islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pushimet verore rast, apo sfid. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty20%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty7%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pushimet verore rast, apo sfid. Empty37%Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pushimet verore rast, apo sfid.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pushimet verore rast, apo sfid. Empty
MesazhTitulli: Pushimet verore rast, apo sfid.   Pushimet verore rast, apo sfid. EmptySat 14 Aug 2010 - 15:43

Pushimet Verore, rast apo sfid.

Autor: Mr. Rrahman Ferizi

1. Stina e verës dhe bioritmi jetësor:

Ndryshimi i klimës dhe temperaturës së ambientit ndikojnë në organizmin e njeriut, përveç tjerash edhe duke ulur ndjeshëm nivelin e dinamikës së trurit, si dhe duke zvogëluar kapacitetin e kujtesës.
Stina e verës dihet se pëlqehet nga shumë njerëz, por nuk është i vogël edhe numri i atyre të cilët ankohen nga ndikimet e temperaturë së lartë, madje nuk ndalen vetëm me kaq, por ankesat e tyre eskalojnë deri në komplikime serioze shëndetësore.
Mjekët rekomandojnë listë të gjatë të kujdesit ndaj efekteve anësore të kësaj stine, varësisht prej moshës dhe nivelit të shëndetit të njerëzve. Një dietë e pasur me fruta, pirja e ujit në sasi më të madhe se zakonisht, ruajtja nga intensiteti i madh i rrezeve të diellit, pishina freskuese dhe organizimi i bioritmit ditor sipas nivelit të temperaturës, janë vetëm disa nga preventivat të cilat preferohen gjatë stinës së verës, më qëllim që kjo stinë të mos lë pasoja në shëndetin tonë.
Po ashtu lista e sëmundjeve të cilat pretendohet se shkaktohen nga veprimi enorm i temperaturave të larta është e gjatë dhe paralajmëruese, pa anashkaluar faktin se kjo stinë sjell me vete edhe begati të mëdha të njohura apo të paperceptuara.
Mirëpo për çdo ndryshim të gjendjes shëndetësore është mirë të konsultohen menjëherë specialistët, pa pritur që simptomet fillestare të eskalojnë në sindrom.

Ja edhe një listë e simptomeve dhe sëmundjeve të cilat mendohet se shkaktohen si rezultat i veprimit të temperaturave të larta, me theks të veçantë gjatë stinës së verës:
1. Goditjet astmatike (dhimbjet në gjoks dhe pengesat në frymëmarrje)
2. Dehidratimi (humbja enorme e sasisë së lëngjeve nga organizmi)
3. Tensioni i lartë i gjakut
4. Tromboza (mpiksja e gjakut)
5. Zemra (ndryshimet ritmike në punën e zemrës)
6. Infarkti i zemrës (mbyllja spontane-akute e ndonjërës nga enët e gjakut, vitale për zemrën)
7. Qarkullimi i gjakut (ndryshime në volumin e qarkullimit të tij)
8. Hemorragjia cerebrale (gjakderdhje e brendëshme e trurit)
9. Diabeti (çrregullimi i metabolizmit të sheqerit)
10. Të fiktit
11. Goditja nga dielli
12. Neuroza (Si rezultat i rritjes së problemeve sociale (stresit) është shtuar shpeshtësia edhe e një sëmundjeje që quhet neurozë)
13. Reumatizma (Sëmundjet reumatike fillojnë vonë të mjekohen, por sipas mjekëve kjo sëmundje nuk duhet të neglizhohet për të parandaluar përkeqësimin e saj)
14. Artriti reumatik (Artriti reumatik shoqërohet me inflamim-pezmatim të kyçeve, në mënyrë të tillë që kur i prek bëhen të ndjeshme të ënjtura dhe dhembin.)
15. Dhimbjet e kokës
16. Sinusiti (Pezmatime të gjëndrave pranë-hundore të cilat shkaktohen edhe me kokëdhimbje)
17. Migrena (Migrena është dhembje periodike e kokës)
18. Helmimet ushqimore etj.

2. Pushimet verore rast për rishqyrtimin e vitit akademik:

Stina e verës është mundësi e mirë për një retrospektivë të planit vjetor akademik dhe jetësor. Studentët dihet se i përcjell dinamika e përgatitjes së provimeve, ndërsa të rinjët tjerë mund të zgjerojnë njohuritë e tyre në leximin e librave të cilat i presin në vitin e ardhshëm.
Ndërsa planet dhe punët e parapara mund të rishqyrtohen në raport me dinamikën e planifikuar brenda periudhës vjetore.

3. Pushimet verore alternativë edhe për avansim intelektual:

Dihet se gjatë kësaj kohe zvogëlohen obligimet shkollore, andaj pushimet verore mund të shfrytëzohen përveç tjerash edhe për avansim intelektual dhe kulturor.
Ndjekja e kurseve të ndryshme brenda apo jashtë vendit është njëra nga mundësitë e vetëzhvillimit intelektual.

4. Pushimet verore dhe aktivitetet atraktive:

Aktivitet rekreative ofrojnë relaksim dhe shëndet si dhe janë rast i volitshëm për rritjen e shkathtësive të ndryshme fizike dhe mendore.
Gjatë këtyre ditëve mund të kemi rastin që përveç freskimit trupor e ideor të dëgjojmë edhe “fllade mëshiruese”, pra fjalë dhe eksperienca këshillimi nga njerëz të cilët rrezatojnë energji pozitive, duke na përkujtuar se “vapa” e njorancës për zemrën dhe shpirtin tonë është shumë me e rrezikshme sesa vapa prej diellit.
Andaj gjatë këtyre ditëve të vapës përcëlluese të verës mund të gjinden alternativa për organizimin e aktiviteteve të ndryshme si: Pishina freskuese, gara sportive, kuize të diturisë, kurse të ndryshme etj.
Ashtu siç thuhet se: “Mos e mallko errësiren, por ndize një qiri”.
Pra kjo stinë edhe pse besdisëse dhe e mundimshme mund të jetë rast për të filluar dhe trasuar një punë të mirë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Pushimet verore rast, apo sfid.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: