islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje Hoxhës EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje Hoxhës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje Hoxhës EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje Hoxhës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje Hoxhës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje Hoxhës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje Hoxhës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje Hoxhës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje Hoxhës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje Hoxhës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje Hoxhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje Hoxhës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje Hoxhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje Hoxhës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje Hoxhës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje Hoxhës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje Hoxhës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje Hoxhës Empty96%Pyetje Hoxhës Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje Hoxhës Empty0%Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje Hoxhës Empty0%Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje Hoxhës Empty0%Pyetje Hoxhës Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje Hoxhës Empty1%Pyetje Hoxhës Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje Hoxhës Empty2%Pyetje Hoxhës Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje Hoxhës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Dec 2010 - 15:03

Sara-Luan Shkruajti  

es-selamu alejkum a kini mindsi memi shkru dhe ikindijen dhe jacien si mi kini shkru suret e namazit te drekes se tash se kam te kjart ne rekatin e tret sunet te ikindijes dhe jacies a duhet lexu (SUBHANEKEN) ELHAMIN a duhet dhe naj sure tjeter a po vetem e keto dyja perfundon rekati i tret ma bani hallall es-selamu alekumAdmin shkruajti:
Moter shikoni mire rubrikat  tek forumi i pergjithshem  eshte nej rubrik  ku shkrun pyetje pergjigje aty  tek titulli shkrun  pyetje hoxhes dhe e shkrun pyetjen ektu eshte gabim pyetja moter ose Kliko KETU    
Të con direkt tek rubrika pyetje pergjigje.

wes-selamu alejkum


I Vendosa Ketu se ishin gabim te Postuara Motrushe InshAllah Tash Pytjet do i Beni Teke kjo Rubrik Pyetje përgjigje? InshAllah edhe Hoxhallaret do ta japin pergjigjjen??


visitor counter
Janë lexuar gjithsej

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Dec 2010 - 15:18

Selam.
Sa u takon faljes së suneteve të ikindis dhe të jacis ata falen sipas këtij rregulli.
Në rekatin e 1 Subhaneja, Elhami dhe nji sure (p.sh.Elem terekejfe).
Në rekatin e II Elhami dhe nji sure(p.sh.Li ilafi kurejshi).
Në rekatin e III Subhaneja, Elhami dhe nji sure(Ereejteledhi).
Në rekatin e IV Elhami dhe nji sure(Inaeatejna).
Sunetet e Iqindis dhe të Jacis për dallim nga suneti i drekës është në ate se në rekatin e III lexohet njëjtë si në rekatin e I.
Urtësia e kësaj ështe se këto janë sunnete të lehta dhe mund të lihen edhe në II rekat.në rast nevoje.
Mendoj se jam i qart.
Me respekt:
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyThu 23 Dec 2010 - 21:35

po shum i qart Allahu XH.SH ju shperbleft ma bani hallall se hala spo di mir me perdor ketu inshaAllah tash ktu i qoj mir pytjet desha te pystje hoxh i nderuar ndoshta kjo pytje so me vend por desha te di se vllau jem e ka gruen italjane qe 11 vite asht me at edhe tash e ka ni djal 2 vjet i ka djali ajo ja ka msu djalit shehadetin edhe vet e thet shehadetin po ajo edhe festat e veta i feson qe 11 vite qe e ka marr vllau jem une nje her ja kam uru festen e krishlindjes i ka ardh shum mir ajo qdo her naj uron neve bajramin dhe kur falmi namaz na thet Zoti kabul edhe thot une ma shum jam musliman se katolik e tash a kam gjyhna une nese ja uroj asaj festen se asaj inshaAlla jam e kjart ma ban halall nese e kam zgjat es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 0:00

Pyetje Hoxhës 61460 Pyetje Hoxhës 61460 Pyetje Hoxhës 61460 qe me ka udhzu All-llahu XH.SH ne rrug te drejt dhe jam preje atyr qe e falin namazin e sabahut me koh kuuurr se kam lan as se la pas lindjes se dijellit namazin e sabahut kisha desht nje sqarim nese ka ndonje hoxh qe din komint te nedrrave shum shpesh shof anderr pasi ta fali sabahun se ka kalu koha dhe kam met pae fal sabahun inshalla jam e kjart es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 17:44

es-selamu alejkum pershendetje per stafin e juaj dhe hoxhollart e nderuar kam dergu pytje smu jan kthy pergjigjet ndoshta sjan arrit tek ju Allahu alem es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 17:47

we alejkumu selam hoxhallaret nuk jan prezent do tu pergjigjen pyetjeve tuaja s ata shofin. wes-selamua lejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 17:52

ok vlla so problem se qdo her mu jan pergjigj ama mendova se se kam dergu mir ska keqkuptime All-llahu XH.SH ju shperbleft inshaAlla es-selamu alejkum wr wb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 18:32

Selam alejkum!
Moter,na vjen mire qe keni fillu te falni namazin,inshallah Allahu xh.sh ju forcon sa me terper ne iman dhe namaz dhe kete ibadet
inshallah u'a pranon gjithe besimtareve qe falen.
Sa i takon endrave qe ju shihni dhe keni frik ne ender mos ju ka kalu koha e namazit ,kjo eshte mendoj nji shenje e mire nga Allahu xh.sh per ju qe mos ju ik namazi ,Allahu e din me mire.
Gezohuni per keto endra qeshihni ,sepse vertete ka ketu shenja pozitive te ju ,dhe vazhdoni me namazin ,Allahu ju forcofte.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje Hoxhës 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 18:53

amin amin amin All-llahu XH.SH ju shperbleft per pergjigjen nese kini mundsi i kam derku edhe dy pytje dje sedi a i kini aty a me shkru perseri All-llahu ju shperbleft edhe juve inshaAllah All-llahu XH.SH ju forcon dhe ua shton diturin es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 19:01

amin moter,nese ka mundesi ato pyetje edhe njiher me i bo,selam

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje Hoxhës 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 20:49

poo pytje per hoxhen e nderuar pytja vllau jem e ka gruen italjen jetojn ne zvicer qe 11 vite jetojn se bashku une vetem nje her ja kam uru festen e krishlindjes asaj ajo qdo her naj uron festen ton te bajramit dhe kur vjne ktu kur e falmi namazin na thot Zoti kabull e ka ni djal 2 vjet ika djali ja ka msu djalit shehadetin edhe thot une ma shum jam muslimane se sa katolike po ajo edhe festen e vet e feston nuk asht e kthyme ne islam e pytja a asht haram mei than une asja urime festa veq qekaq sa per respekt ma bani hallall se pak e zgjata pak es-selamu alejkum All-llahu ju shperbleft per pergjigjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 21:02

Selam.
Me sa kuptova un bëhet fjalë per urimin e festës së personit që i takon asaj feje(feste).
Mendoj se nuk është haram me ja uru asaj festën, por haram është që ne me i festu ata festa,feja Islame është fe tolerance,bashkpunimi dhe që duhet të kemi respekt edhe ndaj atyre që nuk jam Musliman, përkundrazi koj më së tepërmi bën që ajo të ndjej nji ngrohtësi dhe mirkuptim ndaj Islamit.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyFri 24 Dec 2010 - 21:41

poo hoxh vetem mei than asaj urime festa se jo subhanaAllah une mee festu se ajo asht ne zvicerr amo fol per qdo dit ne internet shum na respekton dhe per qellim qe te msohet djali me fol shqip gruja qe e ka vllahu jem vetem ni moter e ka vlla ska hiq tjetra moter ska fmi e nana e baba ksja shumicen e kohes e kalojn me djalin e vllaut nanen e saj ka desht me qu djalin ne kish se ka lan gruja e vllaut i ka than nanes vet se la djalin me qu ti ne kish se pse ky asht djal muslimani e so i katolikit ky ka me shku ne xhamie jo ne kish inshaAllah e kjart hoxh i nderuar es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyWed 29 Dec 2010 - 12:03

selam alejkum nje dua qe nai kan mesuar prindrit dhe e cila nuk gjinden n Kur.an.Rash ne krah te djatht ne kah djatht u qova,vorrit tem selam i qova ,oj Fatimja Muhamedit qelmi dyert e xhehnetit,dyrt e xhehnetit qel dyrt e xhehnemit mshel msheli Zot me dry mos ti shoh me sy. Per kete dua kam degjuar se eshte kufer me than a asht e vertet kjo??? Zoti ju shperbleft inshalla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptyWed 29 Dec 2010 - 12:40

Selam.
Sa i takon duas që ishte sipërpërmenudur, deri diku ishte disi në rregull, por kish disa shtesa që ndashta në shukim të par duket se nuk bën kufër, por kur e analizon sikur po i përket kufrit.
Sepse me sa kuptova thuheshte që Fatimja(r.a.)ti hap dyert e Xhennetit apo ti mbyll dyert e xhehennemit, e pse të mos themi O Allah hapmi dyert e Xhennetit dhe mbyllmi dyert e Xhehennemit,
mua më duket se kjo gua ka të bëj në cështjen e tarikateve, e sidomos të Alevijve.
Mendoj se për cdo dëshir apo brengë, duhet drejtpërsëdrejti me kërku nga Allahu xh.sh. e jo nga dikush tjetër.
Me respsekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
raba
Motrat islame
Motrat islame
raba

Numri i postimeve : 78
Data e regjistrimit : 27/10/2010
Mosha : 31

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyWed 29 Dec 2010 - 14:36

selam alejkum hoxh kom nje pyetje:se a ki arsye mos mi fal psh 2 a 3 vakt nqoft se ki musafir un shpi.edhe shum njerzi i kom pa qe nqoft se ju dhem kryt nuk falen a bon veq qe te dhem kryt mos mu fal a
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhës EmptyWed 29 Dec 2010 - 15:40

Selam.
Sa i takon faljes së namazit është nji urdhër nga ana e Allahut xh.sh. i cili u bë obligim përderisa Muhammedi a.s. ishte në Miraxh(në qiell).
Mu për këte dijetarët Islam thonë se për cdo urdhër tjetër Allahu xh.sh kërkon kusht pos namazit.Nëse njeriu është i shëndosh ate duhet ta fal në këmbë(kijam), nëse është i sëur ulur apo shtirë, nëse nuk mundet me gojë lejohet me shenja, por assesi të anashkaloj ate.
Personat që thonë se kam apo pata misafir kan arsye pa arsye.
Unë kisha sugjeru që në raste të tilla mos tjetër ather le ti fal vetëm farzet, që mendoj se nuk marin kohë më shume se 5 min.
E ne në raste nevoje billogjike i lëjmë misafirt.
Muhammedi a.s. thot" Në ditën e gjikymit gjëja e parë për te cilën do të pyetni do të jet namazi, poqese ate e keni në rregull edhe gjërat tjera do të jen në rregull.
Mos të harojme se poqese bisedohet pë përfitime të kësaj bote misafirit i themi" Un kërkoj falje por më duhet të shkoj në punë.
E pse mos ti themi edhe për obligimin që e kemi ndaj Krihuesit,furnizuesit, atij që jep jet dhe vdekje???
Me resepekt:
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptySat 8 Jan 2011 - 14:17

es-selamu alejkum kam nje pytje per hoxhen e nderuar pytja a ban me ba qeto dua gjat marrjes se abdesit qoft ne banjo a pa marr parasysh se ku marrim abdes filloj pi gojes ne goj Zoti im pastroma ghuhen ndryqoma zemren dhe falmi mekatet ne hund Zoti im ma mundso ta degjoj eren e xhennetit dhe me largo nga era e xhehenemit fytyr Zoti im ma zbardh dhe ndryqoma fytyren mos ma nxiej at nket bot as ne boten tjeter krahun e djatht Zoti im librin e veprave te mira ma jep ne doren e djatht dhe ma letson llogarin ne diten e gjykimit krahun e majt Zoti im librin e veprave te mira mos ma jep ne doren e majt e as pas shpine dhe mos ma veshtirso llogarin ne diten e gjykimit kok Zoti im meme meshiro me meshiren tande dhe ma pasuro met mirat e tua vesht Zoti im me baj prej atyre qe i degjojn urdhrat e tua dhe qe bajn vepra te mira kamen e djatht Zoti im mi forco kembet me kalu uren e siratit kamen emajt Zoti im mi fal kabimet pranomi veprat dhe me shperble per angazhimin ???? inshalla jam e kjart une ekam mesu ket ne internet radio islame dhe qikes motres tem gjyshi i vet haxhi asht ma bani hallall se e zgjata pak es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhës EmptySat 8 Jan 2011 - 20:31

Selam.
Sa i takon pyetjes suaj,nuk ka nevoj ti japi naj koment se skish nevoj.
Shum në rregull dhe me vlerë,vetëm vazhdoni këte e inshaallah Allahu xh.sh ua pranon lutjet.
Me respekt
Hoxha;U. I.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyMon 10 Jan 2011 - 12:06

es-selamu alejkum kam nje pytje per hoxhen e nderuar a kem te ndejt me ra ne Razz pa abdes nese jan me te permujshmet femrat namaz smunden me fal po kam degju se per dua e per me adhuru Allahun kem te drejt me ra ne Razz a asht e vertet inshalla e kjart pytja es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptyMon 10 Jan 2011 - 13:39

Selam.
Gjërat të cilët nuk mund të bëhen pa abdes janë:
1.Të falet namazi.
2.Të preket Kurani(leximi permendhsh mundet).
3.Të bëhet sexhdeja e tilavetit(sexhdeja e leximit)
4.Të bëhet tavafi në Qabe
5.Të falet namazi i xhenazes.
Sa i takon sexhdes ne shenjë respekti,edhe pse ka disa qe thon se mundet,por un mendoj se ne vend të sexhdes me mire të behen lutje,falenderime, madhrime,si; fjala Allahu Ekber,Elhamdulilah,Subhanallah etj.
Më së miri e din Allahu xh.sh.
Me respekt:
U.I.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyMon 10 Jan 2011 - 13:59

All-llahu te shperbleft hoxh i nderuar per pergjigjen te tham te drejten ishmi m disa motra tu degju ligjerata kur tha ajo ligjerusja jan shoqat e turkies qe na msojn tha s ban me ra n Razz pa abdes u habitem me disa motra muslimane dhe une thash kurr se paskam dit se kem te drejt me ra ne Razz pa abdes Allau alem ma bani hallall Zoti ju shperbleft es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
valjaa
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 2
Data e regjistrimit : 09/01/2011
Mosha : 28
Nacionaliteti-Sheti : kosove-viti

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyTue 11 Jan 2011 - 13:47

selam alejkum deshta tia beje nje pyetje hoxhes se nderuar a ka mundesi te me tregoni per kaza se si duhet falur.si dhe diqka tjeter qe me intereson te di eshte se a duhet falur kazaja para namaxit qe eshte ne radhë apo namazi para kazas Zoti ju shperbleft es selam alejukm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyTue 11 Jan 2011 - 14:43

Vetem dicka desha te shtoj per motren e nderuar se e nejta pyetje eshte ebre me nalt dhe ne detaje hoxha ehste pergjigjur per kete rast lexoni pak me nalkt pyetjene motres raba ose sara-luan kthehu ne te nejten faqe numrin 1 nalt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhës EmptyTue 11 Jan 2011 - 14:53

Selam.
Namazet që falen në kohëne e vet quhen eda nërsa atyre që u kalon koha quhen kaza(kada).
Nmazate kaza falen vetem farzet dhe vaxhibet, pra P.SH. nëse na ka ngelur dreka pa falur në kohëne e vet atëher ate do e falim kaza edh ate vetëm farzet, po nëse na ka ngelur Jacia pa e falur ate do e falim farzin dhe salati vitrin(sepse salati vitri është vaxhib)
Sa i takon kohës se kur duhet të falen, këta mund të falen në cfardo kohe përvec se kur është e ndaluar falja e namazeve eda(gjat lindjes së diellit, kur dielli është në zenit dhe gjat perendimit të tij).Mendoj se më mirë është së pari të falet namazi eda e pastaj namazi kaza.
Mendoj se jam i qart.
Me respekt:
Hoxha U.I.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptySat 15 Jan 2011 - 15:41

es-selamu alejkum kam nje pytje pr hoxhen e nderuar cilat dov jan mi lexu per msysh nese ki mundsi hoxh i nderuar memi shkru cilat jan nese asht naj njo perveq ajetul kursijes she felekit dhe nasit ma shkrun komlet doven se si di inshalla jam e kjart ma ban hallall Allahu ju shperbleft per pergjigjen es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptySat 15 Jan 2011 - 19:58

Selam.
Me qen se nuk jam ekspert në kët lëmi por duke u bazur në një liber do ti cek edhe disa lujte përvec atyre qe ju i kishit shkruar.
Vëndohet dora mbi kokën e atij që ka mar msysh dhe këndohet edhe kjo dua:"Bismil-lahi erkike,vallahu jeshfike min kulli dain judhike ve min kulli nefsin ve ajnin hasidinil-lahu jeshfike, Bismil-lahi erkike.
Allahumme rabennasi edh-hibil be~se veshfi ente shaafi, la shifae il-la shifauk la jugadiru sekamen.
Me respekt;
FURKAN.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
yasmina
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 13/01/2011

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptySat 15 Jan 2011 - 20:31

Es selamu alejkum, desha te pyes hoxhen, se a duhet te beje sexhden kur e hasim gjate leximit te Kuranit, edhe kur jam ne namaz, apo nuk ka nevoje, inshAllah do te me kuptoni, se kam marre pergjigje te ndryshme lidhje me kete, por desha te kem edhe mendimin tuaj, nese ka mundesi, ma beni hallall, perndryshe Allahu iu shperblefte per punen qe po e beni bashke me staffin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës EmptySat 15 Jan 2011 - 20:49

Selam.
Sa i takon leximit te ajetit ku permendet fjala Razz jashta namazit, bërja e kësaj sexhdeje është vaxhib.
Mirëpo nese gjat namazit e lexojm ajetin e sexhdes poqese pas ajetit te sexhdes nuk lexojm ndonjë ajet tjetër por shkojm ne ruqu e Razz, ather nuk ka nevoj te bejm Razz sepse e zevendeson sexhdeja e namazit
(Nji grup dijetaresh mendojn keshtu).

(Grupi tjeter mendojn se duhet te behet Razz edhe poqese lexohet edhe gjat namazit).
Por un mendoj se për me qen me e sigurt mbas mbarimit të namazit përdrisa jemi edhe me abdes, poqese bëjmë edhe nji Razz nuk ka ndonji te met, të paktën fitojm edhe sevap.
Me respekt
FURKAN

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
yasmina
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 3
Data e regjistrimit : 13/01/2011

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptySun 16 Jan 2011 - 15:32

Allahu te shperblefte per pergjigje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyMon 28 Feb 2011 - 17:27

es-selamun alejkum wr wb kam nje pytje per hoxhen e nderuar kam ndegju se ne sunete duhet me dhan selam ne dy rekate ne drek ikindi dhe jaci qka nese kem vepru ndonje her keshtu qoft me qellim a po me harres inshalla jam e kjart ju kisha lut nje keshill Allahu XH.SH ju shperbleft per pergjigjen es-selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyMon 28 Feb 2011 - 21:39

Po nuk ka rendesi a jep selam ne dy rekat a ne kater ajo eshte sunent mos e dramatizojn kete ceshtje x personat te cilet vetem shtin tollovi ne kesi raste mundesh en namazet elartpermendura me dhene selam ne dy reqate por edhe en fund te katertit rekat pra ne sunnet jo ne farz dhe nese e keni vepru keshtu skeni gabu aspak e ense e keni be ne cdo kater rekat selamin apet nuk keni gabu.

wes-selamu alejkum
Me respekt Admin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje Hoxhës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhës EmptyTue 1 Mar 2011 - 9:59

Selam.
Sa u takon faljeve të sunneteve ata ndahen në sunnete te forta dhe sunnete të lehta. Sunnete të forta janë ata sunnete që Muhammedi a.s. rregullisht i ka falur sic janë: falja e sunneteve të sabahut, drekës, akshamit dhe dy sunnet e mbram të jacis. Ndërsa sunnetet e Ikindis dh të jacis bejnë pjesë në grupin e sunneteve të lehta që don të thot se vet Muhammedi a.s. disa her i ka falur e disa her jo. Pra këta sunnete (të ikindis dhe të jacis) mund të falen 4 rekat, mund edhe 2 rekat ose në raste të rralla(me arsye )mund të lehen në tërësi.
Poqese kemi dhënë selam ne sunnetet e drekes në rekatin e 2 nuk duhet të persëriten, por këta shkojn në vend të nafileve.Më së miri e din Allahu xh.sh.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës EmptyTue 6 Mar 2012 - 14:08

selam alejkum a kini mundsi mema perkthy qet dua Allahu ju shperbleft Elhamdulil-lahil-ledhi etamena ve sekana ve xhealna minel muslimin.All-llahum-magfir verham vahfedh sahibet taami vel aaaakilin.Ve limen sea fihi ve li xhemil mu minine vel mu minat.All-llahum-me nev-vir kulubena bienvari muhab-betike ve dhikrike ja dhel xhelali vel ikram.All-llahum-mehjina hajaten taj-jibeten bis-sihati ve selameti vel afijeh fid-dini ved-dunja vel ahirah in-neke ala kul-li shejin kadir.All.llahum-me ina neseluke tamamen-ni meh.Ve devamel afijeh.Verzukna husnel hatimeh.All-llahum-me zid vela tenkus bihurmetin-nebiji sal-All-llahu alejhi ve sel-lem.Ve bi hurmeti sir-ri suretul fatia(elhamdulilahi))((
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje Hoxhës EmptyMon 12 Mar 2012 - 21:03

Selamun Alejkum
Falenderimi i takon Allahut xh.sh. i cili na mundesoi cka me henger e cka me pi dhe qe na beri prej Muslimaneve, O Zot meshiroje, bekoje  dhe mbroje pronarin (zotriun) i cili e pregatiti ket ushqim, dhe te gjith besimtaret e besimataret. O zot beri qe zemrat tone te jen me fjalet e tua dhe te te permdin vetem Tye, O Zot ata qe jan ne jet jepu te mira e shendet si ne ket  bot poashtu edhe ne boten tjeter,sepse fuqia(kudreti) Yte eshte mbi te gjitha fuqit. O zot mos na le mengu nga begatia Yte,dhe uhsqymi yn te jet shendet per neve, na mundeso me begati(furnizim) te mira(hallall). O zot mos na i nderpre keta te mira per  hir te teDerguarit tend si dhe per hir te sures Fatiha
U munduam ta perkthejm aq sa patem mundesi, per cdo leshim eventual se pari kerkojm falje nga Allahu xh,sh. me pas edheh nga lexuesit.
Me respskt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje Hoxhës Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje Hoxhës   Pyetje Hoxhës Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje Hoxhës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: