islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty20%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty7%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty37%Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH Empty
MesazhTitulli: Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH   Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH EmptySat 14 Aug 2010 - 13:40

Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH

Psikologu Holandez Vander Hoven në përpjekjet e tij studimore në fushën e psikologjisë, ka informuar publikun rreth zbulimit të tij të fundit mbi efektin e të lexuarit të Kur’anit si dhe përsëritjen e fjalës ALLAH.

Ai ka pohuar se ky zbulim nuk është vetëm për pacientin në veçanti, mirëpo për të gjithë njerëzit në përgjithësi.
Profesori holandez Vander, ka konfirmuar se zbulimi i tij është i bazuar në studime dhe hulumtime të shumta, njëherit është zbatuar edhe në shumë pacientë, prej një periudhe tre vjetore.
Disa nga pacientët e tij nuk qenë fare muslimanë, disa të tjerë nuk flitnin gjuhën arabe dhe megjithatë, ishin të kërkuar që ta shqiptonin qartazi fjalën Allah, në mënyrë që ta gjenin shërimin. Të arriturat ishin mahnitëse, e në veçanti mbi ata që vuanin nga brengosja, hidhërimi dhe presioni.

E përditshmja saudite "El-Vatan", ka bërë të njohur raportin e psikologut holandez, në të cilin thuhet: "Ata, të cilët kanë mundësi ta lexojnë shkrimin arab si dhe ata, të cilët lexojnë Kur’anin rregullisht, janë të mbrojtur nga sëmundjet psikike, të tillët janë muslimanët."
Psikologu, shpjegoi se çdo shkronjë në fjalën Allah ka ndikim pozitiv në shërimin e sëmundjeve mendore.
Në studimin e tij, ai pohoi se çdo shkronjë posedon karakteristikat e veta, p.sh.:
Shkronja e parë e fjalës Allah, është: (A). Kjo shkronjë është e lëshuar nga sistemi frymëmarrës dhe në të njëjtën kohë bënë kontrollimin e frymëmarrjes.

Ai shtoi se shqiptimi i bashkëtingëllores (L), ashtu sikurse në gjuhën arabe, zbutë sistemin e frymëmarrjes për disa momente, dhe atë kur gjuha ndeshet me pjesën e sipërme të nofullës me një ndalje në mes, dhe këtë ndalje fillon ta përsëris vazhdimisht.
Ndërsa, sa i përket shqiptimit të shkronjës së fundit, pra shkronja (H), ku përmes së cilës shkaktohet një kontakt në mes të mushkërive dhe zemrës, dhe ky kontakt apo takim kontrollon dhe verifikon te rrahurat e zemrës.

Ajo që më së shumti na tërheq vëmendjen është se, ky psikolog nuk i takon besimit islam, mirëpo është i dhënë shumë pas shkencave islame si dhe është duke bërë hulumtime në fshehtësitë e Kur’anit.

Allahu i Madhërishëm thotë: “Ne do t’u bëjmë atyre të mundshme që të shohin argumentet Tona në horizonte dhe në veten e tyre deri që t’u bëhet e qartë se ai (Kur'ani) është i vërtetë. A nuk mjafton që Zoti yt është dëshmitar për çdo gjë?” (Fussilet, 53)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Zbulimi i Psikologut Vandar Hoven mbi fjalën ALLAH
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: