islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! Empty
MesazhTitulli: O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!   O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! EmptySat 18 Dec 2010 - 21:34

Transmetohet se kur Allahu i Madhërishëm e dërgoi Musain a.s. tek
faraoni, ai meqë nuk kishte kujt t’ia linte amanet familjen dhe tufën,
tha:
“O Zot!Ç’do të bëhet me njerëzit e shtëpisë dhe bagëtitë?”
Atëherë, Zoti duke ia kujtuar se ishte “më i dobishmi i ruajtësve” iu përgjigj kështu:
“O Musa! Pasi më gjete Mua, ç’kërkon tjetër? Ti vrapo të kryesh
urdhrin Tim! Mbështetu në Mua dhe trego nënshtrim! Po të dua, e bëj
ujkun çoban të dhenëve dhe engjëjt, roje të familjes tënde!

O Musa ç’është kjo që po e vret mendjen? Kur nëna jote të hodhi në
det, kush të shpëtoi? Pastaj kush të çoi përsëri te nëna jote? Pate
vrarë njërin pa dashje dhe faraoni ishte vënë në ndjekje tënde dhe
kishte vënë njerëz për të të vrarë. Kush të mbrojti ty atëherë?”
Musai a.s edhe dëgjonte, edhe në fund të çdo fjalie thoshte:
“Ti, Ti, Ti, o Zot!”
Mesazhi:
Sigurishtë se Musai a.s. si edhe të gjithë të dërguarit tjerë ishte
në kulmin e nënshtrimit, por meqë të dërguarit janë personalitete
shembullore dhe modele për njerëzit, nëpërmjet këtyre shembujve Zoti na
tregon se si duhet të sillemi në kësisoj situata, pra na i orienton
zemrat. Këtu tregohet se përballë urdhërave të Zotit asnjë justifikim
njerëzorë nuk ka vlerë. Sepse ai është e vetmja fuqi që mund të
plotësoj çdo lloj ndihme, mirësie dhe mbrojtjeje për të cilat mund të
kenë nevojë ata që tregojnë vendosmëri për të çuar në vend urdhërin e
Tij!

Burim sherifi
e huazuar nga Forumi "Brezi i Ri"

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
O MUSA!PASI ME GJETE MUA,C'KERKON TJETER!!!!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: