islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty96%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty0%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty0%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty0%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty1%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty2%Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
MesazhTitulli: Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏    Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 3 Dec 2010 - 15:43

Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏

Lexues të nderuar,në këtë shkrim do te njihemi në pika të shkurta me obligimet lidhur me faljen e namazit te xhumasë,të cilat Allahu xh.sh, ia beri obligim besimtarëve,duke kërkuar prej tyre që ta adhurojnë dhe madhërojnë Atë.

Dita e xhumasë është specifike për shkak se në të kryhet namazi i xhumasë dhe se muslimanët tubohen që një herë në javë të gjithë së bashku,duke madhëruar Allahun,ta degjojnë hutben(ligjeratën) e xhumasë në të cilën imami i cekë problemet më të theksuara të shoqërisë islame dhe i këshillon njerëzit se duke ndjekur sunetin e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem,të gjejnë zgjidhje për problemet e tyre dhe të mos kërkojnë zgjidhje jashtë dispozitave të Allahut.

Cilësitë e ditës së xhuma

Nga Ebu Hurejre,transmetohet se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka thënë:''Dita më e mirë në të cilën ka lindur Dielli është dita e xhumasë;atë ditë është krijuar Ademi,atë ditë është futur në xhennet dhe atë ditë ka dalur prej tij''.(Transmeton Muslimi)

Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem,lidhur me ditën e xhumasë deklaron:''Ajo te Allahu është më e qmueshme se bajrami i Ramazanit dhe Kurban-Bajrami''.(Transmeton Ahmedi dhe Ibn Maxhe)

Trasnmetohet edhe se Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka deklaruar:''Në ditën e xhumasë engjujt qëndrojnë në dyert e qdo xhamie dhe i regjistrojnë një nga një(emrat e atyre që shkojnë në namazin e xhumasë).Kur imami të ngjitet në mimber,ata i mbyllin librat dhe shkojnë të marrin pjesë në të përmendurit e Allahut.
Ai i cili shkon më herët në xhuma,është sikur ta ketë therrur një deve,pastaj ai pas tij sikur të ketë therrur një lopë,pastaj ai pas tij sikur ta ketë therrur një dele,pastaj ai pas tij sikur ta ketë therrur një pulë,ndërsa i fundit sikur të ketë dhënë një vezë''.(Transmeton Buhariu dhe Muslimi)

Nga Ebu Hureje,transmetohen fjalët e Pejgamberit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem,i cili ka thënë:''Në ditën e xhumasë ka një qast në të cilën nëse muslimanët e kalojnë në namaz,dhe i luten Allahut për nevojat e tyre,Allahu me të vertetë do t'ua jep atë që kërkojnë'',-atëherë Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem tregoi me gishtrinj se ky qast ndohet në një periudhë tejet të shkurtër''.(Buhariu dhe Muslimi)Në transmetim nga Muslimi thuhet:''... ky qast është vërtet i shkurtër.''

Obligimi i faljes së namazit të xhumasë

Thotë Allahu i Madhëruar në Kur'an:''O ju që besuat,kur bëhet thirrja për namaz,ditën e xhumasë,ecni shpejt për aty ku përmendet All-llahu(degjoni hutben,falnie namazin),e lini shitblerjen,kjo është shumë më e dobishme për ju nëse jeni që e dini.''(Kur'an, Xhuma:9)

Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve selam,deklaron:''Eshtë detyrë e qdo muslimani që namazin e xhumasë të kryejë në xhemat,pos katërve:robit,gruas,fëmijës dhe të sëmurit.''(Transmeton Ebu Davudi dhe Hakimi)

Pasojat e rënda të lënies së namazit të xhumasë

Nga Ibni Omeri,transmetohet se e kishte dëgjuar Pejgamberin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem,duke deklaruar:''Ose njerëzit do të heqin dorë nga lëshimi i namazit të xhumasë,ose Allahu do t'i mbyllë zemrat e tyre(d.m.th, Allahu do të vendosë një perde në mes tyre dhe udhëzimit të Tij)andaj do të bëhen neglizhentë(të pakujdeshëm dhe indiferentë).''(Transmeton Muslimi)

Ngjashëm ka thënë:''Kush i lë tre xhuma duki i injoruar,Allahu do ta vulosë zemrën e tij.''(Transmeton Ahmedi)Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
MesazhTitulli: Re: Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏    Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyFri 3 Dec 2010 - 20:36

Allahu te shperblefte Bina moter ,per kete postim reth dites se Xhuma.amin

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
MesazhTitulli: Re: Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏    Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ EmptyWed 8 Dec 2010 - 19:23

All-llahu ju shperblefte edhe juve per Leximin

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty
MesazhTitulli: Re: Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏    Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏ Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Xhumaja dita e zgjedhur e javes‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: