islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty96%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty0%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty0%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty0%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty1%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kafshët që vlejn për Kurban. Empty2%Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kafshët që vlejn për Kurban.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
MesazhTitulli: Kafshët që vlejn për Kurban.   Kafshët që vlejn për Kurban. EmptyThu 11 Nov 2010 - 8:37

(Vazhdim )

Kafshët për Kurban.

Personi i cili sipasrregullave të fesë Islame, obligohet të therr Kurban, duhet të ketë parasysh qëti zbatojë disa kushte për sa i përket kafshës së Kurbanit dhe therjes së saj.

1).Kafsha për Kurban mund tëjet dele, dhi, lopë, buall, deve dhe nga kafhsët e tjera të ngjajshme. Pra pularosa, pata, gjeli i detit etj nuk pranohen përKurban.

Kafshët e sipër përmenduramundë të theren për Kurban nga të dygjinit. Por për sa i përket familjes së deleve është më e prefruar të theretdashi.

2) Delet dhe dhitë duhet tëken mbushur 1 vit, por në qoftë se nji dele i ka 6 muaj dhe është e shëndetshmesaqë tregon si për nji vit atëher edhajo mund të theret për Kurban. Ndërsa dhija duhet patjetër ti mbush 1 vit.

Lopa dhe bualli duhet të jenmbi 2 vjet, e deveja 5 vjet.

Dejla dhe dhija vlejn vetëm përnji person, ndërsa lopa, kau, bualli, devja mund vlejn deri më 7 persona mekusht që të gjith të ken qëllimin ( nijetin )e Kurbanit, e më pas mishi ndahetnë mënyrë të barabart.

3).Kurbani që theret me qëllim adhurimi duhet ti plotësoj edhekëta kushte:

Të jet e shëndosh, e majme,dhe me organe të rregullta.Për këtë arsye kafsha për Kurban nuk duhet të ketë ndonji mangësi që ta pengoj nga plotësimi i kushtevetë Kurbanit.

4).Kurbani duhet të theret nëkohën e caktuar, e kjo është , nga mbarimi i namazit të të Kurbanit deri në perendimin e ditës së tret të Bjaramit.

5)Është kusht poashtu që kafha atë theret me qëllim adhurimi, sepse Allahu xh.sh.nuk ka nevojë as për gjakun e as për mishin e Kurbanit, por për qëllim kabindjen tonë ndaj Allahut xh.sh si dhesinqeritetin tone ndaj urdhrave të Tij, ku e cek edhe në Kuranin famëlart ethot:

“Tek All-llahu nuk arrin as mishi e as gjaku ityre, por te Ai arrin bindja juaj. Ai ashtu ua nënshtroi ato juve që tamadhëroni All-llahun për udhëzimet që ua bëri. Bamirësve merru myzhde”.(Suretul-Haxh37).

Mangësit që pengojn kafshëntë theret për Kurban.

1.Poqese i ka të 2 syt apovetëm njërin të verbër.

2.Të jet topalle(sakate) aqsat ë mos jet në gjendje të ec.

3.Të ket njërin apo të dyvesht të prer.

4.Ti ket të gjith dhëmbët osepjesën më të madhe të tyre të rënë.

5.Të jet shum e sëmur.

Prg: Uzeir Ibrahimi.
(Inshaallah e vazhdojm)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Kafshët që vlejn për Kurban. Empty
MesazhTitulli: Mënyra e therjes së Kurbanit.   Kafshët që vlejn për Kurban. EmptySat 13 Nov 2010 - 7:47

Mënyra e therjes së Kurbanit.

Personi që ka vendoseur të ther Kurban para thersjes së tij, është mirë që ti fal 2 rekat namaz.
Merret kafsha dhe pa e munduar, shtrihet në drejtim të kibles nga ana e majt. Kurbanin mund ta ther vet personi ose mund tia lërë ndonjë tjetri. Ai që e ther Kurbanin nuk lejohet që ate ta torturoj,thitka duhet të jet mirë e mpreht.
Thika mbahet ne dorën e djatht dhe në momentin e therjes thuhet:"Bismillahi,Allahu Akber" Kafsha theret në të di anët e damarëve të qafës
Është kusht që kafhsës ti rrjedh i tërë gjaku, pasi të jet therur.
Për të mos e munduar kafshën nuk lejohet rrjepja e lëkurës derisa ajo të mos lëviz më.
Fund.
Prg: Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Kafshët që vlejn për Kurban.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kurbani-
Kërce tek: