islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 • BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI •

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • Empty
MesazhTitulli: • BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI •   • BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 29 Oct 2010 - 15:25

BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI •

Nje besimtar me emrin Thabit , tek po merrte abdes prane nje lumi i vjen
nje kokerr molle . Sa e kafshon , pondohet !
Merr mollen dhe fillon te ec pergjate lumit nga kishte ardhur molla, deri sa arrin ne nje vend me molle , ku po qendronte nje burre . Mollet ishin te tijat, prandaj i kerkon t'ia beje hallall . Mirepo burri refuzoi dhe i tha se do te pranonte vetem nese ai do te merrte per nuse bijen e tij , e cila nuk shihte ,e as nuk fliste dhe as nuk ecte . . Dileme e madhe , apo jo ?!
Por Thabiti pranoi ,vetem e vetem qe te merrte hallallin . Mirepo , kur
shkoi te nusja e tij , pa se ajo shihte ,degjonte dhe ecte per mrekulli. I ati i vajzes e pa se u cudit e i tha : : Me syte e saj nuk sheh haram , por lexon Kuran dhe meson hadithet e Profetit s.a.w.s . Me vesh nuk degjon thashetheme , fjale te kota dhe muzike te ndaluar .Ecen , por me kembet e saj nuk shkon ne vende te ndaluara , ne vende vallezimi.Flet , por nga goja e saj nuk dalin mallkime, nuk dalin pergojime, dhe nuk ushqehet me ushqim te ndaluar (haram ) .
Kisha deshire qe ALL-LLAHU xh.sh te me mundesoje ta martoj me nje njeri te devotshem dhe mendoj se ai je ti. Keta prinder te devotshem ishin prinderit e dijetarit te madh ,Ebu Hanife !!Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • Empty
MesazhTitulli: Selam   • BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI • EmptyFri 29 Oct 2010 - 16:02

Selam.
Nji tregim i bukur dhe i vërtet, por në kohën e sodit eshtë tepër vështirë te gjindet njri i tillë??!!

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
• BESIMTARI QE RUHEJ NGA HARAMI •
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: