islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty20%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty7%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty37%Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! Empty
MesazhTitulli: Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!!   Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!! EmptyWed 8 Dec 2010 - 21:36

Arabia ishte dhe do të kthehet në kullosa e lumenj.

Ky është njëri nga shkencëtarët më të shquar të Biologjisë, i specializuar në zonën që gjendet mes Arikës dhe Gadishullit Arabik. Ky shkencëtar u takua me një dijetar musliman.

Shkencëtari musliman e pyeti atë:

"A posedon ndonjë argument që dëshmon se toka e arabëve ka qenë kopshte dhe lumej? Tha: Kjo është e njohur tek ne, dhe këtë gjë e dijnë shkecëtarët e specializuar..
Tha: Cili është argumenti?

Shkencëtari tha: Në gadishullin arabik ka fundërri lumjesh të cilat vërehen në shumë vende, siç është gjetur një fshat i groposur nën shkretëtirat e Rub'ul Hali. Në të ka zona të forta, me gurrë. Poashtu janë gjetur zona tjera të forta, dhe kur u kontrolluan, kur ja dolën rrënjë të drunjve të mëdhej.

E gjithë kjo dëshmon se këto vende dikur kanë qenë kopshte, kullosa dhe lumej.

Zona e Rub'ul Halit, kjo shkretëtirë e shkretë dhe e thatë dikur ka qenë kopshte dhe lumej. Kjo është një gjë e vërtetuar tek shkencëtarët e Biologjisë, të cilët gjëtët argumente me të cilat vërtetojnë një gjë të tillë.

Pastaj e pyeti një pyetje tjetër. I tha: Por posedon ndonjë argument se toka e arabëve do të kthehet në kullosa dhe lumej?

Shkencëtari tha: Edhe kjo poashtu është e njohut tek ne. Tha: Cili është argumenti?

Tha: Copat e mëdha të ujit të ngrirë janë kthyer kah Jugu. Ky fenomen shkaktoi që para disa viteve dimër shumë të acaruar në Evropë dhe në Amerikë. Të drejtuarit e këtyre copave të mëdha të ngrira kah Jugu do ta ndryshon klimën e tokës. Ndërsa me ndryshimin e klimës së tokës do të ndryshohen vijat e shiut dhe patjetër do të vijë një ditë në të cilën toka e arabëve do të kthehet ashtu siç ishte, me kullosa dhe lumej.

Dijetari musliman i tha shkencëtarit biolog:

Ç'mendim ke për një njeri i cili para 1400 viteve ka thënë:

"Nuk do të bëhet kijameti përderisa të shtohet pasuria deri në atë shkallë sa që njeriu i pasur del me pasurinë e tij që t'a jep zeqatin dhe nuk gjen askënd që ta pranon prej tij, dhe përderisa të kthehet toka e arabëve në kullosa dhe lumej."

Përsosmëria dhe elokuenca e hadithit qëndron në fjalën "të kthehet" që domethënë se ajo ka qenë dikur, dhe se do të jetë përsëri ashtu si ka qenë me kullosa dhe lumej.

Sepse sikur të kishte thenë "derisa të bëhet" do të kuptonim se ajo nuk ka qenë ashtu në të kaluarën. Pra fjala e përshtatshme është "të kthehet." që ta përfshin kohën e kaluar dhe të ardhmen.

Ky hadith është i vërtetë. U habit ky shkencëtar i huaj nga hadithi i Muhamedit a.s. sepse femomenet e tilla i ka zbuluar në dhjetë vitet e fundit.

Muhamedi a.s. e dinte këtë fenomen që para 1400 viteve, për të cilit fenomen duhet një studim të gjatë, udhëtime të vështira në thellësitë e shkretëtirave, studim të natyrës së motit në tokë etj.
Ky është një argument më shumë i cili e vërteton profetësinë e Muhamedit a.s. i cili nuk flet nga mendja e tij, por të gjitha fjalët e tij janë fjalë të shpallura nga Allahu Famëmadh.

Allahu thotë në Kur'an:

"Dhe ai (Muhamedi) nuk flet nga hamendja. Por ajo është shpallje që i shpallet."
(Nexhm 3-4)
Marë nga libri:Argumentet shkencore në Kuran
nga autori Abdulmeshid Zindani.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Arabia ishet dhe do te kthehet sërish ne kullosa e limenj.!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: