islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty96%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty0%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty0%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty0%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty1%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty2%Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
MesazhTitulli: Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.   Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 1 Jan 2011 - 17:22

Nje natë, teksa lëvizte rrugëve të Medines, dalloi nga larg një zjarr.Menjëher u nis atje dhe gjeti një grua të ulur me fëmijët që qanin për rreth saj.Mbi zjarr ishte nje enë me ujë dhe gruaja e ulur herë pas here e përziente.Pasi u afrua, thirri: "O njerëz!A është e mundur të afrohem?" - "PO",- ia ktheu gruaja.Pasi u afrua, Umeri e pyeti: "Qfare halli ke? Përse qajnë femijët?" Gruaja ia ktheu: "Jemi udhëtare dhe, për Zotin, nuk kemi asgjë për të ngrënë." Umeri pyeti: "Po ena mbi zjarr,qfarë është?" Gruaja iu përgjigj: "Nuk është veqse ujë, me të cilin i gënjej fëmijët,derisa ti zërë gjumi.Nëse Umer ibnul Hattabi do e dinte gjendjen tonë, nuk do të vuanim keshtu." Ngaqë nuk e njihte Umerin. Kur e degjoi këte, Umeri i tha: "Më prit këtu, oj motër!" Bashk me Umerin ishte edhe shërbetori i tij, Jerfe, të cilit i kerkoi ta ndjeke tek Bejtul Mal, ku ishin rezervat e ushqimeve.Tregon vet shërbetori i Umerit:" Unë përpiqesha të eci me te, por nuk mundesha, ngaqë ai dukej sikur vraponte.Me te arritur tek Bejtul Mali, mori grur,elb, disa ushqime dhe i vëndosi mbi sup.Une i thashë: "Mi jep mua ti mbaj, o Prijësi i besimtarëve!",por ai mu përgjigj: "Po Ditën e Kijametit, kush do të mi mbaje?" Me pas u nis drejt vendit ku ishte gruaja me femijët.Me tu afruar, i thote shërbetorit të tij: "Menjanohu o Jerfe, vet do tu shërbej!" Ai filloi tu shërbej dhe të gatuaj, saqë shpeshher zjarri gati sa nuk ia digjte mjekrrën.Pasi i ushqeu femijet dhe nënën e tyre, i tha gruas: "Nesër, me të lindur dielli eja më tako tek zyra e Prijësit të Besimtareve."Gruaja ia ktheu: "Për Zotin, ti qenke me i mire se Umer ibnul Hatabi! Për Zotin, po te kisha mundësi, do të të caktoja ty ne vend të Umer ibnul Hatabit."

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
MesazhTitulli: Re: Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.   Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 1 Jan 2011 - 17:56

Allahu te shperbelft hoxho per kete tregim shume te bukur.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
raba
Motrat islame
Motrat islame
raba

Numri i postimeve : 78
Data e regjistrimit : 27/10/2010
Mosha : 31

Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
MesazhTitulli: Re: Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.   Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 1 Jan 2011 - 19:59

Allahu te shperbleft hoxh i nderuar per kto tregime fantastike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
MesazhTitulli: Re: Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.   Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. EmptySat 1 Jan 2011 - 20:34

Allahu te shperblefte hoxho per kete tregim interesant

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty
MesazhTitulli: Re: Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.   Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi. Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Për Zotin ti qenke më i mirë se Umer ibnul Hatabi.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: