islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty96%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty0%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty0%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty0%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty1%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty2%Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sënduku i moçëm i Nuri Beut :

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
MesazhTitulli: Sënduku i moçëm i Nuri Beut :   Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 7 Jan 2011 - 17:43

Nuri beu ishte një shqiptar i urtë dhe i nderuar,i cili qe martuar me një grua shumë të re se ai vetë. Një mbrëmje,kur u kthye në shtëpi më shpejt se zakonisht,një shërbërtor i tij besnik shkoi tek ai dhe i tha :

- Gruaja juaj zonja jonë, sillet në mënyrë të dyshimtë.Rri në dhomën e saj pranë një sënduku të moçëm që i përkiste dikur gjyshes suaj, e që është mjaft i madh sa për të nxënë brenda një burrë.Ai sënduk nuk duhet të ketë pasur brenda gjë tjetër veç ndonjë stolie të vjetër,por besoj se tashmë mund të ketë brënda diçka më tepër. Gruaja juaj nuk më lejon të shoh brenda sëndukut as mua që jam shërbëtori juaj më i vjetër.

Nuri Beu hyri në dhomën e gruas së tij dhe e pa që po rrinte mërzitshëm ndanë sëndukut prej druri të fortë.

- Amund të ma tregoni se çfarë ka brenda ai sënduk?.
- Për shkak të dyshimeve të një shërbëtori,apo sepse nuk keni më besim tek unë?

- A nuk do të ishte më e thjeshtë sikur ta hapje pa e zgjatur shumë,e kësisoj t'i japim fund një njëherë e mirë fjalëve që qarkullojnë?

- Nuk besoj se kjo gjë është e mundur.
- Eshtë i mbyllur me çelës? Ku është çelësi?
Gruaja ia tregoi dhe tha :
- Nxirreni jashtë shërbëtorin dhe do t'ua jap.
Kur shërbëtori doli,gruaja ia dorëzoi çelësin,dhe u tërhoq e tronditur në mënyrës të dukshme.

Nuri Beu u mendua gjatë. Pastaj thirri katër kopshtarëte e tij dhe, të gjithë së bashku, me të rënë muzgu,e mbartën sëndukun,pa e hapur fare,deri në sinorët e fundëm të tokave të tij, dhe e groposën.

Aty e mbrapa,nuk u fol kurrë më parë për këtë çështje
.( Kjo histori provokuese,për të cilën thuhet me ngulmim se mbart një domëthënie të brendshme,përtej kuptimit të dukshëm moral, i përket regjistrit të ortakëve endacakë,prijësi i të cilëve është Jusufi i Andaluzisë, i cili ka jetuar në shek XIII. )


_____________________________________________
Ky tekst gjendet në: Revistën edukative- kulturore. të muajit Janar 2011 Numri: 34


Mundësoi : Bujamin Salija

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sënduku i moçëm i Nuri Beut : Empty
MesazhTitulli: Re: Sënduku i moçëm i Nuri Beut :   Sënduku i moçëm i Nuri Beut : EmptyFri 7 Jan 2011 - 18:51

O Allahu te shperbelft vlla per ekte tregim shume te bukur e kuptimplote.Allahu te gradoft me xhenetul firdeus per temat qe na sjell ektu e na knaqen shpirtin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sënduku i moçëm i Nuri Beut : 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sënduku i moçëm i Nuri Beut :
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: