islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty96%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty0%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty0%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty0%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty1%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty2%Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
MesazhTitulli: Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh   Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySun 14 Nov 2010 - 20:26

Personi që ther kurban këtë akt e ban sikundër-shpërblim të nefsit (vetes) së tijë. Me këtë nënkuptohet se njeriun e ban kurban nefsin(veten) e tijë.Është shprehja simbolike e skarificës së vetes ashtu siç ishte gati ta sakrifikojë Hz.Ismaili veten e tijë.Pasi që kafsha për Kurban shtrihety në tokë dhe drejtohet në drejtim të Kibles, nijeti bëhet në këtë mënyrë: “O Zot! Ky trup I imi aq shumë gabime bëri dhe aq shumë të kundërshtoi sa që për tu falur ndjej nevojën që këtë trup ta bëjë kurban për ty.Por ngaqë Ty e bëre harram flijimin e trupit të njeirut, sikundër shpërblim të trupit tim do ta flijojë këtë kafshë, pranoje o Krijuesi I Gjithësisë, Bismilahi Allahu Ekber”.
Ashtu siç ka shkruar një laps I nderuar: “Kurbani është shenjë e flijimit të pasioneve dhe ndjenjave të egos.Një person që ther Kurban përvetëson ndjenja dhe mendime të larta shpirtërore dhe nuk do të merret me ndjenja të poshtëruara dhe të kota.Nuk do të rrëzohet, porn ë të kund0δrtën do të lartësohet; nuk do të kthehet pas por do të përparojë.Flijimi është një akt që bëhet për ta mbrojtur fuqinë shpirtërore”.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh Empty
MesazhTitulli: Re: Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh   Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh EmptySun 13 Oct 2013 - 0:05

Shume e qelluar Allahu ju shperbleft per kete post dhe ja vlen te riktheht ne ballin ne kete kohe ja vlen te lexohet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Me aktin e flijimit në mënyrë simbolike dhurojmë veten Allahut xh.sh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kurbani-
Kërce tek: