islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Themeli kryesor i Kur`anit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Themeli kryesor i Kur`anit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Themeli kryesor i Kur`anit Empty96%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Themeli kryesor i Kur`anit Empty0%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Themeli kryesor i Kur`anit Empty0%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Themeli kryesor i Kur`anit Empty0%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Themeli kryesor i Kur`anit Empty1%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Themeli kryesor i Kur`anit Empty2%Themeli kryesor i Kur`anit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Themeli kryesor i Kur`anit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Themeli kryesor i Kur`anit Empty
MesazhTitulli: Themeli kryesor i Kur`anit   Themeli kryesor i Kur`anit EmptyFri 8 Oct 2010 - 22:13

Themeli kryesor i Kur`anit

Themeli bazor në Kur`an


Nëse analizojmë gjendjen e Ummetit tonë sot, me siguri nuk do të pajtoheshim. Si mund të shpjegohet kjo, kur ne jemi Ummeti i Librit, Ummeti i Kur'anit, i cili është "Tibjanen li kul-li shej'in", Sqarues për çdo send. Si mund kjo të shpjegohet, kur ky Libër fillon me fjalët: "Ikre, bismi rab-bike ledhi halak"?

I Dërguari s.a.v.s., qysh në Arafat na ka porositur: "Ua lë dy gjëra, nëse Ju përmbaheni dhe sipas tyre punoni, asnjëherë nuk do të humbni dhe asnjëherë nuk do të jeni të nënshtruar. Ua lë Librin e Allahut dhe Sunnetin tim!"


E ç'është me ne Muslimanët sot?Si është Raporti ynë kundruall Kur'anit dhe Sunnetit?

Kur lexojmë, kur mësojmë dhe kur mendojmë mbi domethënien e Kur'anit, sureve, ajeteve dhe fjalëve të tij? Si gjithçka tjetër, edhe Kur'ani na është bërë pjesë e "folklorit", me të cilin formalisht i fillojmë Tubimet, Takimet dhe Panairet tona prej të cilëve presim më shumë efekt, para dhe duartrokitje!

Aq sa sinqerisht dhe thellësisht do të merremi me Kur'anin, të tillë do ta kemi Gjendjen. Muslimi transmeton se i Dërguari i Allahut s.a.v.s., ka thënë: "Me të vërtetë Allahu me këtë Libër do ti lartëson disa, ndërsa disa të tjerë i poshtëron!"
Othmani, r.a., ka thënë: "Pasha Allahun, sikur zemrat t'i kishim të pastra, asnjëherë nuk do të ngopeshin me Kur'anin!"


Çfarë dimë mbi Librin tonë?

Muaji i Kur'anit është Ramazani. Nata në të cilën ka filluar të shpallet Kur'ani është "Lejletu-l-kadr". Nata e Kadrit është e fshehur në netët e veqanta të Pjesës së tretë të Ramazanit. Saktë nuk dihet për te. Ajo natë është më e vlefshme sesa një mijë Muaj!


Kur'ani ka 114 Sure ose Kapituj. Kur'ani ka 6236 Ajete.

Sqarim 6236: Numri i parë -6, nënkupton gjashtë Ajetet e Fatihasë, 6-e fundit nenkupton gjashtë ajetet e Sures en-Nasr, ndërsa Numri mesor "23" nënkupton Periudhën kohore në të cilën u shpall Kur'ani i cili fillon me Fatihanë dhe mbaron me Suren en-Nasr.


*Kur'ani ka 77845 Fjalë.

*Kur'ani ka 330733 Shkronja.

*Kur'ani ka 30 Xhuza ose Pjesë. Çdo Xhuz përbëhet prej 20-Faqesh.

*Kur'ani ka 60 Hizbe (1 HIZB = GJYSMA E xHUZIT).

*Kur'ani ka 240 Rube °(Nuk di saktë cështë Rube -pyetni dikend tjetër).


Kur'ani është shpallur në periudhën prej 23 vjetësh. Ndahet në Sure Mekkase në Kur'an, që ka 85 Sure dhe Sure Medinase ne Kuran, Numri i të cilëve është 29.
Kur'ani i ka këto emra:
-El-Furkan,
-Et-Tenzil.
-El-Kitab,
-El-Vahj,
-Ahsanu-l-hadith,
-Es-Siratu-l-mustekim,
-Er-Ruh,
-El-Urvetu-l-vuthka...Në Kur'an ka 14 -15 Ajete me shenja te veqanta, pas të cilit Lexim duhet bërë Sexhde.

Sureja më e gjatë në Kur'an është Sureja El-Bekare, ka 286 ajete. Ajeti më i gjatë në Kur'an është ajeti 282.

Fjala më e gjatë në Kur'an është "Fe'eskajnakumuhu", e cila i ka 11 shkronja.

Sureja më e shkurtër në Kur'an është sureja el-Kevther, e cila i ka tre ajete.
Ajeti më i shkurtër në Kur'an është "Mudham-metani", i sures Er-Rahman.


Në Kur'an përmenden 25 Emra të të Dërguarve.

Pesë Sure të Kur'anit bartin Emra sipas Emrave të të Dërguarve: Junus, Hud, Jusuf, Ibrahim, Muhammed.

I Dërguari, i cili më së shumti përmendet në Kur'an është Musai, a.s., ku përmendet 136 herë.Gjashtë Sure në Kur'an bartin Emra sipas Gjallesave: El-Bekare (Lopa), En-Neml (Milingonat), El-Fil (Elefantët), En-Nahl (Bleta), El-Ankebut (Merimanga).

Dhjetë Ajete kanë Emra sipas Periudhave kohore: suret-l-fexhr (agimi), suret-l-lejl (nata), suretu-d-duha (mesi i paradites), suret-l-asr (iqindija ose koha në përgjithësi).

Masat dënuese të përmendura në Kur'an janë:
-Dënimi për Zina (prostitucion),
-Dënimi për Shpifje,
-Dënimi për Vjedhje,
-Dënimi për Plaçkitje dhe
-Dënimi për Padrejtësi.


Në Kur'an janë të përmendura këto gjallesa: Lopa, Mushkonja, Miza, Milingonat, Bletët, Gjarpri, Deveja, Qeni, Sorra, Elefantët, Merimanga, Luani, Karkalecat, Ujku, Pupëza, Kuajt, Mushkat, Gomari.

Në Kur'an sipas Emrit përmenden pesë Melek: Xhibrili, Mika'ili, Maliku, Haruti dhe Maruti.

Bimët e përmendura në Kur'an janë: Qepa e zezë, Fiku, Sinapi, Shega, Borziloku, Zekkum (drurë në Xhehenem), Dëllinjë, Grosha, Kastraveci, Gruri, Palma, Qepa e bardhë, Bruka, Gjembi, Kungulli, Rrushi, Ulliri, Bananet.


Në Kur'an janë përmendur këto Zanate: Farkëtari, Druvari, Endësi, ai që thur, Bujqësia, Zhytari (plUmbari), Punimi i Hekurit të vlefshëm, Detaria, Kuzhinieri, Kasapi.

Pjesët trupore të Njeriut të përmendura në Kur'an: Zemra, Dora, Barku, Gjuha, Syri, Këmba, Balli, Shpina, Lëkura, Veshi, Koka, Goja, Qafa, Fytyra, Zorra, Thembra, Majat e Gishtërinjve, Faqe, Fyti, Kraharori, Buzët, Shputa, Dhëmbi, Anë, Eshtrat, Nyja.


Kur'ani renditjen e Sureve e ka sipas Shpalljes dhe sipas Musafit. Tre sure janë, renditja e të cilave është edhe sipas Shpalljes edhe sipas Musafit: Sad, Nuh dhe el-Infitar.
Në Kur'an vetëm dy Ajete i përmbajnë të gjitha Shkronjat e gjuhës arabe: Ajeti 154., Ali Imran dhe Ajeti 29., i sures el-Feth.


Sureja el-Ihlas, për shkak të Përmbajtjes së saj, është e barabartë me një të tretën e Kur'anit.

Sureja el-Muxhadele është e vetmja Sure, në çdo Ajet të së cilës përmendet Allahu.

Sureja et-Teube është e vetmja Sure, në fillimin e së cilës nuk e ka Bismil-lahin.

Sureja en-Neml është Sureja me dy Bismil-laha. Njëri në fillim, ndërsa tjetri në Ajetin 30.I pari, i cili e tuboi Kur'anin është Ebu Bekr es-Siddiku.

I pari, i cili Njerëzve Kur'anin ua tuboi në një Kiraeti është Othman b. Affani.

Gruaja e vetme, të cilës Emri i përmendet në Kur'an, është Merjemja, nëna e Isait, a.s.

Sahabiu i vetëm, të cilit Emri i përmendet në Kur'an, është Zejd b. Harith.

Sureja el-Bekare dhe Ali Imran në Hadith janë të emëruara si "Ez-Zahravani".Sureja Jasin është Zemra e Kur'anit.

Bukuria e Kur'anit është Sureja er-Rahman.

Suret e vetme të cilat fillojnë me "O ju Besimtarë" janë: el-Maide, el-Mumtehineh dhe el-Huxhurat.

Vendi i vetëm në Kur'an ku Allahu xh.sh., direkt u drejtohet Kafirave është Ajeti i 7-i Sures et-Tahrim. (Ja ej-juhe-l-ledhine keferu, la ta'tedhiru jevme...").Me fjalët "El-Hamdu-l-lil-lahi", fillojnë pesë Sure në Kur'an, dhe ato:

1) el-Fatiha - El-Hamdu-l-lilahi rab-bi-l-alemin.

2) El-En'am - El-hamdu-l-lil-lahi-l-ledhi haleka-s-semavati vel erd...

3) El-Kehf - El-hamdu-l-lil-lahi-l-ledhi enzele ala abdihi-l-kitabe...

4) Sebe' - El-hamdu-l-lil-lahi-l-ledhi lehu ma fi-s-semavati vel erdi...

5) Fatir - El-hamdu-l-lil-lahi fatiri-s-semavati vel erdi.Me fjalët "El-Hamdu-l-lil-lahi", mbarojnë pesë Sure në Kur'an, dhe ato:

1) El-Isra - Ve kul-hamdu l-lilahi...

2) En-Neml - Ve kuli-l-hamdu lil-lahi.

3) Es-Saffat - Ve-l- hamdu lil-lahi rab-bi-l-alemin.

4) Ez-Zumer - Ve kile-l-hamdu lil-lahi rab-bi-l-alemin.

5) El-Xhathije - Fe lil-lahi-l hamdu rab-bis-semavati ve rab-bil erdi.Gjashtë sure në Kur'an fillojnë me "tesbih".

Me shkurtesat kur'anore fillojnë 19 Sure.


Tre Sure kur'anore përfundojnë sipas Emrave të tyre: El-Mau'un, El-Mesed dhe En-Nas.

Suret nga Grupi El-Havamim janë: Gafir (Mu'min), Fussilet, Esh-Shura, Ez-Zuhruf, Ed-Duhan, El-Xhathije, El-Ahkaf.

Fjal, e cila saktësisht gjendet në mes të Kur'anit është "Firak". (Hadha firaku bejni ve bejnek - El-Kehf, ajeti 78.) Sipas disa Llogaritjeve të tjera Fjala e mesit të Kur'anit është "Vel-jetelet-taf", në Ajetin 19 të sures El-Kehf.

Dy shkronjat, ha dhe dal në fjalën "uhdithe" (Ajeti 70 i Sures el-Kehf), gjenden saktësisht në mes të Kur'anit.

Ajeti më madhështor i Kur'anit është Ajetu-l-kursijj. Ai është Ajeti 255, i sures El-Bekare. Ka 50 Fjalë, 185 Shkronja dhe në të përmenden pesë Emrat e bukur të Allahut: Allah, El-Hajj, El-Kaj-jum, El-Alij-j dhe el-Adhim. Këto pesë Emrat e Allahut përbëjnë 25 shkronja.Numri më i madh i përmendur në Kur'an është: njëqind mijë (100 000)

1. Tefsiret më të njohur të Kur'anit janë:

2. Tefsiri i imam Taberiu,

3. Tefsiri i madh i Ibn Kethirit,

4. Ruhu-l-me'ani nga imam Alusi,

5. Tefsiri i imam Kurtubiut,

6. Mefatihu-l-gajbi nga Fahru-r-Razi,

7. Nën hijen e Kur'anit nga Sejjid Kutbi.


Komentuesi i Kur'anit është Abdullah b. Abbasi, r.a.


***Për Fund:

Më shumë se 400 her në Kuran Allahu përmend Fjalen Bashkim Unitet, Njësi për Muslimanët". Pra, bashkohuni mes vete o Muslimanë, e mos u ndani mes veti !


pregaditi ummu-muslimanja

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
Themeli kryesor i Kur`anit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: