islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Liste pyetje EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Liste pyetje EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Liste pyetje EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Liste pyetje EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Liste pyetje EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Liste pyetje EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Liste pyetje EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Liste pyetje EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Liste pyetje EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Liste pyetje EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Liste pyetje EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Liste pyetje EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Liste pyetje EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Liste pyetje EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Liste pyetje EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Liste pyetje EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Liste pyetje EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Liste pyetje EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Liste pyetje EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Liste pyetje EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Liste pyetje EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Liste pyetje EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Liste pyetje EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Liste pyetje EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Liste pyetje EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Liste pyetje EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Liste pyetje EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Liste pyetje EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Liste pyetje EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Liste pyetje EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Liste pyetje EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Liste pyetje EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Liste pyetje EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Liste pyetje EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Liste pyetje EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Liste pyetje Empty96%Liste pyetje Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Liste pyetje Empty0%Liste pyetje Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Liste pyetje Empty0%Liste pyetje Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Liste pyetje Empty0%Liste pyetje Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Liste pyetje Empty1%Liste pyetje Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Liste pyetje Empty2%Liste pyetje Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Liste pyetje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
biggi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 28/11/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Liste pyetje   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 14:02

Kam disaq pyetje per hoxhalaret, ju lutem ne menyre
sa me te shkurte te pergjigjeni, pa citime te kuranit:

1.Te bejsh portrait te njeriut eshte haram, po cka
nese un krijoj nje person me nje program per 3d
modelim, a quhet njejte haram.

2.Nese eshte haram te krijojsh nje person me program
per 3d modelim, a eshte haram nese une e marr ate 3d
modelin nga interneti dhe i jap une levizjet e duhura
per qellimet e mia?

3.Nese une deshiroj ti bej nje te keqe dikujt, por aj
gjesti im atij njeriut ndikon ne menyre pozitive, mua
aj gjesti me quhet si haram apo si sevap?

4.Nese deshiroj ta ndihmoj dikend, por aj gjesti im
atij njeriut ndikon ne menyre negative, mua aj gjesti
me quhet si haram apo si sevap?

5.Nese une e lexoj Kuran-in dhe e kam ne duart e mia,
dhe pa dasht rrezohet ne toke, pasi une e marre prej
toke cka duhet te bej, a duhet ta puthi Kuranin apo te kerkoj
falje Zotit apo te them ndonje dua; dhe a do te me
quhet harram pse me ka rene per toke?

6.Nese une i lutem Zotit per ndonje person, a me
quhet sevap mua, apo vetem atij personi i quhet sevap
pse lutja eshte per ate person?

7. Nese une them (me qellim te mire) per dikend qe ka
bere dicka, por ne fakt ai personi nuk ka bere asgje,
a me quhet mua harram ate gje qe kam thene?

8. A eshte me sevap te ndihmoj nje kafshe apo dikend
qe nuk eshte musliman?

9.Nese une punoj ne nje kompani qe ben filma erotike,
por nuk punoj si aktor, por punoj si regjisor apo
montazher, mua a me quhet harram pse e bej ate pune?

10. Dihet se te ndash nje cift i dashuruar eshte me
harram se sa ta prishish nje xhami; por nese une e
ndaj nje cift i cili nuk eshte i lumtur atehere mua a
ma quhet harram apo sevap?

11. Nese nje person me emrin "A" e mbyt nje person me
emrin "B" dhe une e ndihmoj personin "A" qe ta zhduke
trupin e personit "B", a me quhet mua harram njejte
si personit "A" qe e ka mbyt ate njeri?

12.Nese dikush e mbyt nje te familjes time dhe une e
mbyti ate person qe e ka mbyt ate te familjes time, a
me quhet mua harram apo sevap?

13.Nese une zbuloj dicka (teknologji te re, menyre me
te shpejt per te bere nje pune, dicka qe ndihmon te
tjeret) por njerezit e perdorin per te bere keq,
zbulimi im a me quhet si sevap apo si harram?

-Nese me kujtohen ende pyetje, do tua parashtroj, me falni nese mendoni qe pyetjet jane ofenduese apo provokative, nuk e kam aspak qellimin te provokoj apo te ofendoj apo te turperoj dikend, arsya eshte qe jam shume kurioz dhe dua te di me shume. Diten e mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Selam   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 15:28

Selam.
Së pari ju falemenderoj për pyetjet e juaja, por dicka më habiti ku ju thoni se shkurt dhe pa citate Kuranore.Un nuk e di se kush jeni dhe nga jeni, por per te mar pergjigjen e këtyre pyetjeve duhet të takohemi dhe të ti tregoj nji nga nji.
Sado që tu përgjigjem shkurt un besoj se do ket sërish pyetje tjera, sepse përgjigja nxjer pyetje.
Me shkurt ne disa po e në disa jo.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
biggi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 28/11/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Pergjigjet   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 16:57

Mirdita, a ka mundesi ti pergjigjeni pyetjeve ashtu sic jane parashtruar, nje nga nje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Re: Liste pyetje   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 17:31

Selamun Alejkum vllau biggi

Nese don te pergjigjet dikush ne pyetjet tua atehere pyetni nje nga nje dhe ju nuk vendosni se sa shkurt do te pergjigjen hoxhallaret dhe sa gjere, prandaj vendose pyetjen dhe per pergjigjen mos u ben merak se sa gjate apo shkurt do te jete pergjigja, kryesorja ju pefitoni prej asaj qe nuk e dini

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
biggi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 22
Data e regjistrimit : 28/11/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Re: Liste pyetje   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 18:12

Une pyetjet mund ti bej nje nga nje, ska problem, por mendova qe ne vend qe te hapi 13 postime te reja te gjithe nga une, mendova qe ti permbledh te gjithe me nje qe te zene me pak vend, sa per gjatesine e pergjigjeve une mendoj qe pergjigjet qarte dhe shkurt jane me te mirat, por per mua ska problem, ndiheni veten te lire te pergjigjeni sa gjate qe te doni, nese deshironi, une i hap 13 postime te reja, me thuani qe ti hap dhe une do ta bej. diten e mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Re: Liste pyetje   Liste pyetje EmptyTue 30 Nov 2010 - 18:43

parashtroje nje nga nje mendoj se me mire do te ishte edhe me i kuptu secilin vec qe te mos ngatrohen

Atehere e mbylli kete teme

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Liste pyetje Empty
MesazhTitulli: Re: Liste pyetje   Liste pyetje Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Liste pyetje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: