islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty96%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty0%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty0%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty0%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty1%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty2%“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 “Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
MesazhTitulli: “Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!”   “Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 19 Jan 2011 - 9:27

“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Dilema-264x181Tregohet se Hamid El-Efaf një të premte dëshiroi të
shkojë të fal namazin e xhumasë, por, për një moment, u gjend në dilemë
se si të veprojë… Kafsha i kishte humbur, mielli i kishte mbetur në
mulli, ndërsa, për fat, radha e tij për të ujitur fushën ishte mu në
kohën e xhumasë.

Filloi të mendojë: “Nëse shkoj në xhami do t’i lë pas dore të gjitha
punët.” Pastaj, vete me vete, tha: “Punët e Ahiretit janë më të mira
dhe të përhershme.”


Shkoi të fal namazin e xhumasë duke mos e çarë kokën për punët e kësaj dynjaje.


Pasi që fali namazin dhe u kthye në shtëpi, vërejti se fusha e tij ishte e ujitur!
Në ahur pa kafshën që ishte kthyer në shtëpi, ndërsa kur hyri në shtëpi
pa se gruaja e tij gatuante bukë nga mielli që sapo kishte dalë nga
mulliri!


Ai, i habitur, e pyeti gruan për këtë, ndërsa ajo i tha:
“Dëgjova një zhurmë jashtë shtëpisë, ndërsa kur dola pashë një hienë që
drejtonte kafshën tonë derisa hyri në ahur. Njeriu që është afër fushës
sonë, derisa e ujiste fushën e tij, e kishte zënë gjumi, ndërsa uji
kishte ujitur edhe fushën tonë. Njëri nga fqinjët kishte pasur miell në
mulli, por në vend se të marr miellin e tij, kishte ndërruar qesen e tij
me tonë, ndërsa kur kishte shkuar në shtëpi kishte vërejtur se i kishte
ndërruar qeset, e kishte sjellë qesen tonë dhe e kishte lënë para derës
sonë.”


Hamidi me mirënjohje drejtoi shikimin drejt qiellit e tha:
“O Zoti ynë! Unë ndaj Teje kreva vetëm një obligim, ndërsa Ti ma ktheve duke m’i kompensuar tre nga obligimet e mia!”


Mesazhi:
Një sakrificë e kryer në emër të Zotit dhe me plotë sinqeritet, jo se i
pakëson disa të mira që lihen për hir të saj, porse, ajo sjell me vete
edhe shumë të mira të tjera, duke i plotësuar, herë do kurdo, edhe
veprat e lëna anësh.


(Breziiri)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” Empty
MesazhTitulli: Re: “Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!”   “Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!” EmptyWed 19 Jan 2011 - 21:30

InshAll-llah do ta falim Namazin e Xhumasë Allahu ju shperbleft me te mirat që Allahu ka pregaditur per robt e tij të devotshëm.
Es selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
“Ta falë, apo mos ta falë xhumanë!”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: