islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty96%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty0%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty0%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty0%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty1%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty2%Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje Hoxhës rreth gibetit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ramadan
Vizitor
Anonymous


Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
MesazhTitulli: Pyetje Hoxhës rreth gibetit   Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyTue 26 Oct 2010 - 20:30

selam alejkum desha te bej nje pytje rreth gibetit shum osht perhap kohen e fundit dhe e dim se eshte nje prej harameve te mdha dhe pytja ime esht a ja vlen me bo gibet ( pergoju ) njerzt qe nuk jon te besimit islam dhe dua pergjigjjen ma hollisisht nese ka mundsi Allahu ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje Hoxhës rreth gibetit Empty
MesazhTitulli: Selam.   Pyetje Hoxhës rreth gibetit EmptyFri 29 Oct 2010 - 10:27

Selam.
Sa i takon Gijbetit sipas rregullave te fes Islame ajo është rreptësisht e ndaluar( Haram), pa marë parasush se për cilin bëhet gijbeti, pra personi është musliman apo jo.
Kjo vërtetohet me ajete Kuranore dhe hadithe të Muhammedit a.s. Allahu xh.sh. thot;Fitneja eshtë më e madhe se mbitja(2:217)
O ju që keni besuar, nëse ndonjë ipandërgjegjshëm u sjell ndonjë lajm, ju shqyrtojeni mirë, ashtu që të mos egoditni ndonjë popull pa e ditur realitetin, e pastaj të pendoheni për atë qëkeni bërë.(Suretul Huxhurat6)
O ju që besuat, nuk bën të tallet një popull menjë popull tjetër, meqë të përqeshurit mund të jenë më të mirë nga ata të cilëtpërqeshin dikë tjetër, e as gratë me gratë e tjera, sepse mund të ndodhë qëgratë e tjera të jenë më të mira se ato që përqeshin (duke e nënçmuarnjëri-tjetrin) dhe mos etiketoni njëri-tjetrin me llagape. Pas besimit ështëkeq të përhapet llagapi i keq. E ata që nuk pendohen, janë mizorë. O ju që keni besuar, largohuni prej dyshimeve tëshumta, meqë disa dyshime janë mëkat dhe mos hulumtoni për zbulimin e të metavetë njëri-tjetrit, dhe mos përgjoni njëri-tjetrin; a mos ndonjëri prej jushdëshiron të hajë mishin e vëllait të vet të vdekur? Atë pra e urreni! Kinifrikë nga ndëshkimi i All-llahut, e All-llahu është mëshirues, Ai pranon shumëpendimin.
O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej njëmashkulli dhe një femre, ju bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete, es’ka dyshim se te All-llahu më i ndershmi ndër ju është ai që më tepër ështëruajtur (këqijat), e All-llahu është shumë i dijshëm dhe hollësisht i njohurpër çdo gjë.(SuretulHuxhurat 11-13)
Mos të harojmë se përpos që kemi obligime (hake ndaj Allahut xh.sh. kemi edhe hake ndaj njëri tjetrit,dhe për pastrimin e këtyre hakeve duhet të marim hallallëk ndaj njëri tjetrir.
Muhammedi a,s. thot A e dini kush është i falimentuar?, sahabet i than me siguri ai që nuk ka para dhe dirhem , Muhammedi a.s. tha jo se kisha për qëllim jetën e kësaj bote por të Ahiretit,sahabet i than këte më së miri e din i dërguari i Allahut xh.sh.
Muhammedi a,s, tha: I falimentuar është ai që ka fal namaz, ka agjëru, ka dhënë zekat dhe ka kryer Haxhin
Të pranishmit i than si është e mundur te gjitha veprat e mira ti kryej dhe përsëri te Allahu xh.sh. te jet i humbur?
Muhammedi a.s. tha po është e vërtet se ai ka kryer të gjitha obligimet por ka përgojuar filanin, ka sharë tjetrin e ka hëngër hakun e tjetrir dhe në peshore sevapet e këtija do te shkojn per at person qe ka ofendu, pergoju, etj.
Me respekt
Uzeir Ibrahimi.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Pyetje Hoxhës rreth gibetit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: