islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty96%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty0%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty0%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty0%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty1%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty2%Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! Empty
MesazhTitulli: Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!!   Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!! EmptyFri 12 Nov 2010 - 19:10

VLERA E FALJES SË NAMAZIT DHE RREZIKU NGA MOSFALJE E NAMAZIT.

Ai që i falë namazet do të fisnikërohet nga All-llahu me pesë cilësi:
1) Do t'i lehtësohen brengat e jetës.
2) Do të shpëtoj nga dënimi i varrit.
3) Do t'i jap All-llahu atij librin në dorën e djathtë.
4) Do ta kaloj uren e siratit sikurse vetëtima.
5) Do të hyjë në Xhennet pa kurrëfar llogarie.

Ndërsa ai që nuk i falë namazet dhe i përfill ato, do të dënohet nga All-llahu me pesëmbedhjetë (15) dënime: pesë dënime do t'i ketë në këtë botë, tri në momentin e vdekjes, tri në varrin e tij dhe tri gjatë daljes nga varri i tij në Ditën e Gjykimit.

Pesë dënimet e tij në këtë botë janë:
1) Nuk do të ketë bereqet (begati) jeta e tij.
2) Do t'i fshihen shenjat e njerëzve të mirë nga fytyra e tij.
3) Qfarëdo vepre qe ai vepron nuk do ta shpërblej All-llahu për të.
4) Lutja e tij nuk ngritet në qiell (para Zotit).
5) Ai nuk ka kurrfarë fati dhe pjese në lutjen e të devotshmëve.

Tri dënimet e tija në momentin e vdekjes janë:
1) Ai vdes i poshtëruar.
2) Vdes i uritur.
3) Vdes i etur edhe sikur ta pinte të gjithë ujin e botës nuk do t'i kaloj etja.

Tri dënimet e tija në varr janë:
1) I ngushtohet atij varri, saqë i përzihen eshtërat.
2) Varri i tij ndizet me zjarr dhe ai rrotullohet nëpër gaca ditë e natë.
3) I hudhet përmbi atij një gjarpër me emrin Esh-shuxha El-Akre' (është emër i një gjarpëri
shumë helmues), sytë e tij janë nga zjarri dhe thonjët i ka të hekurit, çdo thua i tij është i gjatë sa udhëtimi një ditë, ky gjarpër i bie të vdekurit dhe i thot: "Më ka urdheruar Zoti im që të godas deri në lindjen e diellit sepse nuk e ka falur namazin e Sabahut, më ka urdhëruar të godas prej drekës deri në ikindi, sepse nuk e ka falur namazin e Drekes, më ka urdhëruar të godas nga ikindija deri në aksham, sepse nuk e ke falur Ikindin, më ka urdhëruar të godas deri në jaci sepse nuk e ke falur Akshamin, dhe me ka urdhëruar të godas deri në agim për jacinë që nuk e ke falur". Sa herë që ky gjarpër i bie atij e fundos në tokë shtatëdhjetë krahë dhe ai njeri dënohet kështu deri në Diten e Gjykimit.

Tri dënimet e tija gjatë daljes nga varri i tij dhe në Ditën e Kijametit janë:
1) Llogaria e ashpër,
2) Hidhërimi i Zotit ndaj tij.
3) Hyrja në Xhehnem".
Në një transmetimi tjetër thuhet: "Ai në Diten e Kijametit del me tre rreshta të shkruar në fytyrë:
1) O humbes i hakkut të All-llahut,
2) O i veçant me hidhërimin e All-llahut,
3) Ashtu sikurse e humba hakkun e All-llahut në dunja, sot humbe edhe ti shpresën nga mëshira-rahmeti i All-llahut"!!!

Marrur nga libri "Qortuesit nga veprimi i mëkateve të mëdha" i Ibn Haxher El-Hejthemi, f. 264.

Namazi ka vlere te madhe per muslimanin…namazi eshte kushti I dyte I Islamit,siq e dime Islami ngritet mbi 5 shtylla deshmia LA-ILAHE-ILA-ALL-LLAH,Namazi,Agjerimi,ZeVLERA E FALJES SË NAMAZIT DHE RREZIKU I MOSFALJES SË TIJAi që i falë namazet do të fisnikërohet nga All-llahu me pesë cilësi:1) Do t'i lehtësohen brengat e jetës.2) Do të shpëtoj nga dënimi i varrit.3) Do t'i jap All-llahu atij librin në dorën e djathtë.4) Do ta kaloj uren e siratit sikurse vetëtima.5) Do të hyjë në Xhennet pa kurrëfar llogarie.Ndërsa ai që nuk i falë namazet dhe i përfill ato, do të dënohet nga All-llahu me pesëmbedhjetë (15) dënime: pesë dënime do t'i ketë në këtë botë, tri në momentin e vdekjes, tri në varrin e tij dhe tri gjatë daljes nga varri i tij në Ditën e Gjykimit.Pesë dënimet e tij në këtë botë janë:1) Nuk do të ketë bereqet (begati) jeta e tij.2) Do t'i fshihen shenjat e njerëzve të mirë nga fytyra e tij.3) Qfarëdo vepre qe ai vepron nuk do ta shpërblej All-llahu për të.4) Lutja e tij nuk ngritet në qiell (para Zotit).
5) Ai nuk ka kurrfarë fati dhe pjese në lutjen e të devotshmëve.

Tri dënimet e tija në momentin e vdekjes janë:
1) Ai vdes i poshtëruar.
2) Vdes i uritur.
3) Vdes i etur edhe sikur ta pinte të gjithë ujin e botës nuk do t'i kaloj etja.

Tri dënimet e tija në varr janë:
1) I ngushtohet atij varri, saqë i përzihen eshtërat.
2) Varri i tij ndizet me zjarr dhe ai rrotullohet nëpër gaca ditë e natë.
3) I hudhet përmbi atij një gjarpër me emrin Esh-shuxha El-Akre' (është emër i një gjarpëri
shumë helmues), sytë e tij janë nga zjarri dhe thonjët i ka të hekurit, çdo thua i tij është i gjatë sa udhëtimi një ditë, ky gjarpër i bie të vdekurit dhe i thot: "Më ka urdheruar Zoti im që të godas deri në lindjen e diellit sepse nuk e ka falur namazin e Sabahut, më ka urdhëruar të godas prej drekës deri në ikindi, sepse nuk e ka falur namazin e Drekes, më ka urdhëruar të godas nga ikindija deri në aksham, sepse nuk e ke falur Ikindin, më ka urdhëruar të godas deri në jaci sepse nuk e ke falur Akshamin, dhe me ka urdhëruar të godas deri në agim për jacinë që nuk e ke falur". Sa herë që ky gjarpër i bie atij e fundos në tokë shtatëdhjetë krahë dhe ai njeri dënohet kështu deri në Diten e Gjykimit.

Tri dënimet e tija gjatë daljes nga varri i tij dhe në Ditën e Kijametit janë:
1) Llogaria e ashpër,
2) Hidhërimi i Zotit ndaj tij.
3) Hyrja në Xhehnem".
Në një transmetimi tjetër thuhet: "Ai në Diten e Kijametit del me tre rreshta të shkruar në fytyrë:
1) O humbes i hakkut të All-llahut,
2) O i veçant me hidhërimin e All-llahut,
3) Ashtu sikurse e humba hakkun e All-llahut në dunja, sot humbe edhe ti shpresën nga mëshira-rahmeti i All-llahut"!!!

Marrur nga libri "Qortuesit nga veprimi i mëkateve të mëdha" i Ibn Haxher El-Hejthemi, f. 264.

Namazi ka vlere te madhe per muslimanin…namazi eshte kushti I dyte I Islamit,siq e dime Islami ngritet mbi 5 shtylla deshmia LA-ILAHE-ILA-ALL-LLAH,Namazi,Agjerimi,Zekati dhe shkuarja ne Haxhxh kush ka mundesi…Pra Namazi eshte kushti I dyte I Islamit.Pa namaz nuk mundesh mu fut ne xhen-net sepse diten e gjykimit gjene e pare qe do tap yet Allahu eshte NAMAZI.
Namazi eshte obligim per muslimanin e rritur,te menqur d.m.th nga ana e Allahut per te gjithe besimtaret…

Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Lapsi nuk shkruan per tre lloje njerezish:Per te qmendurin deri sa te sherohet,per femijen deri sa te hyn ne pubertet dhe per ate qe eshte ne gjum deri sa te zgjohet.”

Kushtet e namazit jane:

1. Te jesh musliman,

2.Te jesh I shendosh menderisht,

3.Te dallosh te miren nga e keqja,

4.Nijeti(duke e bere me zemer e jo me goje qofte ai namaz farz apo sunnet qe jemi duke e kryer),

5.Hyrja e kohes se namazit,

6.Pastertia(abdesti)-per kete Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Qelsi I namazit eshte pastertia,nuk ka namaz pa abdest.”

7.Pastrimi I trupit,I rrobave dhe I vendit ku falemi nga ndytesit e dukshme,

8.Mbulimi I vendeve te turpshme(tek meshkujt vendet e turpshme jane prej kerthizes deri tek gjunjet,ndersa tek femrat I tere trupi perveq fytyres dhe duarve si dhe rrobat nuk duhen te jene te tejdukshme dhe te holla sa te shihet lekura sepse nuk vlen namazi.),

9.Kthimi nga kibla
Shto një përshkrim
VLERA E FALJES SË NAMAZIT DHE RREZIKU I MOSFALJES SË TIJAi që i falë namazet do të fisnikërohet nga All-llahu me pesë cilësi:1) Do t'i lehtësohen brengat e jetës.2) Do të shpëtoj nga dënimi i varrit.3) Do t'i jap All-llahu atij librin në dorën e djathtë.4) Do ta kaloj uren e siratit sikurse vetëtima.5) Do të hyjë në Xhennet pa kurrëfar llogarie.Ndërsa ai që nuk i falë namazet dhe i përfill ato, do të dënohet nga All-llahu me pesëmbedhjetë (15) dënime: pesë dënime do t'i ketë në këtë botë, tri në momentin e vdekjes, tri në varrin e tij dhe tri gjatë daljes nga varri i tij në Ditën e Gjykimit.Pesë dënimet e tij në këtë botë janë:1) Nuk do të ketë bereqet (begati) jeta e tij.2) Do t'i fshihen shenjat e njerëzve të mirë nga fytyra e tij.3) Qfarëdo vepre qe ai vepron nuk do ta shpërblej All-llahu për të.4) Lutja e tij nuk ngritet në qiell (para Zotit).5) Ai nuk ka kurrfarë fati dhe pjese në lutjen e të devotshmëve.Tri dënimet e tija në momentin e vdekjes janë:1) Ai vdes i poshtëruar.2) Vdes i uritur.3) Vdes i etur edhe sikur ta pinte të gjithë ujin e botës nuk do t'i kaloj etja.Tri dënimet e tija në varr janë:1) I ngushtohet atij varri, saqë i përzihen eshtërat.2) Varri i tij ndizet me zjarr dhe ai rrotullohet nëpër gaca ditë e natë.3) I hudhet përmbi atij një gjarpër me emrin Esh-shuxha El-Akre' (është emër i një gjarpëri shumë helmues), sytë e tij janë nga zjarri dhe thonjët i ka të hekurit, çdo thua i tij është i gjatë sa udhëtimi një ditë, ky gjarpër i bie të vdekurit dhe i thot: "Më ka urdheruar Zoti im që të godas deri në lindjen e diellit sepse nuk e ka falur namazin e Sabahut, më ka urdhëruar të godas prej drekës deri në ikindi, sepse nuk e ka falur namazin e Drekes, më ka urdhëruar të godas nga ikindija deri në aksham, sepse nuk e ke falur Ikindin, më ka urdhëruar të godas deri në jaci sepse nuk e ke falur Akshamin, dhe me ka urdhëruar të godas deri në agim për jacinë që nuk e ke falur". Sa herë që ky gjarpër i bie atij e fundos në tokë shtatëdhjetë krahë dhe ai njeri dënohet kështu deri në Diten e Gjykimit.Tri dënimet e tija gjatë daljes nga varri i tij dhe në Ditën e Kijametit janë:1) Llogaria e ashpër,2) Hidhërimi i Zotit ndaj tij.3) Hyrja në Xhehnem".Në një transmetimi tjetër thuhet: "Ai në Diten e Kijametit del me tre rreshta të shkruar në fytyrë:1) O humbes i hakkut të All-llahut,2) O i veçant me hidhërimin e All-llahut,3) Ashtu sikurse e humba hakkun e All-llahut në dunja, sot humbe edhe ti shpresën nga mëshira-rahmeti i All-llahut"!!!Marrur nga libri "Qortuesit nga veprimi i mëkateve të mëdha" i Ibn Haxher El-Hejthemi, f. 264. Namazi ka vlere te madhe per muslimanin…namazi eshte kushti I dyte I Islamit,siq e dime Islami ngritet mbi 5 shtylla deshmia LA-ILAHE-ILA-ALL-LLAH,Namazi,Agjerimi,Zekati dhe shkuarja ne Haxhxh kush ka mundesi…Pra Namazi eshte kushti I dyte I Islamit.Pa namaz nuk mundesh mu fut ne xhen-net sepse diten e gjykimit gjene e pare qe do tap yet Allahu eshte NAMAZI.Namazi eshte obligim per muslimanin e rritur,te menqur d.m.th nga ana e Allahut per te gjithe besimtaret…Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Lapsi nuk shkruan per tre lloje njerezish:Per te qmendurin deri sa te sherohet,per femijen deri sa te hyn ne pubertet dhe per ate qe eshte ne gjum deri sa te zgjohet.”Kushtet e namazit jane:1. Te jesh musliman, 2.Te jesh I shendosh menderisht,3.Te dallosh te miren nga e keqja, 4.Nijeti(duke e bere me zemer e jo me goje qofte ai namaz farz apo sunnet qe jemi duke e kryer), 5.Hyrja e kohes se namazit, 6.Pastertia(abdesti)-per kete Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Qelsi I namazit eshte pastertia,nuk ka namaz pa abdest.” 7.Pastrimi I trupit,I rrobave dhe I vendit ku falemi nga ndytesit e dukshme, 8.Mbulimi I vendeve te turpshme(tek meshkujt vendet e turpshme jane prej kerthizes deri tek gjunjet,ndersa tek femrat I tere trupi perveq fytyres dhe duarve si dhe rrobat nuk duhen te jene te tejdukshme dhe te holla sa te shihet lekura sepse nuk vlen namazi.), 9.Kthimi nga kiblaShto një përshkrimVLERA E FALJES SË NAMAZIT DHE RREZIKU I MOSFALJES SË TIJAi që i falë namazet do të fisnikërohet nga All-llahu me pesë cilësi:1) Do t'i lehtësohen brengat e jetës.2) Do të shpëtoj nga dënimi i varrit.3) Do t'i jap All-llahu atij librin në dorën e djathtë.4) Do ta kaloj uren e siratit sikurse vetëtima.5) Do të hyjë në Xhennet pa kurrëfar llogarie.Ndërsa ai që nuk i falë namazet dhe i përfill ato, do të dënohet nga All-llahu me pesëmbedhjetë (15) dënime: pesë dënime do t'i ketë në këtë botë, tri në momentin e vdekjes, tri në varrin e tij dhe tri gjatë daljes nga varri i tij në Ditën e Gjykimit.Pesë dënimet e tij në këtë botë janë:1) Nuk do të ketë bereqet (begati) jeta e tij.2) Do t'i fshihen shenjat e njerëzve të mirë nga fytyra e tij.3) Qfarëdo vepre qe ai vepron nuk do ta shpërblej All-llahu për të.4) Lutja e tij nuk ngritet në qiell (para Zotit).5) Ai nuk ka kurrfarë fati dhe pjese në lutjen e të devotshmëve.Tri dënimet e tija në momentin e vdekjes janë:1) Ai vdes i poshtëruar.2) Vdes i uritur.3) Vdes i etur edhe sikur ta pinte të gjithë ujin e botës nuk do t'i kaloj etja.Tri dënimet e tija në varr janë:1) I ngushtohet atij varri, saqë i përzihen eshtërat.2) Varri i tij ndizet me zjarr dhe ai rrotullohet nëpër gaca ditë e natë.3) I hudhet përmbi atij një gjarpër me emrin Esh-shuxha El-Akre' (është emër i një gjarpëri shumë helmues), sytë e tij janë nga zjarri dhe thonjët i ka të hekurit, çdo thua i tij është i gjatë sa udhëtimi një ditë, ky gjarpër i bie të vdekurit dhe i thot: "Më ka urdheruar Zoti im që të godas deri në lindjen e diellit sepse nuk e ka falur namazin e Sabahut, më ka urdhëruar të godas prej drekës deri në ikindi, sepse nuk e ka falur namazin e Drekes, më ka urdhëruar të godas nga ikindija deri në aksham, sepse nuk e ke falur Ikindin, më ka urdhëruar të godas deri në jaci sepse nuk e ke falur Akshamin, dhe me ka urdhëruar të godas deri në agim për jacinë që nuk e ke falur". Sa herë që ky gjarpër i bie atij e fundos në tokë shtatëdhjetë krahë dhe ai njeri dënohet kështu deri në Diten e Gjykimit.Tri dënimet e tija gjatë daljes nga varri i tij dhe në Ditën e Kijametit janë:1) Llogaria e ashpër,2) Hidhërimi i Zotit ndaj tij.3) Hyrja në Xhehnem".Në një transmetimi tjetër thuhet: "Ai në Diten e Kijametit del me tre rreshta të shkruar në fytyrë:1) O humbes i hakkut të All-llahut,2) O i veçant me hidhërimin e All-llahut,3) Ashtu sikurse e humba hakkun e All-llahut në dunja, sot humbe edhe ti shpresën nga mëshira-rahmeti i All-llahut"!!!Marrur nga libri "Qortuesit nga veprimi i mëkateve të mëdha" i Ibn Haxher El-Hejthemi, f. 264. Namazi ka vlere te madhe per muslimanin…namazi eshte kushti I dyte I Islamit,siq e dime Islami ngritet mbi 5 shtylla deshmia LA-ILAHE-ILA-ALL-LLAH,Namazi,Agjerimi,Zekati dhe shkuarja ne Haxhxh kush ka mundesi…Pra Namazi eshte kushti I dyte I Islamit.Pa namaz nuk mundesh mu fut ne xhen-net sepse diten e gjykimit gjene e pare qe do tap yet Allahu eshte NAMAZI.Namazi eshte obligim per muslimanin e rritur,te menqur d.m.th nga ana e Allahut per te gjithe besimtaret…Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Lapsi nuk shkruan per tre lloje njerezish:Per te qmendurin deri sa te sherohet,per femijen deri sa te hyn ne pubertet dhe per ate qe eshte ne gjum deri sa te zgjohet.”Kushtet e namazit jane:1. Te jesh musliman, 2.Te jesh I shendosh menderisht,3.Te dallosh te miren nga e keqja, 4.Nijeti(duke e bere me zemer e jo me goje qofte ai namaz farz apo sunnet qe jemi duke e kryer), 5.Hyrja e kohes se namazit, 6.Pastertia(abdesti)-per kete Muhamedi salaAllahualejhiweselem ka thene:”Qelsi I namazit eshte pastertia,nuk ka namaz pa abdest.” 7.Pastrimi I trupit,I rrobave dhe I vendit ku falemi nga ndytesit e dukshme, 8.Mbulimi I vendeve te turpshme(tek meshkujt vendet e turpshme jane prej kerthizes deri tek gjunjet,ndersa tek femrat I tere trupi perveq fytyres dhe duarve si dhe rrobat nuk duhen te jene te tejdukshme dhe te holla sa te shihet lekura sepse nuk vlen namazi.), 9.Kthimi nga kiblaAllahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Vlera e Namazit, dhe dënimi i mosfaljes së tij!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Namazi-
Kërce tek: