islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty96%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty0%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty0%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty0%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty1%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty2%Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje hoxhes nga motra raba

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Selam   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyFri 17 Dec 2010 - 19:16

Selam.
Pyetjen tuaj e lexova,u gëzova dhe u dëshprova.
Gëzimi është në ate se ju keni fillu me i praktiku rregullat e fesë,e ajo që më dëshpron ështe se ju së pari keni pengesa nga familja e juaj, dhe në gjirin tuaj familjar ndiheni si e huaj. Por kjo nuk duhet tët brengos sepse edhe vet Muhammedi a.s. ka pasur torura të shumta edhe ate nga familja e vet sic ishin Ebu Lehebi dhe të tjer,por përderisa e kemi Allahun me ne mos u frikëso e as mos u dëshpro, se Allahu është mdihmëtari më i fuqishëm dhe më i sigurt.
Sa i takon bërthamës familjare(prindërve),ju përsëri nuk duhet të largoheni nga ata por te jeni të mirësjellt ndaj tyre sepse kete na e urhdëron edhe Kurani ku thot:

Dhe Zoti yt ka dhënë urdhër të prerë që të mos adhuroni tjetër pos Tij, që të silleni në mënyrë bamirëse ndaj prindërve. Nëse njërin prej tyre, ose që të dy, i ka kapur pleqëria pranë kujdesit tënd, atëherë mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bë i vrazhdë ndaj tyre, po atyre thuaju fjalë të mira (të buta, respektuese).në shenjë mëshire shtrije pranë tyre krahun përulës e respektues dhe thuaj: “Zoti im! Mëshiroi ata të dy, sikurse më edukuan mua kur isha i vogël”.(sureja 17 ajeti 23)

Ne njeriun e kemi urdhëruar për (sjellje të mira ndaj) prindit të vet, sepse nëna e vet atë e barti me mund pas mundi dhe pas dy viteve ia ndau gjinin. (E porositëm) Të jeshë mirënjohës ndaj Meje dhe ndaj dy prindërve tu, pse vetëm tek Unë është kthimi juaj.
E nëse ata të dy tentojnë që ti të më përshkruash Mua shok, për çka ti nuk ke kurrfarë fakti, atëherë mos i respekto ata, po në çështjet e jetës së kësaj bote të keshë mirëkuptim ndaj tyre, e ti ndiqe rrugën e atij që është i kthyer kah Unë, mandej kthimi juaj është tek Unë, e Unë do t'ju njoftoj për atë që keni punuar.(Sureja 31 ajeti 15)
Ne e kemi obliguar njeriun me punë të mira ndaj prindërve të vet, e nëse ata të dy përpiqen të shpiejnë ty që të më pëshkruash Mua shok (zot tjetër) për çka ti nuk di asgjë, atëherë ti mos i respekto ata. Kthimi juaj është tek Unë, e Unë do t'ju njoftoj për atë që keni vepruar.(Sureja 29 ajeti 8).
Pra këto jan vetëm disa nga ajete të Kuranit,i cili cek miëkuptimin ndaj prindërve,por kur është në cështje Adhurimi i Allahut prindërit vijn në radh të dyt.
Pra ju me siguri se do keni më shum përfitime sesa ata që nuk kan asnji problem familjar.Duhet të jeni shum e kujdesshme dhe e matur,e në cështjet e ibadetit do të mundoheni mos tju largoheni.Pjes e ajetit:

e nëse ata të dy përpiqen të shpiejnë ty që të më pëshkruash Mua shok (zot tjetër) për çka ti nuk di asgjë, atëherë ti mos i respekto ata.

Komentatorët e Kuranot thonë nëse ata të urdhërojn që mos ti besosh Allahut ather ti mos i ndëgjo ata,por prapseprap si prind respektoj ata.
Sa i takon kanosjes se nëse bën këte apo ate do të largojm nga shtëpia ju kisha keshillu që mos te vij deri te prishja familjare ju do të perdorni metodat e juaja sepse ju me së miri e njihni psikollogjin e prindit tuaj.
Një fjal e urte thot"Njeriu me modesti dhe mencuri ka arriutut të zbus kafshën e pse jo edhe njeriun.
Ju mund tu thoni prindërve se nuk jemi në shekullin e gurit apo drurit,jemi në shekullin e shkencës dhe tolerancës,dhe secili ka të drejt të besoj ate që i duket me e drejt.
Nëse edhe pas kësaj nuk keni suksese rrugdalje e vetme është të keni durim derisa Allahu xh.sh tua caktoj fatin tuaj,të formoni familjen tuaj të shëndosh e fetare,po e përfundoj me shpres që Allahu xh.sh të jet mbrojtësi dhë ndihmëtari më i mirë i juaj.Amin.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.


Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySat 18 Dec 2010 - 14:19

Selam.
Ne po mundohemi të bëjmë ate që mundemi.
Mundimi yn,vlersimi i lexuesve, shpërblimi i Allahut xh.sh.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Dec 2010 - 22:22

es-selamu alejkum wr wb kam pytje per hoxhen e nderuar cilat sure te kuranit duhet mi lexu gjat faljes se nmazit Pyetje hoxhes nga motra raba 61460 i kam msu pi sures FIL deri te NASI hoxhonica kur na ka msu na ka than se keto jan krejt per namaz ama une tash spo di se cilen sure me lexu psh ne rekatine par sunet a po farz nese ki mundsi memi shkru ne qdo koh te namazit dhe rekat cilet sure duhet lexu inshalla jam e qart All-llahu XH.SH ju shperbleft es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Dec 2010 - 22:48

Selamun alejkum.
Sa i takon leximit te sureve në Kuran,nuk jan të caktuara se cilat sure në cilin namaz duhet lexuar,për cilat sure ju mendoni se i dini më mirë ata duhet ti lexoni.
Sepse Allahu xh.sh. në nji ajet Kuranor thot "Lexojeni ate që është më leht për ju"
Por pasi që i dini prel suretul Fil(Elem terekejfe e deri në Nas, mundet të filloni me radh, si psh, në rekatin e 1 Suretul Fil, në të 2 Kurejsh, në të 3 Maun, në të 4 Kevther.
Poashtu edhe në farze mund ti lexoni po të njëjtat sure që i keni lexuar në Sunnete.
Mendoj se jam i kjart.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Es-selamua lejkum   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Dec 2010 - 22:55

Mmotër ma bën hallall që inkuadrohem unë por mendoj se sado pak do tua sqaroj këtë pyetje.
Përgjigja e pyetjes suaj do të ishte kështu: Në namazin e drekës i cili ka 10 reqate në sunetin e parë do të lexonit kështu:

Rekatine parë pas Elhamit:Suretul Fil (Elem terekejfen)
Rekatine dytë: Suretul Kurejsh(Li ilafi Kurejshin)
Rekatin e tret:Suretul Maun (Ereejteledhin)
Rekatine katërt:Suretul keuther(Inna eatajnen)

Në Farz:

Rekatin eparë pas elhamit: Suretul Kafirun (Klja ejjuhel kafirun)
Rekatin e dytë: Suretul Nasr (Idha Xhan)
Rekati i tret dhe katert farz nuk lexohet sure vetem elhami

2 Rekatet e mbram sonsunetett

Rekatin e parë pas Elhamit: Suretul Mesed( Tebbet jedan)
Rekatine dytë pas elhamdit: Suretul Ihlas (Kulhuvallhin)

Pas ketyre ju ngelin edhe dy syret Suretul Felek (Kuleudhu Birabil Felek
dhe Suretun-nas(Kuleudhu birabin-nas)

Kjo ehste renditja si me poshte dhe nese do ta nxjershe suretul kurejsh ne rekatin e pare pastaj Suretul Fil do te beje mekruh.

Kjo iste e gjitha qe une mendoj se ju jam pergjigjur korkt mudnet edhe hoxha nese ka ndonej sqarim tjua sqaroje.
Me poshte i ek suret sipas renditjes Kuranore.
Wes-selamua alejkum
106Suretu El Filë
107Suretu Kurejsh
108Suretu El Maunë
108. Suretu El Kevther
109. Suretu El Kafirunë
110. Suretu En Nasr
111. Suretu El Mesed
112. Suretu El Ihlas
113. Suretu El Felek
114. Suretu En Nas

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje hoxhes nga motra raba 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 21 Dec 2010 - 23:56

All-llahu XH.SH ju shperbleft me xhenet inshaAllah per pergjigjen po nese lexohet p.sh sureja kuraijsh para sures fil po thu se mekruh dhe me kujtohet menjeher se e kam fullu gabim suren a duhet nderptitet sureja ne gjyst dhe me lexu suren fil a po me vazhdu dhe me ba sevisexhde ma bani hallall nese po e zgjati es-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 22 Dec 2010 - 0:07

We alejkumu selam amiin edhe juve Allahu ju shpërbelft për interesin...Nëse ju kujtohet mundeni me e ndru menjëherë por nëse nuk ju kujtohet conja deri en fund e nuk duhet sehvi sexhdeja sepse sehvi Razz dueht te beni kur leshoni ndonje vaxhib apo kur e vononi farzin e jo per mekruhin por eshte mire mos beni mekruh me dije dhe me dashje sepse perseritja e mekruhit te con ne harram dhe derisa nuke din nje gje Allahu xh.sh nuk ua konsideron per mekat sepse veprat vlersohen sipas qellimit dhe eshte ngritur lapsi per ata qe nuke din nej gje por nga momenti qe e mesojn nje gjew ateher fillon edhe lapsi em shkrujt pra duhet qe te jeni te vetedishem deri sa ti msoni mire renditjen pastaj ska problem.

Allahu e din me se miri
wes-selamu alejkum dhe nuk ka problem kjo eshte detyra jone e ju vetem parashtroni pyetje por mudneni dhe te hapni teme te re per pyetje tek rubrika pyetje eprgjigje nuk eshte patjeter me e be pergjigju temes por mudneni me e shtyp hapni teme te re.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje hoxhes nga motra raba 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sara-Luan
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 96
Data e regjistrimit : 27/11/2010
Nacionaliteti-Sheti : kosov gilan

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 22 Dec 2010 - 15:37

es-selamu alejkum sedi pse pom vin te une qka po ban pytje kjo motra raba nejse All-llahu ju shperbleft me xhent per pergjigjen e leximit te sureve sot e kam fal namazin e drekes pa shybe se qdo her pasi u falsha veq qe skajsha pi friges se mos kam ba naj gabim ne lexum te sureve dhe thojsha a dot ma pranon Allahu ma bani hallall vllezer te nderuar hoxhollar te nderuar inshaAllah qdo veshtirsi qe e kini ne ket dunja inshaAllah ne boten tjeter Allahu XH.SH ua baft te let qe 3 vite qqe degjoj radio islame pendimin e tje e tje kam ba pytje po pi ngarkeses me shum degjus kurr skam mujt mi marr pergjigjet e ketu shum jam e lumtur se poi marr pergjigjet i kam ktu qe me harru poi lexoj nese kini mundsi memi shkru edhe ne ikindi dhe jaci pi ne sunet deri ne salati viter cilat sure duhet lexu ma ani hallall se e zgjata shum es-selamu alejkum wr wb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyWed 22 Dec 2010 - 16:42

Nje sqarim juve ju vin cdo her ne email spse pyetjen epare e keni parashtru ju dhe cdo her qe parashtrohet pyetje ketu apo pergjigjet hoxgha juve ju vjen ne email se eshte pergjigjur dikush per ate ju thash en vend qe ta shtypnbi pergjigju temes haopni per cdo pyetje tuajen gteme te re ku shkrun teme e re ne kete rubrik.

wes-selamu alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje hoxhes nga motra raba 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptySun 26 Dec 2010 - 12:47

Selam Alejkum!
Moter enderuar,Kur drejtohemi per te fale namaz duhet te drejtohemi drejt Kibles(Qabes)e jo Lindjes se diellit,Mire ju ka thene ,keshillu ai buri i halles ,njeri krah rin ne lindje e tjetri ne perendim dhe ju veq ateher jeni drejtuar drejt kibles.
Pra namazi falet ne drejtim te kibles ,mbasi shume njerez nuk e dine ,mendojne se kur drejtohesh ne namaz drejtohesh drejt lindjes diellit,jo kibla eshte drejtim i veqante nuk eshte ne lindje.
Allahu ju ndihmofte ne ceshtjet e Fese -Islamit dhe ju forcofte ne namaz.
Inshallah isha i qarte!

Me Respekt
Burim sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje hoxhes nga motra raba 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyMon 27 Dec 2010 - 15:36

Selam.
Sa i takon pyetjes së parë se disa njerëz po mundohen me tregu dicka kinse kan njohuri për Islamin,e në të kundërtën nuk din ata për ate që flasin e nuk din do të ken përgjgjësi.Më mire të mos flasin sesa të ngatrojn dicka që nuk kan njohuri.
Sa i takon martesës me djal të hallës e të dajës,Kurani e ljon në raste të vecanta, mendoj se në kohën e sodit elhamdulillah ka boll muslimane dhe musliman dhe nuk ka nevojë të bëhet nji martes e tillë sepse ka pasoja psiko-fizike.
Mu për këte Muhammedi a.s. thot: Martohuni me njerëz sa më të largët,gjë që është vërtetu me mjeksi.
Me respekt
Uaeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:37

Selam alejkum !Moter,ti vazhdo ne kete rruge qe je dhe mos u brengos ,mos ua ven veshin shume ketyre njerzve,sepse eshte e vertete se gjithe njerzit kur futen ne rrugen e Allahut hasin ne kesi lloj problemesh.Por ti duhet te qendrosh dinjitoze dhe e palekundur,duke e lutur Allahun qe te te forcoje dhe mbroj,sepse shejtani,njerzve qe nuk jane ne rrugen e Allahut
ua zbukuron te keqen dhe te miren ua ben te keqe,po keto akuza qe ti kane bere ty dhe qe ti bejne mos ke dert se keto ua kan bere edhe shume njerzve tjere qe kan qen ne kete rruge.
Nuk duhet me humb vullnetin sepse tani ti je ne lufte me shejtanin ,qendro e durueshme se lufta do jete ne favorin tend,dhe trego sjellje te bute me ta se nji dite inshallah do vijne edhe ata do te kuptojne ty.

Me respekt
burim sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje hoxhes nga motra raba 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 28 Dec 2010 - 17:52

Allahume amin ,moter edhe juve Allahu ju shtofte diturine e hajrit dhe ju forcofte ne ibadetin e Allahut.eshte kenaqesi kur nje i ri apo nje e re si ju gjindet ne ibadetin e Allahut,edhe Allahu xh.sh Mburet me nji te ri qe ka lene epshin e vet pewr kenaqesin e Allahut.dhe ju thote melekeve Allahu :"Shikoni o Meleket e mi kete te ri qe e ka len epshin per knaqesine time,ky te Une eshte me i mire dhe me i larte se ju"
Respekt moter
Burimi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pyetje hoxhes nga motra raba 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje hoxhes nga motra raba EmptyTue 28 Dec 2010 - 18:43

Selam.
Të qajturit nuk e prish abdestin. Gjërat që e prishin abdestin janë këto:
1) Nës shkojmë në W.C.
2).Nëse na del nga trupi gjak,qelb ose limf.
3).Nëse vjellim me gojën plot.
4).Nëse e humbim vetëdijen.
5).Nëse qeshim me zë të lart në namaz.
6)Nëse tepër se gjisma e pështymës është me gjak.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje hoxhes nga motra raba Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes nga motra raba   Pyetje hoxhes nga motra raba Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje hoxhes nga motra raba
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: