islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Më thirri varri EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Më thirri varri EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Më thirri varri EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Më thirri varri EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Më thirri varri EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Më thirri varri EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Më thirri varri EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Më thirri varri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Më thirri varri EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Më thirri varri EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Më thirri varri EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Më thirri varri EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Më thirri varri EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Më thirri varri EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Më thirri varri EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Më thirri varri EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Më thirri varri EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Më thirri varri EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Më thirri varri EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Më thirri varri EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Më thirri varri EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Më thirri varri EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Më thirri varri EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Më thirri varri EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Më thirri varri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Më thirri varri EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Më thirri varri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Më thirri varri EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Më thirri varri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Më thirri varri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Më thirri varri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Më thirri varri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Më thirri varri EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Më thirri varri EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Më thirri varri EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Më thirri varri Empty96%Më thirri varri Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Më thirri varri Empty0%Më thirri varri Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Më thirri varri Empty0%Më thirri varri Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Më thirri varri Empty0%Më thirri varri Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Më thirri varri Empty1%Më thirri varri Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Më thirri varri Empty2%Më thirri varri Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Më thirri varri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Samira
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 16
Data e regjistrimit : 06/07/2009

Më thirri varri Empty
MesazhTitulli: Më thirri varri   Më thirri varri EmptyMon 6 Jul 2009 - 11:12

Më thirri varri


Një ditë doli Omer ibn Abdul Azizi duke përcjellë një prej të vdekurve nga familja e tij , pasi që e lëshoi në varrë , u kthy nga njerëzit dhe tha :

O ju njerëz , vërtet varri më thirri nga mbrapa , a të ju tregoj se qka me tha mua?

Thanë : po si jo .

Tha : vërtet varri më thirri dhe më tha : O Omer ibn Abdul Aziz a nuk po më pyet qka kam bërë me të dashurin tënd ?

Thash: po si jo .

Tha : ia kam shkyer qefinin , ia kam ndar trupin , ia kam pirë gjakun dhe ia kam ngrënë mishin.

A nuk po më pyet se çka kam bërë përvëq kësaj?

Thash : po si jo.

Tha : ia kam hekur qefinin deri te brrylat, prej brrylave deri te shpatullat, prej shpatullave deri te kofshët, prej kofshëve deri te gjunjtë , prej gjunjëve deri te themrat .

Pastaj qajti Omeri dhe tha:

Me të vërtet dunjaja është jetë e shkurtër , dhe krenari i saj është i nënqmuar , dhe rinia e saj plaket , dhe të gjallët e saj vdesin i mashtruar është ai që është mashtruar me të (dunjan) , ku janë ata të cilët kan jetuar më herët, qka ka bërë dheu me trupat e tyre? dhe qka kan bërë krimbat me eshtrat e tyre?

Kan qenë ne dunja në familje të gëzuar , kan qenë në kolltuqe të bukura duke ju shërbyer shërbyesit , dhe ka qenë familje e ndershme , dhe kur të kalosh thirri ata nëse je thirrës , dhe shiko kur të afrohesh në vendbanimet e tyre , dhe pyeti të pasurit : qka ju ka mbet prej pasuris së tyre , dhe pyeti te varfurit : qka ju ka mbet nga varfëria juaj , pyeti ata për gjuhët e tyre se qka kan folur , dhe per sytë e tyre se qka kan shikuar , dhe për lëkurat e tyre te buta, për fytyrat e tyre të bukura , për trupat e tyre të shëndoshë , qka ka bërë krimbi me ta.

ia kam fshirë ngjyrat , dhe ia kam ngrën mishrat , dhe ia kam ndryshuar fytyrat , ia kam prishur bukurin, ia kam thyer kokat , dhe i kam bërë copa .

Ku janë shërbyesit dhe robërit e tyre , ku janë grumbullimet e thesarëve të tyre , All-llahu nuk I ka mbrojtë shtratet e tyre , dhe nuk ka vendos për të mbështetje , a nuk kan qenë shtëpi e tyre vendëstrehim , a nuk ka qenë dita dhe nata për ta e njëjtë ?

Dhe janë ndarë prej të dashurve dhe familjes , janë martuar gratë e tyre , dhe e kan nda mes veti te afërmit shtëpit dhe pasurin e tyre , Pasha All-llahun ka prej tyre që I është zgjeruar varri sa sheh syri larg.

Pastaj filloj të qaj Omeri dhe tha: o ti që nesër do të qëndrosh në varrë , qka të ka mashtruar pas kësaj dunjaje ?

Ku janë rrobat tuaja te bukura? Ku është aroma e jote e këndshme,

Si do të jeshë në errësirën e varrit , I mjeri unë prej cilës pjesë do të filloj krimbi të më hajë , I mjeri unë si do ta takoj melekun e vdekjes duke dalë prej kësaj dunjaje ,

Pastaj qajti shumë deri sa nuk mund të flas .

Pastaj u largua dhe nuk I mbet ne jetën e tij vetëm të falë edhe një namaz të xhumasë dhe vdiq . All-llahu e mëshiroftë.




Përktheu: Besart Murati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Më thirri varri Empty
MesazhTitulli: Re: Më thirri varri   Më thirri varri EmptyMon 9 May 2011 - 11:13

Es-selamu Alejkum Motrushe muslimanja ma boni Hallall po tema juaj "Varri më thërret ! " u fshi per arsyje se ashte Postuar nje her nga motrushja jone Samira

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
muslimanja
Antar-aktiv
Antar-aktiv
muslimanja

Numri i postimeve : 148
Data e regjistrimit : 18/09/2010
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Kosovë

Më thirri varri Empty
MesazhTitulli: Re: Më thirri varri   Më thirri varri EmptyMon 9 May 2011 - 18:13

Esselam Alejkum Ma boni hallal Motrushe se Vallahi nuk e kam pare..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Më thirri varri Empty
MesazhTitulli: Re: Më thirri varri   Më thirri varri EmptyTue 10 May 2011 - 1:24

muslimanja shkruajti:
Esselam Alejkum Ma boni hallal Motrushe se Vallahi nuk e kam pare..

we alejkum selam Pa dyshim Hallall e keni Motrushe mos ke gajle se na ndodhe edhe neve nganjeher qa me boo flower

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content




Më thirri varri Empty
MesazhTitulli: Re: Më thirri varri   Më thirri varri Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Më thirri varri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tregime Islame-
Kërce tek: