islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty96%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty0%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty0%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty0%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty1%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty2%Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! Empty
MesazhTitulli: Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?!   Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! EmptyWed 10 Nov 2010 - 22:24

Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! 88173 Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! 668724

Cfar dime ne per librin tone-Kur-anin?!
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! 483844
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! 61460

- Muaji i kur-anit eshte Muaji ramazan.Nata ne te cilen filloi zbitja e tij eshte:"Lejletul-Kader".

- Kur-ani ka gjithsej 114 sure(kaptina).

- Kur-ani fillon me suren"Elfatiha"dhe perfundon me suren"En-nas".

- Kur-ani i ka gjithsej 77845 fjale.

- Kur-ani numron gjithsej 330733 harfe(shkronja).

- Kur-ani ka numron gjithsej 30 xhuz'a(pjese),cdo xhuz ka nga 20 faqe.

- Kur-ani ka gjithsej 60 hizba.

- Sure mekase qe zbriten ne meke ka gjithsej 85,kurse numri i sureve Medinase eshte 29.

- kur-ani eshte zbritur ne nje periudh 23 vjeqare.

- Kur-ani ka disa emra:El-Furkan,Et-Tenzil,Edh-dhiker,El kitab,El vahj,Ahsenul-hadith,Esiratul-mustekim,Er-ruhul-urvetul-vuthka...

- Ne kur-an ka 14/15 ajete pas leximit te se cilave duhet bere Razz leximi.

- Sureja me e gjate ne kur-an eshte :"Suretul-Bekare"e cila ka 286 ajete.

- Ajeti me i gjate ne kur-an eshte ajeti 282 ne suren Bekareh.

- Fjala me e gjate ne kur-an eshte:"Fe-eskajnakumuhu".

- Sureja me e shkurter ne kur-an eshte:"Suretul-keuther".

- Ajeti me i shkurter ne kur-an eshte:"Mudametani"sureja Er-rhman.

- Ne kur-an permendet emri "I derguar"25 here.

- Pese sure ne kur-an kan emrin e pejngambereve ato jane:Junus,Hud,Jusuf,Ibrahim dhe Muham-med.

- Pejngamberi i cili me se shumti permendet ne kur-an eshte:Musa a.s i cili permendet 136 here.

- Gjashte sure ne kur-an kane emer te kafsheve ato jane:El bekare,En-neml,El fil,En-nahl,El ankebut.

- Ne kur-an permenden emrat e e pese melekeve ato jane:Xhebrail,Mikail,Malik,Haruti dhe Maruti.

- Ne kur-an vetem dy ajete permbajne gjitha shkronjat qe jane arabe ato jane:ajeti 154 ali imran dhe ajeti 29 i sures Fet-h.

- Sureja Ihlas sipas permbajtjes llogaritet me vlere si 1/3 e kur-anit.

- sureja El muxhadele ,eshte sureja ne te cilen ne secilin ajet te saj permendet emri i allahut,Allah.

- E vetmeja Sure ne kur-an qenuk fillon me bismilah eshte:Surejua etevbe.

- E vetmja sure ne kur-an eshte Sureja En-neml e cila ka dy besmele :Njerin ne fillim e tjetren besmele ne ajetin e 30.

- E vetmja femer e cila permendet ne kur-an eshte :Merjemeja.

- Sureja "Jasin"eshte zemra e kur-anit.

- Zbukurimi i kur-anit eshte :Suretu-rahman".,

- Ajeti me i forte ne kur-an eshte "Ajetul-kursij".

- Numri me i perdorur ne kur-an eshte numri 100.E pame te arsyeshme qe ti paraqesim keto te dhena ne lidhje me kur-anin fisnik ,qe ta njohim ate me mire,eshte libri i cili nuk munde te krahasohet me anji liber tjeter,sepse eshte mrekulli e Allahut dhe do mbetet deri ne Diten e gjykimit.

Inshaallah do na sherbejne keto te dhena rreth librit tone- kur-anit.Prg.Burim sherifi

-Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cfar dime ne per Librin tone(Kur-anin)?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: