islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kurani dhe shkenca EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kurani dhe shkenca EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kurani dhe shkenca EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kurani dhe shkenca EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kurani dhe shkenca EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kurani dhe shkenca EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kurani dhe shkenca EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kurani dhe shkenca EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kurani dhe shkenca EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kurani dhe shkenca EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kurani dhe shkenca EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kurani dhe shkenca EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kurani dhe shkenca EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kurani dhe shkenca EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kurani dhe shkenca EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kurani dhe shkenca EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kurani dhe shkenca EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kurani dhe shkenca EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kurani dhe shkenca EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kurani dhe shkenca EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kurani dhe shkenca EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kurani dhe shkenca EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kurani dhe shkenca EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kurani dhe shkenca EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kurani dhe shkenca EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kurani dhe shkenca EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kurani dhe shkenca EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kurani dhe shkenca EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kurani dhe shkenca EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kurani dhe shkenca EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kurani dhe shkenca EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kurani dhe shkenca EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kurani dhe shkenca EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kurani dhe shkenca EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kurani dhe shkenca EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kurani dhe shkenca Empty20%Kurani dhe shkenca Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kurani dhe shkenca Empty7%Kurani dhe shkenca Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kurani dhe shkenca Empty37%Kurani dhe shkenca Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kurani dhe shkenca

Shko poshtë 
AutoriMesazh
mekja
Motrat islame
Motrat islame
mekja

Numri i postimeve : 73
Data e regjistrimit : 14/06/2010
Mosha : 44
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Kurani dhe shkenca Empty
MesazhTitulli: Kurani dhe shkenca   Kurani dhe shkenca EmptyTue 7 Dec 2010 - 0:37

Kur’ani dhe shkencatNë librin e shenjtë islam:Kur’anin, përshkruhen fenomene shkencore të zbuluara kohëve të fundit. Kur’ani është një libër i cili besohet se i është shpallur profetit Muhammed para 1400 vjetëve dhe se nuk ka ndryshuar përmbajtjen deri në ditët e sotme. Në kohën e shpalljes së tij, njohuritë shkencore ishin shumë të pakta krahasuar me ato të sotmet të cilat kanë arritur në një shkallë mjaft të lartë.
Megjithatë, në Kur’an janë gjetur përshkrime të dukurive natyrore , të cilat medoemos e bëjnë njeriun të mendojë i mahnitur: A është e mundur ?!
Përveç mrekullive shkencore që përshkruhen në Kur’an, në këtë libër gjenden edhe fjali të cilat e lavdërojnë mësimin shkencor. “Ajetet e Kur'anit bëjnë qartë dallimin në mes të atyre që dinë dhe të atyre që nuk dinë, atyre që i kanë kontribuar shkencës dhe që nuk i kanë kontribuar”(1). Ndërsa profeti i fesë islame Muhammedi, ka bërë krahasimin në mes të ngjyrës së lapsit të shkencëtarit dhe gjakut të shehidit(2). Pra, në këtë fe i jepet një rëndësi shumë e madhe shkencës, gjë që ka ndikuar në formimin intelektual të besimtarëve muslimanë.
Ja se si iu përgjigjet materialistëve njëri nga intelektualët islamë për fuqinë e magnetit kur thotë se kjo fuqi nuk shihet, por shihen efektet e saj. “Pra si ta shohim Allahun, në këtë botë?!”(3) – krahason ai.
Formimi intelektual i besimtarëve islamë ka ndikuar që të zbulohen shumica e argumenteve kur’anore që kanë përmbajtje shkencore, sepse pa i njohur të dhënat shkencore si do të mund të zbulohej se ato përshkruhen në Kur’an, dhe anasjelltas?
Në vazhdim do të jepen shembuj konkret të përshkruarjes së dukurive shkencore në Kur’an dhe për ndikimin e këtij fenomeni te shkencëtarët jomuslimanë.


Lëkura si qendër e ndjeshmërisë

Siç u tha edhe më lart, faktet e ndryshme shkencore të zbuluara kohëve të fundit përshkruhen në Kur’an. Një nga këta shembuj ka të bëjë me qendrën e ndjeshmërisë e cila gjendet në lëkurë.
Prof. Taxhatan Taxhasun, përgjegjës i anatomisë dhe embriologjisë në Universitetin : Shajgn Maj dhe dekan i fakultetit të mjekësisë në këtë universitet, është një nga shkencëtarët të cilët u bënë musliman me të mësuar për përmbajtjen shkencore në Kur’an. Konvertimi i tij në fenë islame u bë për shkak të disa vargjeve kur’anore të cilat iu lexuan atij në Riad të Arabisë Saudite:
“...Sa herë që atyre t’u digjen lëkurat, ne ua ndërrojmë me lëkurë të tjera që ta shijojnë dënimin...(En Nisa, 56)”.(4)
Prof. Taxhason duke folur për këto vargje tha se ato flasin të vërtetën , sepse nëse lëkura digjet plotësisht, ndjeshmëria humbet. Për këtë arsye në vargje thuhet se lëkurat do të ndërrohen me të tjera, në mënyrë që mëkatarët ta shijojnë dënimin. “Kjo do të thotë se që para 1400 vjetësh në Kur’anin e shenjtë aludohet në atë se qendra e ndjeshmërisë gjendet në lëkurë.”- shprehet ai.(5)
Më pas prof. Taxhasan filloi të bënte pyetje lidhur me fenë islame dhe Kur’anin të cilin e studioi 3 vjet me radhë. Pas kësaj kohe ai u kthye në Riad për të deklaruar se bëhet besimtar musliman.


Pengesa mes dy deteve

Në mes dy deteve ekziston një pengesë e cila nuk i lejon ata që të përzihen. Deri vonë jo vetëm që nuk dihej për këtë fenomen, por askush nuk mendonte për ekzistencën e diçkaje të tillë. Por, zbulimet e kohës së fundit tregojnë se detet nuk kanë përmbajtje të njëjtë . Ata kanë shkallë të ndryshme temperature , kripe dhe dendurie. Fotografitë e bëra përmes satelitëve në vitin 1942 në mes të detit Mesdhe dhe oqeanit Atlantik dëshmuan qartë ekzistimin e një pengese mes tyre.
Profesori Haj, një nga dijetarët më të shquar të oqeanologjisë në Amerikë, poashtu i pohon shpjegimet e lartcekura. Kur atij iu lexuan vargjet kur’anore: “Ai i lejoi dy detet që të puqen mes vete. Ndërmjet atyre të dyve është një pengesë që ata nuk e kapërcejnë”,(6) ai deklaroi: “Besoj se vërtet këto janë prej Zotit”.(7)
Profesori Haj nuk është i vetmi i cili mbeti i mahnitur me shpjegimet e Kur’anit lidhur me fenomenin në fjalë. Ndër të tjerët vlen të përmendet edhe oqeanografi francez Jasque Yves-Coustau te i cili poashtu ndikuan argumentet kur’anore deri në atë masë saqë ai u bë musliman pas dëgjimit të tyre.


Kodrat si shtylla

Shkenca bashkëkohore ka zbuluar se malet kanë formë të shtyllës, gjë e cila ishte veç më e cekur në Kur’an që para 1400 vjetëve. “Futja e maleve në brendi të tokës, është, shumëfish më e madhe se ajo që është mbi sipërfaqen tokësore.”(8)
Me këto të dhëna pajtohet edhe prof. Sijavej, një ndër dijetarët më të njohur të hidrologjisë dhe gjeologjisë në Japoni, e në botë. Ky njeri ishte një ateist i cili e injoronte çdo fe. Por, kur prof. Ez-Zendani ia lexoi atij ajetin kur’anor: “Dhe malet i bëmë shtylla” (En Nebe, 7), (9) ai tha se “është gati e pamundur që të besoj si të vërtetë atë që the”(10). Por, me gjithë befasinë dhe mrekullimin e tij të cilat edhe ai vetë i pranon, nuk ka të dhëna se ai u bë ndonjëherë besimtar i fesë islame.


Hekuri

Në Kur’an shkruan se hekuri është një element i zbritur, e jo i krijuar në tokë. Këtë të vërtetë e ka zbuluar shkenca me anë të mjeteve teknike më bashkëkohore.
Lidhur me zbritjen e hekurit në tokë është përgjigjur prof.Amstrong , astronom në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai argumentoi se për ndërtimin e elementit të hekurit nevojitet fuqi 4 herë më e madhe se fuqia e sistemit tonë diellor. Sipas dijetarëve “hekuri është element i huaj , i ardhur në Tokë...”(11)- shprehet ai.
Me të dëgjuar shpjegimin që jepet në Kur’an: “Ne e kemi zbritur edhe hekurin që në të ka forcë të fortë...(El Hadid,25)”,(12) profesor Amstrongu tha: “Ky libër përputhet plotësisht me astronominë bashkëkohore”(13). Megjithatë, personi në fjalë nuk iu përgjigj pyetjeve që iu parashtruan më pas, me arsyetimin se dijetarët duhet të jenë të pavarur në disa pyetje të caktuara.
Kështu ai iu shmang edhe mendimeve reale të tij, gjë që ndodhë edhe me shumë shkencëtarë të tjerë për të mos e humbur namin në botën e mëparshme në të cilën kanë jetuar. Megjithatë, edhe te këta të fundit ekziston ndikimi, sado i vogël që mund të duket. Këtë e dëshmojnë edhe fjalët e lartcekura që i ka thënë prof. Amstrongu lidhur me përputhjen e Kur’anit me astronominë.


Përfundim:

Përshkrimi e fakteve shkencore në Kur’an paraqet një mrekulli për të gjithë njerëzit që kanë njohuri shkencore. Në veçanti ndikim i jashtëzakonshëm shfaqet tek shkencëtarët jomuslimanë të cilët nuk kanë pasur njohuri të mëparshme për përmbajtjen shkencore të Kur’anit. Ky ndikim mund të jetë aq i madh saqë në shumë raste të pranohet feja islame. Në raste më të rralla , përkundër mrekullimit, mund të mbizotërojë frika nga përjashtimi shoqëror si pasojë e shkëputjes nga normat dhe traditat e mëparshme. Në këto raste zakonisht injorohen të gjitha faktet të cilat kanë përmbajtje fetare. Këtë e vërtetojnë shembujt e paraqitur në këtë punim. Pa marrë parasysh besimin e mëtutjeshëm religjioz të tyre , që të gjithë ata kanë shprehur befasi, (gjë që tregon se nuk kanë qenë të informuar lidhur me Kur’anin), dyshim për atë që iu thuhet ( tepër e çuditshme për të qenë e vërtetë), dhe mrekullim ( nga kishin ardhur këto njohuri para 1400 vjetëve ).
Ky ndikim aq i madh i fenomenit për të cilën u fol lë gjurmë të pashlyeshme në trurin e shkencëtarëve jomuslimanë dhe është një element jashtëzakonisht i fortë për përhapjen e fesë islame në botë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kurani dhe shkenca
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: