islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Amaneti ne drurin e çuditshem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty96%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty0%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty0%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty0%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty1%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Amaneti ne drurin e çuditshem Empty2%Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Amaneti ne drurin e çuditshem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Amaneti ne drurin e çuditshem Empty
MesazhTitulli: Amaneti ne drurin e çuditshem   Amaneti ne drurin e çuditshem EmptyTue 15 Feb 2011 - 7:50

Amaneti ne drurin e çuditshem

Nga Ebu Hurejra, Allahu qoftë i kënaqur,se i Dërguari i Zotit, paqja dhe mëshira Zotit qofshin mbi të, ka përmendur një njeri nga beni israilët që i kishte kërkuar një tjetrit,po ashtu nga beni israilët,ti jep borxh një mijë dinarë.
Borxhdhënësi: Më sjell dëshmitarë që të dëshmoje!
Borxhmarrësi: Mjafton Allahu dëshmitar.
Borxhdhënësi: Më sjell dorëzanë!
Borxhmarrësi: Mjafton Allahu dorëzanë.
Borxhdhënësi: E ke thënë të vërtetën.
Ia jep 1000 dinarë atij që e kërkoj borxhin. Ai i mori dhe shkoi në vendin e vet në anën tjetër të detit.Kur i kreu nevojat e veta dhe deshi ta kthen borxhin në afatin e caktuar, doli në bregdet, por nuk gjeti anije.E mori një copë druri dhe e bëri një vrime në te.I vuri aty 1000 dinarë dhe një letër për shokun e tij. E mbyll vrimën dhe i afrohet detit.Borxhmarrësi:
O Zot, Ti e di se unë kam marre borxh prej filanit 1000 dinarë. Ai më kërkoi dorezane, e unë i thashë mjafton Allahu dorëzanë dhe ai u pajtua me Ty.Më kërkoi dëshmitarë, e unë i thashë mjafton Allahu dëshmitarë dhe ai u pajtua me Ty.Mirëpo unë tani u orvata të gjej anije për t'ia kthyer borxhin, por nuk gjeta, e tani e dorëzoj këtë amanet te Ti dhe e hedh copën e drurit në det.
Pastaj kthehet por vazhdimisht përsëri ka kërkuar të gjen anije për të shkuar ta kthen borxhin.Në anën tjetër kishte dal borxhdhënësi dhe priste mos po vjen ndonjë anije që t'ia sjellin borxhin kur, ja, një copë druri ndalet në breg.E merr copën e drurit dhe shkon në shtëpi.Kur e hap vrimën i gjen 1000 dinarëi dhe letrën.Pasi kalon një kohë, vjen borxhmarrësi me 1000 dinarë tjera për ti kthyer (se nuk e dinte a kanë arritur ato të drurit).Borxhmarrësi:
Pasha Allahun, vazhdimisht kam kërkuar anije që të vij të ta kthej borxhin por nuk gjeta deri këtë herë që po arrij tani.
Borxhdhënësi: A mos më ke dërguar mua ndonjë gjë?
Borxhmarrësi: Unë po të them se nuk kam gjetur anije para kësaj here që erdha.
Borxhdhënësi: Allahu ta ka kthyer borxhin me copën e drurit që e ke dërguar te unë.Pastaj,ai me 1000 dinarët, kthehet i kënaqur.
(Ky tregimi është te përmbledhja e Buhariut 3/56)

Marre nga libri: Rrefime te mrekullueshme profetike
Autor: Muhamed Xhemil Zejno
islami-eshte-drit.2009/2011

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Amaneti ne drurin e çuditshem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: