islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur'ani famëlartë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur'ani famëlartë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur'ani famëlartë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur'ani famëlartë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur'ani famëlartë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur'ani famëlartë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur'ani famëlartë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur'ani famëlartë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur'ani famëlartë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur'ani famëlartë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur'ani famëlartë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur'ani famëlartë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur'ani famëlartë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur'ani famëlartë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur'ani famëlartë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur'ani famëlartë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur'ani famëlartë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur'ani famëlartë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur'ani famëlartë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur'ani famëlartë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur'ani famëlartë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur'ani famëlartë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur'ani famëlartë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur'ani famëlartë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur'ani famëlartë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur'ani famëlartë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur'ani famëlartë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur'ani famëlartë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur'ani famëlartë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur'ani famëlartë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur'ani famëlartë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur'ani famëlartë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur'ani famëlartë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur'ani famëlartë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur'ani famëlartë Empty96%Kur'ani famëlartë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur'ani famëlartë Empty0%Kur'ani famëlartë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur'ani famëlartë Empty0%Kur'ani famëlartë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur'ani famëlartë Empty0%Kur'ani famëlartë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur'ani famëlartë Empty1%Kur'ani famëlartë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur'ani famëlartë Empty2%Kur'ani famëlartë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur'ani famëlartë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kur'ani famëlartë Empty
MesazhTitulli: Kur'ani famëlartë   Kur'ani famëlartë EmptyWed 20 Oct 2010 - 13:54

Kur'ani famëlartë është një mrekulli e madhe Hyjnore dhe dokumenti i përjetësisë së Islamit.

Megjithë përpjekjet e shumta, ky libër Hyjnor nuk ka pësuar asnjë ndryshim dhe vazhdon të mbrojë shoqëritë njerëzore nga devijimi. Veçori e shkëlqyer e Kur'anit është udhëzimi dhe drejtimi i njerëzimit. Zoti i madhërishëm u drejtohet njerëzve dhe të gjithë krijesave të Gjithësisë dhe kështu e përcjell mesazhin botëror të Kur'anit. Kushdo që Kur'anin e vendos përpara vetes, ai do të udhëzohet në rrugën më të drejtë. Në ajetin 24 të sures Enfal thuhet: " O ju që besuat, përgjigjuni All-llahut dhe të dërguarit kur ju ftojnë për atë që ju jetëson (ju ngjall), dhe dijeni se All-llahu ndërhyn ndërmjet njeriut dhe zemrës së tij, dhe se te Ai do të tuboheni! "

Nëse i hedhim një vështrim historisë krenare të Islamit, do të shohim që Kur'ani ka pasur një ndikim mahnitës në udhëzimin dhe udhëheqjen e njerëzve. Historianët besojnë këtë të vërtetë të pamohueshme historike se para ardhjes së Islamit, bota ishte e zhytur në devijim shkencor dhe moral. Mbi popujt e botës dhe në veçanti mbi arabët sundonte ligji i dhunës, agresionit dhe shtypjes. Vjedhjet dhe konfiskimet ishin shumë të përhapura, kurse njerëzit ndiqnin besime të gabuara dhe metoda agresive. Kur ndriçoi drita e Islamit dhe në skenë doli Kur'ani famëlartë, libri jetëdhënës Hyjnor, nën hijen e mësimeve të larta kur'anore, njerëzit, nga jeta e devijuar e injorancës u orientuan drejt mirësisë, humanizmit, shkencës dhe moralit.

Megjithëse disa njerëz shkurtpamës përpiqen të shpërfillin rolin madhështor të Kur'anit në ndryshim e thellë të njerëzve, ndërgjegjet e pastra dhe të zgjuara pranojnë të vërtetën që bota i ka borxh Islamit dhe Kur'anit. Islamologu, Profesor Ian Hairpe thotë: " Esenca e studimeve dhe kërkimeve tona në Universitet ka aspekt sekular. Për këtë arsye, kur ndalemi dhe hulumtojmë mbi Kur'anin, ne atë e vështrojmë si një dokument ashtu si të gjithë dokumentet tjerë. Por, unë jam i mendimit se nuk mund të shpërfillet ndikimi i thellë i Kur'anit dhe forma e tij letrare mbi njerëzit. Nga ana tjetër, kur e shohim se si ky libër ka mbjellë shpirtin e miqësisë dhe bujarisë midis popujve të vjetër dhe çfarë roli ai luan sot në jetën e njerëzve, vetvetiu thellohemi në mendime. Kur'ani është një libër, i cili me fjalë dhe gjuhë të rrjedhshme ka krijuar një letërsi të fuqishme ndaj të cilës ne nuk mund të qëndrojmë indiferent. "

z. Ian shton: " Ne sot jetojmë në një atdhe botëror dhe Islami është pjesë e këtij atdheu. Si rrjedhim, ne nuk mund të shpërfillim shembullin mendor që ka krijuar Islami dhe që buron nga Kur'ani. Edhe botimi dhe mijëra librave dhe artikujve në lidhje me Islamin në perëndim, tregon për prezencën aktive të Islamit dhe Kur'anit në këtë pjesë të botës. Ekzistenca e degëve të studimit si Islamologjia nëpër universitetet perëndimore, është gjithashtu një argument shtesë në këtë drejtim. Pra, për banorët e Europës, Kur'ani është i rëndësishëm dhe njohja e tij është e domosdoshme për ne. "

Nga këto fjalë të profesor Ian Hairpe mund të konkludojmë se sot, midis popujve perëndimorë dhe evropianë dhe në veçanti midis dijetarëve, janë krijuar më shumë hapësira për studimin dhe njohjen e Kur'anit dhe këto hapësira janë në zgjerim e sipër. Në të njëjtën kohë, sot bëhen edhe përpjekje të cilat tentojnë të njollosin këtë argument të qartë Hyjnor, sepse disa njerëz në perëndim nuk mund të durojnë mendimet e të tjerëve dhe dëshirojnë që të kufizojnë horizontet e qarta që Kur'ani famëlartë ka hapur për perëndimorët.

Kur'ani është një libër, i cili ka prezantuar çështjet e nevojshme të njerëzimit, realitetet. Njerëzimi nuk është i aftë që për të gjitha nevojat e jetës së tij të vendosë ligje të cilat do të jenë të përjetshme dhe të përsosura. Disa herë kemi qenë dëshmitarë që disa persona kanë shkruar libra dhe kanë paraqitur teoritë e tyre në lidhje me ndonjë shkencë teorike, por nuk ka kaluar shumë kohë dhe është vërtetuar e kundërta e atyre teorive. Kjo për faktin se specifikë e shkencave teorike është që sa më shumë të diskutohet në lidhje me këto shkenca, aq më shumë të vërteta dalin në pah. Mirëpo, kur është fjala për Kur'anin, gjërat ndryshojnë. D.m.th, me kalimin e kohës dhe rritjen e dukshme të nivelit shkencor të shoqërive, jo vetëm që nuk janë vjetëruar çështjet dhe ligjet e Kur'anit, por paralel me progresin shkencor, janë zbuluar të vërteta më të reja që ndodhen në këtë libër Hyjnor.

Kur'ani famëlartë, me programe të ndryshme dhe me qëllime të qarta, ka parashtruar tema të ndryshme në lidhje me dialogun. Ai ka folur në lidhje me njohjen e Zotit, krijimin dhe ringjalljen, tokën dhe planetët e tjerë, historinë e popujve dhe të dërguarit e mëparshëm, moralin, të drejtat familjare, rregullat e qeverisjes, rendit shoqëror, shkëmbimet dhe çështjet ekonomike, etj. Fizikanti gjerman Ajnshtajn, thotë: " Kur'ani nuk është libër gjeometrie, algjebre ose llogarie, por është një përmbledhje ligjesh të cilat njeriun e udhëzojnë në rrugën e drejtë, në rrugën të cilën nuk mund ta definojnë as filozofitë më të mëdha botërore. "

Ata të cilët e studiojnë Kur'anin nga dëshira dhe interesi, e kuptojnë pozitën e tij në tregimin e rrugës së drejtë. Orientalisti francez Sidua është i mendimit se qëllimi i Kur'anit është që të udhëzojë njeriun në rrugën e drejtë dhe të pengojë nga e keqja, të largojë devijimin dhe të udhëzojë nga errësira drejt dritës dhe të mirës. Edhe dijetari amerikan Lomans, bukurinë dhe dritën e Kur'anit e cilëson mahnitëse dhe thotë: " Shkëndija e parë e bukur në Kur'anin famëlartë nga e cila buron dritë, është shprehja "Bismil-lahir-rahmanir-rahim"-"Në Emër të Zotit, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit" që përmban në vetvete një botë të tërë kuptimesh. "

Ekspertët fetarë janë të mendimit se mrekullia e Kur'anit është më lartë se mrekullitë tjera. Për këtë arsye, Kur'ani vë nën ndikim zemrat që e meritojnë këtë mirësi. Poeti dhe shkrimtari gjerman Gëte thotë: " Kur'ani është një vepër mahnitëse që në fillim, fjalët e tij nuk duken të lehta por lexuesi, shumë shpejt dhe pa vetëdije dashurohet në bukuritë e tij të pafund.....Priftërinjtë me vite të tëra na kanë mbajtur larg nga njohja e të vërtetave dhe madhështisë së Kur'anit të shenjtë,por sado që ne kemi hedhur hapa në rrugën e shkencës dhe dijes dhe kemi lënë anash fanatizmin, madhështia e ligjeve të shenjta të Kur'anit na ka mahnitur dhe shokuar. Ky libër i papërshkrueshëm, shumë shpejt do të bëhet bosht i mendimit të popujve të botës. Kur'ani posedon qëllime të larta, kuptime të thella dhe baza të qëndrueshme dhe në çdo moment shfaqet edhe më tepër madhështia e tij."

Edhe dijetarët muslimanë, kanë në lidhje me mrekullinë e Kur'anit. Filozofi dhe komentuesi i madh bashkëkohor Dietari Al'lame Tabatabai, shkruan: " Kur'ani është një mrekulli e madhe në elokuencë dhe urtësi. Është një pasuri e mrekullueshme për dijetarët dhe ligji më shoqëror për ligjvënësit. Ky libër, prezanton politika të papara për politikanët dhe thënë shkurt, për të gjithë njerëzit e botës të cilët nuk mund të gjejnë rrugën për të arritur tek ndonjë e vërtetë, ai është një mrekulli e madhe dhe mahnitëse."

Dijetari islam Xhelaluddin Sejveti shkruan: " Mrekullia ndahet në dy pjesë. Ajo që ndjehet dhe ajo që pranohet nga logjika. Mrekullitë që mund të ndjehen kanë të bëjnë me të dërguarit e mëparshëm, kurse mrekullia e Profetit të Islamit, si i dërguari i fundit, është e logjikshme dhe e përjetshme."

Në fund, duhet të themi se Kur'ani, me mësimet e tij të pafund u përgjigjet të gjitha nevojave shpirtërore dhe mendore të njerëzimit dhe me gjerësinë dhe gjithpërfshirjen e tij, ndan rrugën e drejtë nga e padrejta. Ashtu siç thotë edhe Muhammedi saa,: " Kur'ani është një pasuri që pa ekzistencën e tij nuk ka lumturi, kurse me ekzistencën e tij, nuk ka varfëri"

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kur'ani famëlartë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kur'ani famëlartë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: