islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty20% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty7% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty37% NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


 NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji Empty
MesazhTitulli: NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji    NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji EmptySat 21 Aug 2010 - 17:22


I ashtuquajtur “cunami diellor”, i cili shoqërohet me shpërthime të mëdha në formë fishekzjarrësh në orbitën e Tokës, pritet të ndodhin gjatë këtyre ditëve të para të gushtit, duke shënuar dëme të jashtëzakonshme.
Alarmi jepet nga shkencëtarët e NASA-s, të cilët pasi kanë mbajtur nën një kontroll të shtrënguar Diellin, kanë zbuluar sesi aktiviteti në sipërfaqen e tij është më i zjarrtë se zakonisht e kjo përveçse rritjes së madhe të temperaturave, do të shoqërohet edhe me hedhje të frikshme flakësh ndaj planetit të Tokës.
Kështu, fishekzjarre të vërteta janë vlerësuar ato të regjistruara këto ditë nga satelitet, që janë lëshuar drejt nesh, një fenomen që sipas NASA-s, mund të jetë i lidhur me shpërthim edhe më të mëdha në ditët e afërta.
Këto shpërthime që mbërrijnë nga kurora diellore, ndikojnë direkt në jetën në Tokë dhe kanë dhënë një dritë të dukshme spektakolare në qiejt e Evropës Veriore dhe në Amerikën e Veriut natën e djeshme.
Ekspertët e NASA-s pohojnë se ato janë mjaft të ndritshme dhe mund të dallohen me sy të lirë në qiellin e hapur.
Por ata ndihen të alarmuar se ky në fakt është një fenomen që shkon përtej këtyre emocioneve spektakolare.
Astrofizikantët pohojnë se ky është shpërthimi i parë me përmasa të ngjashme me planetin tonë dhe ky ka mundësi që të shkatërrojë satelitët në rrugën e tyre.
Pasojat do të ishin të tmerrshme, ku komunikimi sidomos do të vuante dëme të mëdha. Sipas NASA-s, prej këtyre goditjeve diellore Anglia mund të jetë pa energji elektrike dhe në tërësi, planeti do të vuajë periudha të gjata ndërprerje të energjisë elektrike. Edhe komunikimet do të ishin pothuajse të pamundura, ndërsa NASA ka parashikuar që një stuhi e vërtetë shkatërruese diellore të ndodhë në vitin 2013.
Sipas NASA-s, rrjetet tona kompjuterike dhe pushteti i internetit mund të shkatërrohet nga aktiviteti diellor i shtuar gjatë viteve të ardhshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
NASA: Cunami diellor po godet Tokën, shkatërron kompjuterat e të lë pa energji
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: