islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty96%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty0%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty0%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty0%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty1%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty2%Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
MesazhTitulli: Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij.   Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyTue 9 Nov 2010 - 10:52

Kurbani, historiku dhe rëndësia e tij.

Kurbani

Fjala kurban ne kuptimin etimollogjik d.m.th."Afrim, mjet që të afron me Zotin", ndërsa në kuptimin terminillogjik "Të therësh një kafsh të pështatshme sipas kushteve të caktuara me qëllim adhurimi. Kurbani theret në kohën e kurban bajramit(në tre ditë e para).

Kurbani i pranishëm në të gjitha fet.

Kurbani ekziston në të gjitha fet si shprehje adhurimi.Këte e vërteton edhe vet Kurani ku thot "Ne i kemi caktuar çdo populli vendtherrjen (e kurbanit), që ta përmendin emrin e All-llahut, për arsye se i furnizoi ata me kafshët. Zoti juaj është një Zot, andaj vetëm Atij dorëzohuni, e përgëzo të dëgjueshmit.(Suretul-Haxh 34)

Vec kësaj Kurani përmend edhe disa shembuj që kan ndodhur në kohrat e mëpërparshme,ku tregohet ngjarja e djemve te Ademit a.s.ku njerit ju pranua e tjetrit jo,ku Allahu xh.sh.thot "Lexoju (Muhammed) atyre (jehudive e të tjerëve) ngjarjen e vërtetë të dy djemve të Ademit, kur të dy flijuan kurbanë, nga të cilët njërit iu pranua. Ai (që nuk iu pranua) tha: “Unë do të të mbys ty” (Kabili i tha Habilit). E ai (që iu pranua) tha: “All-llahu pranon vetëm prej të sinqertëve”(Suretul-Maide27)

Kjo ngjarje që përmendet në Embarassed me disa ndryshime egziston edhe në librat tjerë të shenjtë.

Urtësia(hikmeti)i therjes së Kurbanit.

Cdo uedhër nga ana e Allahut xh.sh. duhet të dimë se është perplot urtësi.
Me therjen e kurbanit,me të përmendur emrin e Allhut xh.sh. bëhet e ditur se të gjitha kafshët që jetojnë në ruzullin toksor janë pronë e Allahut xh.sh.
Kurbani është shprehje e heroizmit,sakrificës dhe bindjes së njeriut në rrugën për përfitimin e kënaqësisë së Zotit.
Kjo bindje dh sakrific është simbolizuar me Hz.Ibrahimin dhe Hz. Ismailin duke arritur edhe kulmin,ku këte e vërteton edhe Kurani ku thot "Zoti im, më dhuro mua (një fëmijë) prej të mirëve! Ne e gëzuam atë me një djalë që do të jetë i butë (i sjellshëm). Dhe kur arriti ai (djali) që së bashku me të (me Ibrahimin) të angazhohet në punë, ai (Ibrahimi) tha: “O djali im, unë kam parë (jam urdhëruar) në ëndërr të të pres ty. Shiko pra, çka mendon ti?” Ai tha: “O babai im, punoje atë që urdhërohesh, e ti do të më gjesh mua, nëse do All-llahu, prej të durueshmëve!” E kur ata të dy iu dorëzuan urdhrit të Zotit dhe e përmbysi atë në fytyrë (në ballë). Ne e thirrëm atë: “O Ibrahim!” Ti tashmë e zbatove ëndrrën! Ne kështu i shpërblejmë të mirët! Vërtet, kjo ishte sprovë e qartë. Ne e shpaguam atë me një të therur (kurban) të rëndësishëm.Dhe ndaj tij Ne lamë përkujtim të mirë ndër popujt e ardhshëm.Selam (shpëtim e paqe) pastë Ibrahimi! Kështu, në këtë mënyrë Ne i shpërblejmë bamirësit. Vërtet, ai ishte nga robërit Tanë besimtarë. Suretu-Safat(100-111)

Kurbani rrit njeriun në anën shpirtërore ndaj Allahut xh.sh. Në këtë mënyre njeriu vërteton adhurimin,si dhe mundohet të kryej detyrën e falendeeimit:afrohet me Allahun xh.sh.dhe kurbani kryen rolin e afrimit të tij me Krijuesin.

Poashtu në jetën sociale kurbani luan një rol të rëndësishëm. Në shoqëri mbjell shpirtin vëlazëror, rrit bashkpunimin, ndihmen dhe shpirtin e sakrificës

Ndihmon nëzhvillimin e barazis në shoqëri,mbulon hendekun ne mes shtresave të ndryshme shoqërore.
Per të varfërit që nuk kanë mundësi që familjeve të tyre tju blejn mish, kurbani është nji mirësi shum e madhe.
Kurbani e mëson pasanikun që ai të jap nji pjes së tij për të perfituar kenaqësinë e Allahut xh.sh.
E nxit ate që të ndihmoj të tjerët,dh në ndërgjegjjen etij të ndjej nji kënaqësi.
Në këtë mënyrë personi shpëton nga sëmundja e kopracisë dhe pasioni i tepërt për pasurin e kësaj bote.
Prg:Uzeir Ibrahimi.
(Inshaallah do e vazhdojm)Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. Empty
MesazhTitulli: Llojet e Kurbanit.   Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij. EmptyWed 10 Nov 2010 - 9:31

Vazhdim i pjesës së parë)
Llojet e Kurbanit
a). Kurbani Vaxhib.
1)Kurbani që therret gjat Bajramit të Kurbanit.
Kur jemi te ttherja e Kurbanin nënkuptojmë kafshën e cila therret gjat Bajramit të Kurbanit.
Në medh`hebin Hanefij,personat që i plotësojnë kushtet e therjes së Kurbanit e kan vaxhim të therin Kurban.Argument marrin ajetin Kuranor ku Allahu xh.sh. thot;" Andaj ti falu dhe prej kurban për hir të Zotit tënd!(Suretul-Kevther 2)
Sipas Hanefijve dicka që ësht bërë Vaxhib Muhammedit a.s., dhe nuk ka ajet tjetër që vërteton të kundërtën,me automatizëm përfshin edhe Ummetin e tij,sepse Muhammedi a.s. është udhërëfyes për Ummetin e tij.
Si argument tjetër marin edhe hadithin e Muhammedit a.s. ku thot;"Ai që ka mundësi të ther Kurban dhe nuk e ther,le ti mos i afrohet faltores tonë".
Personat që obligohen me therjen e Kurbanit.
1).Të jet musliman.
2).Psigjikisht të jet i shëndosh.
3) Të jet në moshën madhore.
4). Të mos jet udhëtar.
5) Të jet i pasur.

2.Kurbani i premtimit.
Është ai kurban kur personi jep fjalën se poqese i plotësohet dëshira, për hirë të Allahut xh.sh. do ther Kurban.
Në momentin që realizohet dëshira e tij,ai therjen e Kuebanit e ka Vaxhib.

3.Kurbani që e ther personi i cili e kryen Haxhin Kiran dhe Haxhin Temettu.
b).Kurbani nafile.
Në këte kategori bëjn pjes llojet e Kurbanit që nuk jan Vaxhib,si Kurbani akika dhe Kurbanet tjera që theren jashta Bajramit të Kurbanit.
1). Kurbani Akika.
Është ai Kurban që theret me rastin e lindjes se ndonjë famiu, si falenderim ndaj Allahut xh.sh.Ki lloj Kurbani nuk është i detyrueshëm,por është sunnet.
Muhammedi a.s. këte e ka praktikuar dhe ka këshillura Ummetin e vet që edhe ata ta bëjnë këte.
2.Kurbani që ther personi që kryen Haxhin Ifrad.
Prg:Uzeir Ibrahimi.
(Inshaallah do e vazhdojm)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Kurbani,historiku dhe rëndësia e tij.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kurbani-
Kërce tek: