islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty96%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty0%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty0%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty0%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty1%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty2%A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A mund të therim Kurban për të vdekurit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
MesazhTitulli: A mund të therim Kurban për të vdekurit?   A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySun 14 Nov 2010 - 20:23

Personi i cili do t`ia falë sevapin e tij një të vdekuri apo ndonjë personi tjetër mundtë there Kurban për  ta. Ashtu siç mundtë jepet sadaka apo mund të shkohet në Crying or Very sad për një që ka ndëruar jetë, në të njejtënmënyrë mund të theret edhe kurban. EdhePejgamberi ynë s.a.v.s ka therur kurban për personat e ummetit të tij të cilëtnuk kanë pasur mundësi ta bëjnë atë.(Taberani,Muxhemul-Kebir, 3/182; Hejsemi,Mexhmauz-Zevaid,4/23)
NëSunenin (Librin me përmbledhje të haditheve) të Ebu Davudit në nëntemën, “Therja e kurbanit në emër të personit që kandëruar jetë”, e ka transmetuar hadithin e më poshtëm:  “Hz.Aliu r.a ., I flijonte dy desh, njëriishte për vetveten e tij kurse tjetrin e flijonte  për Pejgamberin s.a.v.s.Kur e pyetën përshkakun pse vepronte në atë mënyrë ai u përgjigj kështu,  I Dërguari I All-llahut më la si porosi që tëther kurban në emër të Tij për derisa jam në jetë. Asnjëherë nuk e lej pa ebërë këtë” (Ebu Davud,Edahl,1;Hakim,Mustedrek, 4/255; Tirmidhi,Edahi).
 
Porosia e Pejgamberit s.a.v.s për Aliun r.aqë të ther kurbanpë Të është një shenjë se Pejgamberi s.a.v.s pëlqen që tëtheret kurban në emër të Tij.Andaj do të ishte nga veprat e mira për ata qëkanë mundësi që çdo vit të flijojnënga një dhi/dash ose t`I bëhet ortak në njënga shtatë hiset për Pejgamberin e dashur. Allahu xh.sh të na mundësoj tëgjithëve që të therrim kurban në emër të Tij, dhe këtë akt le t vazhdojë derinë pafundësi dhe të na mundësojë që të fitojmë pëlqimin e Tij.Pejgamberis.a.v.s le të jetë I kënaqur nga ne.
Salavatet le të shkojnë në emër të Tij,farefisit , Sahabeve dhe bashkëshortëve të Pejgamberit s.a.v.s amiin….Tehanevi,  Ilaus-sunen, 17/273.
Njëperson që e blen një kurban me parat e veta dhe që sevapin ia falën një tëafërmit që ka ndëruar jetë, nga mishi I atij kurbani mund të haje edhe vetë edhetu shpërndaje të tjerëve. Një kurban që po flijohet me këtë qëllim, nuk është enevojshme që të flijohet në ditën e bajramit.Mund të flijohet në çdo kohë.Do tëishte edhe më mire nëse flijohet në ditën e arifesë dhe të shpërndahet tëvarfërve.Sepse në ditën e kurban bajramit zaten do tu shpërndahet mish tëvarfërve.
Nëseflijohet edhe shpërndahet në ditën e arifesë do tju mundësohet të varfërve qënë ditën e Kurban Bajramit të kenë mish në shtëpitë e tyre.
Nësepersoni që ka ndëruar jetë ka porositur që të therret kurbani në emrin e tijë,kurbani I till do të duhet të therret në një nga ditët e bajramit.Nga mishi I këtijKurbani nuk mund të haje asnjëri e tëra duhet të shpërndahet. Edhe nëse njëperson I tillë nuk lë porosinë por flijimi bëhet përsëri em paratë e tij, edheme këtë kurban duhet vepruar  njëjtë sime atë që është porositur….
Sipasdijetarëve islam të medhhebeve përveç Shafiut, kurbani mund të therret për njëqë ka ndëruar jetë me qëllim që sevapet e kurbanit ti fallen të vdekurit. Njëkurban I therrur në këtë mënyrë nuk ka asnjë dallim me atë që theren në ditën eKurban Bajramit.
Hz.Aliu r.a : “I Dërguari I Allahut më la si porosiqë të ther kurban në emër të tijë përderi sa jam në jetë”.
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A mund të therim Kurban për të vdekurit? Empty
MesazhTitulli: Re: A mund të therim Kurban për të vdekurit?   A mund të therim Kurban për të vdekurit? EmptySun 13 Oct 2013 - 0:06

Teme e mire dhe ceshtje qe vlen te lexohet nej herit nje pergjigje per ata qe e kudnershtojn nje gje te till.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A mund të therim Kurban për të vdekurit? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
A mund të therim Kurban për të vdekurit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kurbani-
Kërce tek: