islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Gjurmët e Kur'anit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Gjurmët e Kur'anit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Gjurmët e Kur'anit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjurmët e Kur'anit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjurmët e Kur'anit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjurmët e Kur'anit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjurmët e Kur'anit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjurmët e Kur'anit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjurmët e Kur'anit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjurmët e Kur'anit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjurmët e Kur'anit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjurmët e Kur'anit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjurmët e Kur'anit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjurmët e Kur'anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjurmët e Kur'anit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjurmët e Kur'anit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Gjurmët e Kur'anit Empty96%Gjurmët e Kur'anit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Gjurmët e Kur'anit Empty0%Gjurmët e Kur'anit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Gjurmët e Kur'anit Empty0%Gjurmët e Kur'anit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Gjurmët e Kur'anit Empty0%Gjurmët e Kur'anit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Gjurmët e Kur'anit Empty1%Gjurmët e Kur'anit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Gjurmët e Kur'anit Empty2%Gjurmët e Kur'anit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjurmët e Kur'anit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Gjurmët e Kur'anit Empty
MesazhTitulli: Gjurmët e Kur'anit   Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 24 Dec 2010 - 22:51

Befasisht hyra në dhomën time e cila ushtonte prej kasetave, revistave dhe fotografive, e hapa dritaren e dhomës sime dhe ja zëri i një imami të xhamisë.
Mu dridh i tërë trupi, fjalët e tij të ftohta bën që në veten time të mbesin gjurmë të mëdhaja.
Madhëria i qoftë All-llahut...Sa të bukura ishin ato fjalë dhe sa të madhërishme. Ato fjalë ishin:
و لقد خلقنا الإنسان و نعلم ما توسوس به نفسه و نحن أقرب من حبل الوريد. إذ يتلقي المتلقيان عن اليمين وعن الشمال قعيد. ما يلفظ من قول إلا لديه رقيب عتيد. و جاءت سكرة الموة الموت بالحق ذلك ما كنت منه تحيد. و نفخ في الصور ذلك يوم الوعيد. و جاءت كل نفس معها سائق و شهيد. لقد كنت في غفلة من هذا فكشفنا عنك غطاءك فبصرك اليوم حديد. و قال قرينه هذا ما لدي عتيد. القيا في جهنم كل كفار عنيد. مناع للخير معتد مريب. الذي جعل مع الله إلها فألقياه في العذاب الشديد. قال قرينه ربنا ما أطغيته و لكن كان في ضلال بعيد. قال لا تختصموا لدي و قد قدمت إليكم بالوعيد. ما يبدل القول لدي و ما أنا بظلام للعبيد. يوم تقول لجهنم هل امتلات و تقول هل من مزيد. و أزلفت الجنة للمتقين غير بعيد. هذا ما توعدون لكل أواب حفيظ. من خشي الرحمن بالغيب و جاء بقلب منيب. ادخلوها بسلام ذلك يوم الخلود. لهم ما يشاءون فيها و لدينا مزيد.
Që don të thotë:
Ne e kemi krijuar njeriun dhe e dimë se ç’pëshpëritë ai në vetvete dhe Ne jemi më afër tij se damari {që i rrah} i qafes së tij. Dhe se kur dy engjëjt qëndrojnë pranë në të djathtë dhe në të majtë. Që ai nuk hedh ndonjë fjalë e të mos jetë pranë tij përcjellësi i gatshëm. Agonia e vdekjes i vjen me atë të vërteten {i zbulohet qështja e ahiretit} kjo është ajo prej së cilës ke ikur. Dhe i fryhet surit, e ajo është dita e premtuar {për dënim}. E do të vijë secili njeri e bashkë me të edhe grahësi edhe dëshmitari! {I thuhet} Ti ishe në një huti nga kjo {ditë} e Ne ta hoqëm perden tënde dhe tash ti sheh shumë mprehtë.
E shoku {përcjellësi} i tij do të thotë: Kjo që është tek unë {regjistri i veprave} është gati. Ju të dy {engjëjt} hidhne në xhehenem secilin mohues kryeneç. Secilin pengues të veprave të mira, mizor e të dyshimtë në fe.
I cili All-llahut i shoqëroi zot tjetër, pra hidhne atë në vuajtjet më të rënda.
E shoku i tij {djalli thotë}: Yoti ynë, unë nuk e shmanga prej rrugës së drejtë, por ai vetë ka qenë i humbur larg. Ai {All-llahu} thotë: Mos u grindni tash para Meje, se Unë më parë ju tërhoqa vërejtjen. Tek Unë nuk ndryshon fjala {vendimi} dhe Unë nuk jam zullumqar për robërit. {Përkujto} Ditën kur Ne i themi Xhehenemit: A je mbushur? E, ai thotë: A ka ende? Ndërsa besimtarëve të ruajtur Xhenneti u afrohet krejt afër. Kjo është ajo që u premtohej për secilin që pendohet dhe që e ruan besën e dhënë. Për secilin që i është frikësuar Zotit pa e parë dhe ka qenë i kthyer tek Ai me zemër të sinqertë. {U thuhet} Hyni në të, të shpëtuar, se kjo është dita e përjetshme.
Ata aty kanë çka të dëshirojnë, e te Ne ka edhe më shumë. {Kaf 16-35}

Kjo është jetë e vërtetë... Sa e fuqishme është vdekja dhe sa jamë e pakujdeshme ndaj saj {vdekjes}. Veq e ka palosur varri pakujdesinë në mbylljen e harresave në jetën time dhe namazi çka për të? Ai ka qenë zakon nëse gjejë kohë krejtësisht të lirë e kryej atë {e fali} e nëse jo e lë atë {namazin} sikurse shumë prej obligimeve tjera. E librin e All-llahut {Kur’anin} nuk e kanë prekur duartë e mia përpos kur kamë qenë në shkollë dhe kemi pasur lëndën e Kur’anit, bile edhe atë në qoftë se kam prezentuar në lëndën e saj, mirëpo shumicën e herave kam ikur me shoqet e mia.
Ka tingëlluar qortimi i thellë në vetën time dhe janë hedhur pyetje në çdo anë prej anës sime.
O Zoti im...
Çka kam pregatitur për pyetjet ndaj Zotit tim?
Çka kam pregatitur për varr, për sproven e tij, për vdekje dhe për agonitë e saj?
Jo asgjë nuk kam pëergatitur! Nuk kam asgjë që mund të shpëtojë me të, nuk kam pregatitur tjetër asgjë përpos nxënies përmendësh të dhjetëra këngëve muzikore.
O Zoti im...çfarë të bëj? Kanë kaluar shumë vite prej moshës sim; mëkate diten e mëkate naten...pra patjeter të kthehem...të kthehem tek All-llahu dhe të pregatitem për ditën kur plaken fëmijët dhe çdo shtatzënë e hedh barrën e saj para kohe.
Patjeter të zgjohem nga gjumi, të punoj me zell dhe me sinqeritet, ndoshta All-llahu mi fal gabimet e shumta se Ai ka fuqi për çdo gjë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Gjurmët e Kur'anit Empty
MesazhTitulli: Re: Gjurmët e Kur'anit   Gjurmët e Kur'anit EmptyFri 7 Jan 2011 - 20:48

MashAll-llah më pelqeu tema shumë respekt.. Allahu ju shperbleft dhe gjitha të mirat .Es selamu alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjurmët e Kur'anit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: