islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty96%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty0%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty0%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty0%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty1%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty2%Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
MesazhTitulli: Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun   Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 30 Dec 2010 - 1:27

Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun

Jo shumë gjatë, tre shokë erdhën në Nju Jork.

Ata vendosën të qëndrojnë në hotel gjatë kësaj vizite. Ndodhi që dhoma e tyre u gjend në katin e 60-të. Për arsye sigurie Policia e hotelit në orën 00:00 do t'i mbyll ashensorët.
Kështu, në ditën tjetër, tre shokët morën me qira një veturë dhe dolën ta shihnin qytetin. Ata kënaqeshin duke parë filma, koncerte dhe gjëra të tjera gjatë gjithë ditës. Përnjëherë menduan se para orës 00:00 duhet të jenë në hotel. Kur arritën në hotel, ora ishte 00:00 e ca e natës.
Ashensorët ishin mbyllur. Nuk kishte mënyrë tjetër të shkohej në dhomën e tyre veçse të shkonin përmes shkallëve deri në katin e 60-të.
Papritmas, njëri nga shokët gjeti një ide.
Ai tha: për 20 katet e para, unë do të tregoj shaka. Pastaj një tjetër nga ne mund të thotë disa thënie të urta për 20 katet e tjera.
Së fundi, do t'i përfundojmë 20 katet e fundit me tregime trishtuese.

Kështu, i pari filloi të tregoj shaka të ndryshme duke u shoqëruar me qeshje dhe hare.
Tjetri filloi të tregoj këshilla të mençura që ishin mjaft inspiruese. Në këtë mënyrë arritën deri në katin e 40-të.
Por, tani ishte koha për tregimet trishtuese që do t’i tregonte shoku i tretë. Ai filloi në këtë mënyrë: "Tregimi im i parë trishtues është që e lashë çelësin e dhomës në veturë!!!"
Tani, çfarë do të thotë gjithë ky tregim?

Ky tregim i ngjan një cikli të jetës sonë. Për njëzet vitet e para të jetës sonë, ne e kalojmë kohën në shaka dhe duke u kënaqur me atë që është përreth. Pastaj, kur të arrijmë në të 20-tat, detyrohemi të punojmë, mund të martohemi, të kemi fëmijë dhe kjo është koha kur ne e përdorim mençurinë tonë. Dhe, nëse arrijmë të dyzetat, më në fund shohim flokët e thinjura dhe fillojmë të mendojmë që jetës sonë po i vjen fundi.
Andaj, është më mirë që të fillojmë jetën tonë në fillimin e hershëm, duke kujtuar vdekjen më shumë sesa të fillojmë të përgatitemi për atë në fund të jetës sonë.Përktheu: Safet Pllana

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun   Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyThu 30 Dec 2010 - 6:39

Subhanallah Allahu ju shperbelft moter per kete tregim tejet interesant me te evrtete ashtu eshte vallahi mesova dicka te re me thene me mire nje realkitet ne form tregimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun   Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun EmptyMon 3 Jan 2011 - 10:14

Amiin All-llahu ju shperblefte e dhe juve Vella per Leximin Elhamdulilah me vjen mir InshAllah t'gjithe ata qe e lecojne do kan dobi se per Bese ashtu eshte

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty
MesazhTitulli: Re: Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun   Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ngjarje interesante me tre shoket qe shkuan ta vizitojne Nju Jorkun
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: