islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty20%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty7%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty37%Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! Empty
MesazhTitulli: Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor!   Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! EmptySat 18 Sep 2010 - 9:49

Buzëqeshja nga aspekti kur'anor dhe shkencor
All-llahu i madhërishëm në Kur’anin fisnik urdhëron e thotë:

“E ai (Sulejmani) buzëqeshi i gëzuar prej fjalës së tij dhe tha: “Zoti im, më mundëso që të falënderoj të mirat Tua që m’i dhurove mua…” (En Neml, 19)

Krijuesi i madhërishëm në versetin e cituar përshkruan reaksionin e Sulejmanit a.s. në fjalën e milingonës duke përshkruar detajet e zhvillimit të një emocioni – gëzimit.

Teksti nga verseti “tebesseme dahikan” bartë në vete dy shprehje, e para nënkupton buzëqeshje apo qeshje pa lëshuar asnjë zë (et-tebessum), ndërsa e dyta paraqet qeshje me intensitet më të ulët (ed-dahik). Në gjuhën arabe ekziston edhe folja e cila paraqet qeshje me zë të lartë, me intensitet më të lartë (kahkaha).

Fytyra e njeriut e zbukuruar me 44 muskuj, ka potencial të prodhoj shprehje të shumta marramendëse. Por, sa pak ka njerëz që fytyrat e tyre janë interesante për syrin.

Paramendoni sa informata të reja mund të derivohen duke analizuar mbi 6.000 versete kuranore, qoftë në kombinimin individual ose të ndërsjellë.

Pra, Sulejmani a.s. duke dëgjuar bisedën e një milingone buzëqeshi e cila u rritë në një qeshje me intensitet të ulët.

Nga verseti i cituar vërejmë udhëtimin e shëndosh të paraqitjes dhe zhvillimit të një emocioni, fillimi i të cilit ishte mendimi në kokë gjegjësisht njohja dhe hyrja në vetëdijen dhe problematikën e një mikro-bote të pasur – të milingonës, siç e përshkruan Kur’ani fisnik:

“Një buburrec tha: O ju buburreca, hyni në vendet tuaja që të mos u copëtojë Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vërejtur”. (En Neml, 18)

Secila buzëqeshje është unikale, mu sikurse vijat e gishtërinjve dhe flet për llojin dhe identitetin e shpirtit. Një psikolog ka theksuar që asgjë nuk shprehë gjendjen e njeriut sikurse buzëqeshja, dhe nëse dikush ka sukses të fshehë dinakërinë dhe primitivizmin pas fjalëve të “bukura”, buzëqeshja e tij do ta tradhtojë.

Secila buzëqeshje e sinqertë dhe e shëndosh zhvillohet gradualisht, sikurse lulja. Por, shumë fytyra kurrë nuk e arrijnë lulëzimin e plotë. Buzëqeshja jo e shëndosh paraqitet papritmas nuk e ka udhëtimin e qartë të saj dhe përfundon me zhurmë të madhe.

Kështu ndodhë me çdo emocion tjetër. Sinkronizimi i 44 muskujve nën lëkurën e fytyrës sonë pasqyron shpirtin e njeriut. Është tejet interesant të vërehet dashuria e Krijuesit ndaj njeriut i cili jo vetëm që e dizajnuar në mënyrë tejet funksionale fytyrën e njeriut duke lidhur muskujt e fytyrës me sistemin nervor qendror (SNQ), por edhe ka lërë gjurmë të shkruar për mënyrën se si me i përdor këta muskuj një person i shëndosh kur’anor.

Duke kuptuar rëndësinë e buzëqeshjes në segmente të ndryshme shoqërore buzëqeshjen e kanë definuar si kurë të lehtë e cila vendos çdo gjë në vendin e vet.

Muhammedi, a.s. plotësisht i vetëdijshëm në efektin pozitiv ka thënë:

“Buzëqeshja jote e drejtuar vëllait tënd është lëmoshë (sadakë)”. (Tirmidhiu)

Një prej definicioneve të lumturisë thotë se lumturia është aftësi e kreativitetit të mendimeve pozitive. Mendimet pozitive shkaktojnë buzëqeshje në fytyrat tona, ndërsa paralelisht me mesazhet e marra nga muskujt e fytyrës ndikon në tajitje të enzimave të cilat relaksojnë trupin tonë (serotonina, endorfina) dhe e bëjnë që njeriu të lulëzoj. Kështu njeriu mund të mashtroj sistemin e tij nervor qendror, pa marrë parasysh situatën e vështirë në të cilën gjendet, nëse arrin të njohë gjendjen pozitive të jetës dhe të zhvilloj buzëqeshjen.

Dhe mu këtë e bëri Sulejmani, a.s. kur u nisë me ushtrinë e tij në luftë, por nuk lëshoi të vërej një prej mirësive, të kuptuarit e gjuhës së milingonës, duke falënderua Allahun e madhërishëm.

Secili njeri ka arsye të mjaftueshme për buzëqeshje nëse mendon mbi begatitë e panumërta që e rrethojnë.

Është fakt që njerëzit me qëndrim pozitiv jetësor kanë sistem imun të fort d.m.th. më pak sëmuren dhe përhapin energjinë e këndshme rreth vetes.

Për këtë buzëqeshja është eliminatori më i mirë i stresit.

Krijuesi i madhërishëm na dokumenton edhe një situatë praktike jetësore në të cilën një prej aktorëve shërbehet me muskujt e fytyrës në një mënyrë të caktuar:

“E gruaja (Sara) e tij (Ibrahimit) Rrinte në këmbë dhe qeshi e Ne e përgëzuam atë me Is-hakun e pas Is-hakut Jakubin”. (Hud, 71)

Në versetet e cituara Dëshmitari i Lartësuar ua përshkruan atmosferën e cila dominonte në shtëpinë e Ibrahimit a.s. kur i erdhën në vizitë mysafir e jo të zakonshëm. Ai i nderoi me ushqimin më të mirë që kishte (viç të pjekur). Pasi që vërejti që mysafirët e tij të nderuar nuk konsumonin ushqim, ndjen frikë.

Mysafirët misteriozë e kuptuan gjendjen psikike të Zotit të shtëpisë dhe ia treguan shkakun e vizitës së tyre:

“Ata i thanë: Mos u frikëso, u je dërguar te populli i Lutit”. (Hud, 70)

Është interesant që Allahu i madhërishëm menjëherë pas fjalëve sihariquese të melekëve drejtuar Ibrahimit a.s., përshkruan reaksionin e bashkëshortes së tij Sarës:

“E gruaja (Sare) e tij (Ibrahimit) rrinte në këmbë dhe qeshi, e Ne e përgëzuam atë me Is-hakun, ep as Is-hakut Jakubin”. (Hud, 71)

Pra në tekstin origjinal për reaksionin e saj spontan është përdor shprehja “fe dahikat”, pra qeshi d.m.th. është përdor vetëm folja që përshkruan të qeshurit me intensitet të vogël, pra bie në sy se kemi të bëjmë me të qeshurit i cili kishte rrugëtim tjetër evolutiv nga qeshja e Sulejmanit a.s. Natyrisht, kjo nuk është e çuditshme duke marrë parasysh karakterin e ndryshëm të rasteve. Qeshja e Sarës edhe pse e shkurtër dhe e pa pritur, në kontekstin e atmosferës specifike, tregon në nivelin e lartë emocional.

I njëjti mund të kuptohet edhe si mekanizëm për lirimin nga stresi i shkaktuar nga mysafirët e ardhur te Ibrahimi a.s.

Qeshja e Sulejmanit a.s. ka qenë më komplekse dhe më e vazhduar sepse nuk ka qenë e kushtëzuar me asnjë frikë për me njohurinë e bukur të botës së milingonave. Kjo është edhe një buzëqeshje e një intelektuali, I cili I befasuar me një gjë të re në shkencë, e kthen fytyrën e tij në gëzim.

Krijuesi I madhërishëm thekson dhe thotë:

“Ne u kemi sjellë njerëzve në këtë Kur’an Shembuj nga çdo lëmi e nevojshme ashtu që ata të marrin përvojën (mësim)”. (ez-Zumer, 27)

Shembujt e buzëqeshjeve të ndryshme udhëzojnë në nevojën e leximit të drejtë të gjitha detaleve të jetës shoqërore, kuptimin stabil të psikologjisë së njeriut, dhe përcaktimin e saktë të fytyrave të cilat na rrethojnë nëpërmjet kuptimit të pasqyrave të shpirtit të tyre.

Është bukur të dihet çfarë pasqyron buzëqeshja, tipi i saj, etj.

Kompleksi facial i njeriut me 44 muskuj elastik, ka mundësi me veprua si në mënyrë individuale ashtu edhe në kombinime duke ofruar mundësi të panumërta të shprehjeve jo verbale. Paramendoni sa mundësi të shprehjeve tregojnë në mendime, disponime dhe ndjenjave etj.

Njerëzit ende kanë vështirësi të njohin ndryshimin subtil në mes ironisë dhe sarkazmit, duke mos vërejtur buzëqeshjen e sinqertë të shpirtit të madh, dhe vetëm në pleqëri të thellë kuptojnë që nuk e kanë arritur mikun e vërtetë, e në fund mbeten vetëm hipokritë të zbehtë.

Njëkohësisht, aktiviteti paralele i të njëjtëve muskuj është se i shfrytëzojmë për ushqim, bisedim, por edhe për manipulim apo shpëtimin e jetës. Shprehja e Allahut të madhërishëm qoftë ajo tekstuale apo materiale rregullisht është me veprim shumë anësor.

Kështu p.sh. edhe verseti i shkurtër i cituar në fillim të kësaj trajtese (En-Neml, 19) flet për:

1. Simbolin e fuqisë (Sulejmanit a.s.) dhe mënyrën e tij të medituarit dhe lëvizjet e tija, por edhe marrëdhënien tejet sensibile ndaj Krijuesit (makro-kozmosit);

2. Krijuesi me mjeshtri na udhëheqë në proceset kognitive, duke na tërhequr vëmendjen në fenomenin e emocioneve mundësit e zhvillimit të tij duke hapur kështu rrugët kah kuptimi i njeriut;

3. Paralelisht në këtë potencon kah dritarja e cila udhëheqë në mikro-kozmosin magjeps të milingonës duke theksuar organizimin e tyre, mënyrë precize të komunikimit, superioritetin e femrës, informimin mbi ndodhitë në mes njerëzve etj.

4. Zëri si rezultat I kombinimit të shkronjave në versetin kuranor vepron si ilaç në nevojat subtile të shpirtit.nga Dr:Ali Iljazi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Buzqeshja nga aspekti kur-anor dhe shkencor!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: