islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' Empty
MesazhTitulli: Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''    Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 22 Sep 2010 - 22:00

Transmetohet nga Aliu(All-llahu qoft I knaqur me te) se Muhammedi(alejhis-selam) ka thene:

"Shenjat e afrimit te Kjametit jane : kur njerzit i braktisin namazet (nuk I falin) ; humbin Emanetin (besnikerin) ; zhyten ne mekate te madha dhe hane kamaten ; marrin ryshfetin ; ngritin lart ndertesa ; ndjekin epshet e tyre ; shesin fene per kete bote ; Kur’anin e shendrrojn ne muzike ; lekurat e egersirave I bejn kolltuqe ; xhamit i bejn rruge(nuk hyn per t’u falur ne to,sikurse eshte rasti ne kohen tone) ; veshin mendafshin ; shtohet mizoria ; perhapet prostitucioni ; shkurorizimi behet shum i lehte ; I besohet trathtarit e nuk I besohet besnikut ; shiu pakesohetfemija behet demsjelles ; udheheqesit degjenerohen ; ministrat behen genjeshtar ; besniket behen trathtare ; te diturit behen mizore ; pakesohen dijetaret ; shtohen lexuesit (kurrat) ; pakesohen fukahate( njohesit e forte te fese) ; zbukurohen mus’hafet dhe xhamite ; lartesohen minbaret ;prishen zemret ; ftohen kengteret(qe te kendojn ne raste te ndryshme ) ; lejohet muzika dhe instrumentet ; konsumohet alkooli ; nuk praktikohen ligjet e sheriatit ; pakesohen muajt(siq duket eshte per qellim udhetimi I shpejt ne nje vend te larget) ; prishen mareveshjet ; gruja e shoqron burrin ne tregti ; grat shalojne kuajt(me siguri ketu eshte per qellime mjeti transportues qfardo qofte ai) ; grate behen si burrat e burrat si grate ; nuk betohen me ne Zotin ; deshmon njeriupa qene deshmitere fare (ndoshta ka per qellim te arriturrat shkencore ne kriminalistike) ; zekati behet gjobe (tatim) ; kurse emaneti behet fitim ; burri i nenshtrohet gruas se tij ; nuk rrespektohetnena ; interesohet babai ; udheheqjet shendrrohen ne trashigimi ; te fundit e ketij umeti shajn te paret e tij ; shtohen forcat e rendit(Policet) ; injorantet hipin ne minbare(per te ligjeruar) ; burrat veshin kurora ; rruget ngushtohen (siq eshte rasti ne vendet tona) ; ndertesat lartesohen ; burrat u afrohen burrave(homosexualet)dhe grate grave ; shtohen kshilluesit e minbareve tujea ; dijetaret tuaj u mbeshteten udheheqsavetuaj ; ua lejojne harmin e ua ndalojn hallallin dhe gjykojt sipas deshires se tyre ; dijtaret tuaj mesojne diturine qe marrin dinarin e dirhremin ; Kur’anin do ta beni tregti ; nuk do ta jepni hakun e All-llahut nga pasuria e juaj ; pasurite tuja do ti marrin me te kqinjet ne mesin tuaj; do ti nderpreni maredheniet farefisnore ; alkoolin do ta perdorni ne klubet tuaja ; do te luani bixhoz ;do te beheni mendjemedhenje ; do te merrni me kenge e me muzike ; atyre qe kane nevoj per zekatin tuaj do t’ua ndaloni ate dhe do ta nmerrni ate (zekatin)si gjobe ; do te vritet I pafajshmi qe te hidhrohet shumica me vrasjen e tij ; deshirat tuaja do te ndryshojn ; dhenia do te mbetet roberve dhe njerzeve te thjeshte ; do te behen mashtrime ne kandar dhe ceshtjet tuja (pushtetin) do ti marrin persiper mendjelehtet. (Ky hadith transmetohet nga Ed-Dejiemiu)


EDHE DHEJTË SHENJAT E MEDHA TE KIJAMETIT TE PASARDHURA

Transmetohet , ne nje hadith , nga Muslimi dhe Hudhejfe,se ky tha:Erdhi Mhammedi alejhis-selam te ne , derisa ne po perkujtonim njeri-tjetrin(keshillonim), e na tha : C’jeni duke perkujtuar?" Thme: Po perkujrojmeKjametin.Tha ai: "Ai nuk do te ndodh para se te shihni dhjet shenja "E i permendi ato:


TYMI,
DEXHXHALLI,
SHTAZA ,
LINDJA E DJELLIT NGA PERENDIMI,
ZBRITJA E ISAUT alejhis-selam ,
JE’XHUXHET DHE ME’XHUXHËT ,
TRI SHAFITJE (e tokes) :
NJË NË LINDJE ,
NJË NE PERËNDIM,
DHE NJË NË GADISHULLIN ARABIK NDERSA ,
E FUNDIT NGA ATO: ZJARRI QË DEL NGA JEMENI I CILI I DËBON
NJERËZIT NË VENDBANIMIN E TYRE.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' Empty
MesazhTitulli: Re: Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''    Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyWed 22 Sep 2010 - 22:30

Allahu të shpërbleft Albi për këtë postim...Allahu na mbroft nga ajo Ditë e vështirë dhe na ruajt nga sprovat e asaj dite e sidomos nga sprova më e madhe nga m shtriemt e dexhallit. Allahu mos dhahst që ta arimë atë Ditë...Amiin

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬


Edituar për herë të fundit nga Admin në Thu 23 Sep 2010 - 19:28, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' Empty
MesazhTitulli: Re: Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''    Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' EmptyThu 23 Sep 2010 - 19:17

Inshallah se mbrime

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content




Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' Empty
MesazhTitulli: Re: Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''    Shenjat e kijametit '' KJAMETIT '' Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shenjat e kijametit '' KJAMETIT ''
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: