islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dashuria për nënën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dashuria për nënën EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dashuria për nënën EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria për nënën EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dashuria për nënën EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dashuria për nënën EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria për nënën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria për nënën EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dashuria për nënën EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dashuria për nënën EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dashuria për nënën EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dashuria për nënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dashuria për nënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dashuria për nënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dashuria për nënën EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dashuria për nënën EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dashuria për nënën EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dashuria për nënën EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria për nënën EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria për nënën EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dashuria për nënën EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dashuria për nënën EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dashuria për nënën EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dashuria për nënën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dashuria për nënën EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dashuria për nënën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dashuria për nënën EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dashuria për nënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dashuria për nënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dashuria për nënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dashuria për nënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dashuria për nënën EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dashuria për nënën EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dashuria për nënën EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dashuria për nënën EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dashuria për nënën

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Dashuria për nënën Empty
MesazhTitulli: Dashuria për nënën   Dashuria për nënën EmptySat 25 Sep 2010 - 22:33

Tregimi në vijim është një ngjarje eshkurtër, mirëpo shumë tërheqëse dhe kuptimplote. Mbetem me shpresë sedo t’ju pëlqejë shumë...
Pas 21vitesh martesë, hasa në një dashuri të çiltër. Para disa kohësh fillovata kaloja kohën me një grua të ve që prej 19 vitesh. Gruaja ime më tha:-E di shumë mirë se sa e do atë.
Gruaja për të cilën mëkëshillonte shoqja ime që të kaloja çaste me të ishte nëna ime, e cilakishte mbetur e ve që para 19 vitesh. Punët dhe obligimet e shumta sidhe tre fëmijët kishin bërë që ta vizitoja nënën time shumë rrallë. Njëditë prej ditësh, gjeta kohë që ta ftoja nënën time për darkë. Moratelefonin dhe e telefonova. Ishte bërë vonë dhe nëna u bë merak kur madëgjoi zërin. Nuk e kishte zakon që të fliste me dikë në kohë të vonadhe më pyeti:
-Si je biri im?
-Mirë jam nënë,- iu përgjigja. -Të telefonova nga ndërgjegjja për të kaluar disa çaste me ty.
Më pyeti: -Vetëm ne të dy? U mendua pak dhe më tha: -Më pëlqen propozimi yt.

Ditën eenjte, pasi mbarova orarin e punës, u nisa për në shtëpinë ku banontenëna ime. Ndihesha paksa i shqetësuar... Kur arrita në shtëpinë enënës, vërejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte dukepritur te dera e shtëpisë.
Ishte veshur bukur dhe m’u duk sekishte veshur fustanin e fundit që i kishte blerë babai im pak para setë vdiste. Duke buzëqeshur si një engjëll, më tha: -Biri im, tëgjithëve u kam thënë se sonte do të dal me djalin tim dhe që të gjithëjanë gëzuar, andaj të gjithë me padurim presin kthimin tim për t’uasqaruar hollësitë e këtij takimi.
Shkuam në një restorant jo tëzakonshëm, mirëpo i bukur dhe i qetë. Nëna u mbështet në krahun tim dhedukej si një zonjë. Pasi u ulëm, fillova të lexoja listën e gjellëve,ndërsa nëna mund të lexonte vetëm shkronjat e mëdha. Gjersa po lexojalistën e ushqimeve, nëna, e cila më shikonte me një buzëqeshje tëgjerë, me dy buzët e saj të çara nga mosha, më ndërhyri duke thënë:
-Kur ishe i vogël, unë isha ajo që lexoja për ty.
-Ndërsa tani ka ardhur koha të ta kthej këtë borxh dhe ja unë po lexoj sot për ty. Çlodhu dhe pusho nëna ime- i thashë.

Gjatë tërëmbrëmjes biseduam dhe nuk kishte asgjë të rëndomtë, me përjashtim tënostalgjive dhe përditshmërisë sonë. Qëndruam aq shumë, saqë ishte bërëshumë vonë. Pasi u kthyem dhe arritëm te dera e shtëpisë, nëna m’udrejtua me këto fjalë: -Kam dëshirë që të dalim së bashku përsëri,mirëpo me kusht që të paguaj unë.
Ia putha dorën dhe i thashëlamtumirë. Pas disa ditësh më erdhi lajmi se nëna kishte ndërruar jetë.Kishte vdekur nga një sulm në zemër.
E tërë kjo ndodhi për një kohëshumë të shkurtër, saqë unë nuk munda të bëja asgjë për të. Kaluan disaditë dhe nga posta më erdhi një letër e dërguar nga restoranti në tëcilin kishim darkuar unë dhe nëna ime. Në të kishin qenë disa fjali tëshkruara nga dora e nënës sime:

"Kam paguar faturën parakohe, duke e ditur se nuk do të kem rastin të takohem me ty përsëri. Merëndësi është se bëra pagesën për dy persona, për ty dhe gruan tënde.Ti assesi nuk mund ta përshkruash vlerën e asaj nate në të cilëndarkuam së bashku. Të dua shumë biri im!”

Në atëmoment arrita të kuptoja domethënien e fjalës "dashuri” apo "të dua”.Nuk mund ta kuptosh domethënien madhështore të kësaj fjale derisa ngadashuria jote të mos vjelë mirësi dhe bukuri edhe pala tjetër, ashtusiç bëri nëna ime. Asgjë nuk ka vlerë më shumë se prindërit, e nëveçanti nëna. Dhuroja kohën që ata meritojnë. Duhet ditur se ky ështëobligim i ynë nga Allahu ndaj prindërve, prandaj këto gjëra nukshtyhen. Në këtë rast më ra ndërmend tregimi kur qe pyetur Abdullahibën Omeri: "Nëna ime është e moshuar, nuk mund të lëvizë fare dhe mëduhet ta bart në çdo vend, madje edhe kur kryen nevojën. Nganjëherë nukka fuqi që ta përmbajë veten, kështu që e kryen nevojën duke qenë nëduart apo në shpinën time. A mendon se e kam kryer obligimin ndaj saj?”Ibën Omeri u përgjigj: "A ke harruar fëmijërinë tënde kur edhe tiveproje kështu me nënën tënde? Ti po i shërben duke shpresuar vdekjen esaj, ndërsa ajo të shërbente ty, me gjithë mundimet dhe lodhjet qëkishte, duke shpresuar jetën dhe lumturinë tënde.”
Me tëvërtetë dallim i madh në mes këtyre dy qëndrimeve. Shpresojmë seporosia dhe mesazhi i kësaj ngjarjeje do të arrijë edhe tek ata që endei kanë prindërit gjallë.


Marrë nga Assoc. Prof. Dr. Walid. I. S. Sharaiyra, ish- ligjërues në IIU

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dashuria për nënën Empty
MesazhTitulli: Re: Dashuria për nënën   Dashuria për nënën EmptySat 25 Sep 2010 - 23:59

Dashuria për nënën 5826 Shumë postim i mirë Allahu të shpërbeft vlla ma ke rënqeth zemrën me këtë tregim mallëngjyes Allahu i mëshiroft prindërit tanë dhe i gradoft të gjith me xhenent për mundin dhe dashurinë që na kushtojn neve.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dashuria për nënën 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dashuria për nënën Empty
MesazhTitulli: SELAMU ALEJKUM   Dashuria për nënën EmptySun 26 Sep 2010 - 7:12

VELLA ALLHU TE SHPERBLEFTE PER KETE POSTIM,VERTETE SHUME INTERESANT.

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Dashuria për nënën 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Dashuria për nënën Empty
MesazhTitulli: Re: Dashuria për nënën   Dashuria për nënën Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria për nënën
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: