islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty96%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty0%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty0%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty0%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty1%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty2%lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 lidhje me tarikatin sulejmanxhi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
MesazhTitulli: lidhje me tarikatin sulejmanxhi   lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptySun 6 Feb 2011 - 16:03

selamun alejkum hoxhallar te nderuar doja te ju pyes ne lidhje me tarikatin sulejmanxhi si eshte puna e tyre dhe e talebeve te tyre te cilat msojn tek ato a jan ne devijim nese i praktokojn krejt mesimet e tyre si psh. leximi i Kur`anit me Y , ndryshimi i shkronjave te Kur`anit si psh. t e trash e bejn d , dadin e bejn dh kafin e bejn g , etj ....dhe berja e raptes dhe zikrit me zemer ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
MesazhTitulli: Selam   lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyMon 7 Feb 2011 - 23:37

Selam.
Sa i takon pyetjes suaj do të mundohem të përgjigjem aq sa kam njohuri.
Me sa dij un ata nuk jan Tarikat por xhemat(grup), ku emërtimi i këtij xhemati vjen nga lideri i tyre Sulejman Hatuhan, i cili është përmbajtur mësimit të Kuranit sipas kushteve të asj kohe (duke e mesuar ate përmendsh)
Sa i takon leximit të Kuranit tek shkronjat e buta dhe te forta përshkak se alfabeti i gjuhës turke nuk i ka shkronjat sa alfabeti i gjuhës shqipe dhe për të bërë dallimin e shkronjave te buta nga të fortat kan disa ndryshime si p.sh. dh-nëe lexojn me z etj, por nuk do të thot që edhe neve të shqiptojme mu si ata sepse ne i kemi shkronjat qe mund ti përshtatet cdo shkronje te gjuhës arabe.
Dhikri si dhikër është cekur edhe në Kuranin famëlart, ku Allahu xh.sh. thot"Falni namazin që të më përkujtoni mua,
A edhe me të përmendurit e Allahut nuk po ju qetsohen zemrat.
Për metoden se si ata e bëjn dhikrin smund tju them asgje sepse nuk kam njohuri se në cfar metode po e praktikojn dhikrin,por un mendoj se poqese nuk dalin jasht rregullave të Kuranit dhe Haditheve të Muhammedit a.s. nuk ka ndonji gjë të keqe.
Allahu e din më së miri.
Me respekt
Furkan.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
MesazhTitulli: Re: lidhje me tarikatin sulejmanxhi   lidhje me tarikatin sulejmanxhi EmptyTue 8 Feb 2011 - 0:55

Tarikati Nakshibendij ( grupi apo xhemati Sulejmani)

Lideri i tyre i ketij Xhematit është :
"Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.)"

"Xhemati Sulejmani ka edhe Fondacionin e tyre 'ILKSAV'.
Rëndësi më të madhe i japin leximit të Kur'anit kan edhe ilmihalin e tyre e cila eshte botuar gati dy vite në gjuhen shqipe dhe Doracaku per leximin e Kur'anit i perpiluar po ashtu nga Udhëheqesi i tyre:
"Süleyman Hilmi Tunahan (k.s.)" Janë edhe nismëtaret e parë të kalendarit me permbajtje edukative fetare dhe shkencore në pergjithesi. kalendari i tyre quhet: 'FAZILET NESRIYET'
Rëndesi i japin dhikrit dhe llojeve të namazeve tjera siç janë Twisted Evil etj. Mendoj kaq ishte njohuria ime ndaj ketij Xhemati Sulejmanij
mirëpo se shpejti me informacione të plota.
ME FALNI SE INTERVENOVA UNE NE RUBRIKEN PYET HOXHEN.Kerkoj falje.


Es selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty
MesazhTitulli: Re: lidhje me tarikatin sulejmanxhi   lidhje me tarikatin sulejmanxhi Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
lidhje me tarikatin sulejmanxhi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: