. Njeriu insistoi dhe më në fund nxënësit u detiruan që të përgjigjej.


Zotëri, shokët tanë filluan që me sytë e tyre të zemrës t`I vëzhgojnë disa tablo shpirtërore, kur filluan që ti shohin shënimet në lehv-imahv dhe isbat(tabloja ku janë të regjistruar veprat e njerëzve, por që më vonë mund të korigjohen me vepra të mira a me sadaka)”, aty vërejtën se për të ishte shënuar si njeri “shaki (mëkatar)”.Andaj dhe ushpërndanë.


Njeriu shpirtëlartë (evlija) merr një frymë të thellë dhe I përgjigjet kështu:


Unë atë gjë jam duke e parë që dyzet vjet. Por nuk u dorëzova dhe u mundova që të duroj.Vallë a ekzistn ndonjë derë tjetër ku mund të shkojë?


Kujt tjëtër mund t`I referohem që të shlyhet shkrimi I shënuar “shaki”. Andaj dhe asnjëherë nuk u largova nga dera e Tij.


ato momente vërejnë se shkrimi “shaki(mëkatar)” fshihet dhe në vend të tij shënohet këshu “said (fatlum)”.

Vallë a ekziston ndonjë derë tjetër të cilës mund t`I referohemi veç derës së Zotit. Para derës së Tij duhet pritur me durim dhe duke insistuar për pendim….


Një dijetar I madh thotë kështu: “Mua më udhëzoi një mace”.E pyesin se si ndodhi ajo? Dijetari përgjigjet kështu:


“Një mi hyri në një vrimë.Macja që e vërejti këtë gjë
pastaj erdhi dhe qëndëroi me orë të tëra pa e larguar fare syrin nga vrima në të
cilën hyri miu. Më në fund miu doli nga vrima, kështu që macja e kapi gjahun.
Unë mësimin e durimit e mësova nga macja”. Durim qëllim dhe ideal…..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Besnikëria kërkon njerëz besnik 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Besnikëria kërkon njerëz besnik
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: