islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty20%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty7%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty37%Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! Empty
MesazhTitulli: Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!!   Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!! EmptySun 28 Nov 2010 - 14:03


Faelnderimi i takon Allahut. Ate e falenderojme dhe prej Tij falje dhe ndihme kerkojme. Kerkojme mbrojtje nga Allahu prej te kqijave te vetevetes dhe te veprave tona. Ke e udhezon Allahu s'ka kush e devijon dhe ke e largon nga ruga e vertet s'ka kush e udhezone. Deshmoj se s'ka hyni tjeter perveç Allahut i cili eshte nje dhe i pashoq dhe deshmoj se Muhamedi s.a.v.s eshte rob dhe i derguari i Tij.
Tema qe kam pergaditur qe te shkruaj disa reshta per hyre te Allahut dhe per ndere te njeriut, personalitet i pa zevendsueshem ne te gjitha poret e jetes..! Eshte nje kopie qe nuk ka kthim, une pikesepari do te deshiroja qe te jetoja keto vite te jetes sime, dhe ta shiqoj Omer Iben Hatab,mirpo eshte nje njeri qe nuk mundemi te bejme nje kopie tjeter.
Per te arytur vyrtite te larta duhet patjeter te jetojsh per te tjeret, perndrishe nuk ke mundesi ta shijoshe kete kenaqesi qe e posedojne vetem njerzit e veçant. Omer Iben Hatab ka qen mbetet dhe do te jete gjithmone nje shembull per udheheqesit musliman, se si duhet ta regullojn çeshtjen sociale ne shoqerin ku jeton. Pra kjo aryhet nepremjet nje fenomeni i quajtur ''konsiderim i vetes paralele ne shoqerin ku gevernon'' Nese nje udheheqes musliman i posedon keta cilsi dhe e ndjen veten ne nivel te barabarte me shoqrine e vet, munde te themi se ai udheheqes meriton nderim nga populli i tij. Ne ne vazhdim do te permendim rastin kurre Omer Iben Hatabi e ngarkoi me nje detyre te madhe Seleme Ibnu Kajs el-Eshxheiun dhe e caktoi komandant suprem ne udhheqjen e luftes qe u zhvillua ne Ahvaz, per te kuptuar se kush ka qen Omeri i biri i Htabait. Omeri r.a i tha Selem ibnu Kajsit:
-Vertet, une te emeroi ty ne krye te ushtrise e cila do te drejtohet per ne Ahvaz, atehere ec... me emer te Allahut, dhe luftoj ne rrugen e Allahut ate qe nuk i beson Atij. Kur te ndesheni me armikun tuaj nga politeistet, ftoi ata ne Islam, e nese hyne ata ne Islam, ateher le te zgjedhin qendrimin ne trojet e tyre dhe te mos marrin pjese me ju ne lufte kundet te tjerve. Ose le te zgjedhin qe te luftojen se bashu me ju, ather atyre u takon çdo gje siç u tokon juve. Pasi qe e mer kete detyre Seleme Ibnu Kajsi organizon ushtrin dhe niset per ne Ahvaz. Para se gjithash Seleme ju kerkon popullit te Ahvazit qe te pranojne fen Islame ashtu duke vepruar siç e kishte porosotur emiri i besimatreve, mirpo ata nje gje te tylle e kundershtuan, poashtu edhe xhizjen nuk pranuan qe te japin. Ateher muslimanve nuk ju mbeti tjeter perveç se t'i luftojne. E filluan luften ne rrugen e Allahut te knaqur nga Ai per te mirat qe do t'iu dhuroje.
U zhvilluan beteja te ashpra dhe te zjarta, nga te cilat dixheshin dhe fluturoni pjes te djegura nga trupi. Qe te dy palet kundershtare treguan trimeri te ralle, qe nuk eshte hasur ne beteja te tjera.
Pastaj nuk vonoj shume dhe keto beteja te pergjakshme perfunduan ne favor te muslimaneve te cilet luftonin per te lartesuar fjalen e Allahut. Ne keto beteja armiku pesoi humbeje te medha.
Kur perfundoj lufta plotesishte , Seleme shpejtoj t'ua ndaj plaçkat e luftes. Ne keto gjeti nje stoli te çmueshme dhe deshiroj qe t'ia dergoj emirit te muslimaneve dhe iu drejtua ushtareve te vete duke u thene: "Nese keto stoli ndahen ndermjet nesh, ateher kjo per ne nuk do te vlej asgje...A jeni te knaqur poqese ja dergojme kete emirit te besimtaeve( Omer Iben Hatb) Ata iu pergjegjen: -Po,
Atehere ai e vendosi stolin ne nje arke te vogel, thyrri njerin nga fisi El-Eshxha' dhe i tha: "Shko deri ne medine me sherbetorin tende , lajmroje Omerin r.a mbi fitoren e shenuar dhe dorzoja kete stoli te çmuar.
Tregon ky i ngarkuari nga Seleme per menyren se si e kishte gjetur Emirin e besimtareve, sepse ky nuk e njifte ate. Shkova bashke me sherbetorin tim gjer ne Basra, blem dy deve me ate pasuri qe na dha Seleme Ibnu Kajsi, dhe ngarkuam gjerat e nevojshme per udhetim. Kur arytem ne medine e kerkuam emeirin e besimtareve, ate e gjetem duke iu ofruar dreke muslimaneve, mbeshtetur ne nje shkop mu si nje bari dele. Ai sillej rreth sofrave dhe i thoshte sherbetorit te tij, Jerfes.
O Jerfe sillju ketyre mishe...ketyre sillju buke....., kurse ketyre sillju gjelle. Po sa aryta tek ai, me tha -"ulu", dhe kur u ula prapa atyre njerezve , ai me dha ushqim deri sa u ngopa. Pas ngrenies se ushqimit, Omeri me tha: "ngrite sofren tende'' e pastaj u nis per ne shtepi, kurse une e ndoqa pas.
Kur hyra ne shtepin e tij, kerkova leje qe te hyj edhe une, dhe ate e gjeta te ulur mbi nje dyshek prej leshi, mbeshtetur mbi dy jastek te lekures, te mbushur me levore te hurmes. Ma dha njeren prej tyre dhe u ula mbi te. Mbrapa tij pashe nje perde dhe i cili thyri: "Oj ummu kulthum sjellmani dreken tone" Thash me vete A thua si do te jete ushqimi i emirit te besimtarev te cilet e ka pergaditur enkas per vete? E shoqja ja solli buken me leng(vaj) ulliri mbi te cilen kishte krip te pa tretur. Omeri r.a hengri, kurse une kurr nuk kam pare nje njeri te ket ngrene me mire .dhe me bukur. Ai me ofroi edhe mua ushqim per te ngrene dhe hengra pakez.
Pastaj tha: -Na sillni qe te pime dhe na sollen nje ene qe mbante leng qe ishte e kulluar nga elbi. Omeri tha: -Jepni ketij njeriu separi. Mora enen dhe piva pak prej saj, sepse lengu i elbit qe une kisha ishte me i knaqeshem dhe me cilsore. Pastaj Omeri e mori enen dhe piu gjersa u ngop dhe tha: -El hamdu lilah(Lavdi i qofte Allahut), i cili na ka dhen ushqim dhe na ka bere te ngopemi, na ka ber te pime uje dhe ta shuajme etjen tone"
Me ne funde iu drejtova duke i thene: -Kam ardhur tek t'i me nje shkrese. Ai pyeti: - prej nga? I thash: -Prej Seleme Ibni Kajsi. Omeri tha: -I mireseardhur dhe i mirepritur eshte Seleme dhe emisari i tij...Me trego per ushtrin muslimane...?! Ia ktheva: -Ashtu siç deshiron t'i o emiri i besimtareve...Ata jan shendoshe e mire dhe kan ngadhnjyer ndaj armikut te tyre dhe te Allahut.
E pergezova dhe i urova per fitoren duke e lajmruar per ushtrin ne pergjithsi e pastaj e njoftova ne hollsi....Omeri r.a. Brohoriti me ze te larte duke thene: -El hamdu lilah ( Lavdi i qofte Allahut)...Ai ka dhen dhe Ai eshte i mdhruar, ka dhen begati dhe ata jan shumezuar.
Pastaj me pyeti se a kam kaluar prane Basras, une i thash: Po, o emiri i besimtareve Pyeti: -Si jan muslimanet? I thash mire jane nga Zoti Pyeti: -Si jan çmimet? I thash: -Atje çmimet jane me te uleta. Ai pyeti: -Si eshte çmimi i mishit, sepse mishi eshte artikulle kriesor i arabeve. Arabet nuk munden te qendrojne dote pa te. Une i thash: -Mishi eshte i mjaftueshem atje. Ai u kthie nga arka qe kisha me veti dhe me tha: -Ceshte ajo ne duarte e tua?! I thash: -Mbasi Zoti na ndihmoje kunder armikut tone, i mlodhem plaçkat e luftes, ndersa Seleme pa ne te nje stoli dhe i tha ushtris: "Verte nese kjo stoli ndahte ndermjet neshe, nuke do te aryni asgje...A jeni te knaqur nese ja dergojm emirit te besimtareve." Ata i thane: "Po" Pastaj ia dorzova arken...Mbasi e hapi arken dhe i pa guret e çmueshme te cilet ishin stoli te kuqe, te verdhe dhe te gjelber, ai kerceu nga vendi i tij dhe e vendosi doren e tij ne maje te arkes, e leshoje ne toke ate dhe u shperndane majtas e djathatse te gjitha. Grate e tij menduan se desha ta vras une dhe u afruan tek perdeja...,pastaj Omeri mu drejtua dhe me tha:-Mblidhi ata gure..! Pastaj i tha sherbetorit te ti: -Bjeri dhe sakatoje! Fillova t'i mbledhe ata qe rane ne toke, ndersa Jerfeja me binte pnderprere. Pastaj Omeri me thyri te ngrihem dhe me tha: -Mos qofshe i falenderuar t'i edhe shku yt. Nga ai kerkova nje dev qe te na mbarte mua dhe sherbetorin tim deri ne Ahvaz, sepse sherbetori i tij kishte mare deven time. E urdheroi Jerfen qe te na jap dy deve nga me te mirat. Pastaj Omeri me tha: -Kur ta kryshe detyren tende(te aryshe tek shoket e tu)me keto dy deve dhe e gjen ate qe ka me shume nevoje per to, atehere jepja atij keto dy deve.
Me ne funde mu drejtua me kercnim: - Per Zotin, -nese nuk i ndahet kjo stoli ushtris para se te shperndahet, do te dermoje. U ktheva te Selemeja dhe i thash: -Nuk me bekoi Zoti per ate qe me caktove...Ndaje kete stoli ndermjet ushtareve para se te urdherohet ndonje e keqe ndaj nesh. Pastja e lajmrova per ngjarjen qe me dodhi..Nuk u largua nga ai vende Seleme gjersa e ndau stolin ndermjet ushtareve.
Pra le te jete ky nje shembulle model i jetes se çdo muslimani per te arytur shkallen e devotshmeris absolute, perndryshe ne akoma do te vuajme nga udheheqsit tane duke manipuluar gjithmone me jeten dhe te drejtat tona ne pergjithesi wealejkum selam


Prg:
Hfz Zudi Fejzuli

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nje shembull i ralle qe nuk do ta haroj kurre historija......OMER IBEN HATAB!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: