islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty96%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty0%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty0%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty0%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty1%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty2%Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje mekat qe e coi ne pendim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mekja
Motrat islame
Motrat islame
mekja

Numri i postimeve : 73
Data e regjistrimit : 14/06/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 9 Jan 2011 - 0:12

NJE MEKAT QE E COI NE PEDIM

Nje njeri i devotshem njehere eshte pyetur te tregoje ngjarjen me te rendesishme te jetes se tij, kur kishte filluar ta praktikoje islamin, dhe kjo ishte pergjigja.

´´Kur isha i ri une nuk lija pa bere ndonje mekat qe me vinte per dore. Nje dite e pashe nje grua te bukur, dhe e thira prane meje me qellim imoraliteti. Ajo mu afrua por e shqetesuar, dukej shume e frikesuar me tmer.
Duke me ardhur keq per te i thashe:-mos u frikeso, se une nuk te lendoj. Por fjalet e mia nuk ia pakesuan aspak friken e saj te tmershme, ne realitet situata u keqesua edhe me shume. Ajo filloi te dridhet edhe me shume si fletet e pallmes prej eres.
Ithashe:-me trego ndodhine tende.
Ajo ma ktheu: pasha Allahun, o vellau im kure me pare nuk ia kam ofruar trupin tim ndokujt ne kete menre, nevoja e madhe eshte qe me ka shtyre ne kete sepse i kam 3 vajza te cilat nuk kane ngrene ashnje kafshate buke ka 3 dite. Keqardhja ndaj tyre eshte qe me ka sjelle mua ne kete nivel te ulet te jetes time.

Per here te pare ne jeten time ndjeva keqardhje, ngjarja e saj me preku aq shume sa qe nuk me shkonte nder mend ta shfrytezoj ate. Pasi qe me tregoi se ku jetonte i cova para, rroba, dhe ushqim ne shtepine e saj. Kur u ktheva ne shtepi i tregova nenes time krejt cka kishte ndodhur.
Nena ime e dinte se une kisha nje liber ne te cilin i shenoja te gjitha veprat e liga qe i beja, andaj me tha :-biri im, ti je nje njeri qe kure nuk ke bere ndonje veper te mire pervec kesaj here, prandaj shko tani dhe sheno ne librin e veprave tuaja vepren tende te mire.

U ngrita, shkova te libri im, e hapa ate, dhe e gjeta se te gjitha faqet e tij ishin te zbrazeta- me perjashtim te faqes se pare ne te cilen ishte e shkruar nje rresht i vetem.

´´SKA DYSHIM SE VEPRAT E MIRA I SHLYEJNE ATO TE KEQIAT´´(Hud:114)

Ne ate moment i ngrita duart kah qielli dhe thashe:
Pashe Fuqine dhe Lartemadherine Tende, kurre nuk do te beje me mekate.´´
Nga libri :Ndodhite e te penduarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 9 Jan 2011 - 10:15

Subhanallah Allahu te shperbelft per kete tregim rënqethës motër e nderuar.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nje mekat qe e coi ne pendim 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 9 Jan 2011 - 14:42

Nje mekat qe e coi ne pendim 208976 Tregim shume i bukur moter,Allahu te shperblefte per ket tregim interesant.aminnn

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Nje mekat qe e coi ne pendim 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mekja
Motrat islame
Motrat islame
mekja

Numri i postimeve : 73
Data e regjistrimit : 14/06/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 9 Jan 2011 - 15:35

Amin, inshaAllah udhezohen te gjithe te devijuarit.Allahu ju shperblefte edhe juve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptySun 9 Jan 2011 - 17:06

Allahu te shperblefte per kete tregim mahnites

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mekja
Motrat islame
Motrat islame
mekja

Numri i postimeve : 73
Data e regjistrimit : 14/06/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim EmptyMon 10 Jan 2011 - 22:01

Amin, amin, Allahu ju shperblefte edhe juve per leximin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Nje mekat qe e coi ne pendim Empty
MesazhTitulli: Re: Nje mekat qe e coi ne pendim   Nje mekat qe e coi ne pendim Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nje mekat qe e coi ne pendim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: