islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty96%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty0%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty0%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty0%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty1%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty2%Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Medresantja_te
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Medresantja_te

Numri i postimeve : 23
Data e regjistrimit : 17/09/2009
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : Tetova

Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar Empty
MesazhTitulli: Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar   Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar EmptySat 26 Dec 2009 - 21:36

"Dora që përkund djepin arsimon dhe kombin"

"Veprimi i Muhamedit a.s. gjatë hixhretit në Medine ashtu siç ishte
frymëzim gjatë historisë, mund të shërbejë edhe në jetën tonë aktuale
si motivacion për të tejkaluar vështirësitë me të cilat po ndeshemi,
udhërrëfyes për njeriun e sotëm që ka filluar të humb veten pas gjërave
të kësobotshme”. Ishte ky mesazhi që doli prej Akademisë solemne që në
Shkup e organizoi Bashkësia Fetare Islame të Maqedonisë më rastin e
Vitit të Ri islam – Hixhri 1431 si dhe u shënua për njëzet e pesë
vjetori i ripërtëritjes së Medresesë “Isa Beu” në Shkup.

Personalitete të jetës fetare dhe publike, ambasadorë të përfaqësive
diplomatike në Shkup, përfaqësues të institucioneve shtetërore dhe
pushtetit lokal, anëtarë të ekzekutivit të shtetit, ishin një pjesë e
mysafirëve që i dhanë sharmin këtij manifestimi i cili është shndërruar
në një manifestim tradicional ku bashkërisht po përkujtohet emigrimi i
Profetit të Islamit, Muhamedit a.s., ngjarje kjo e cila paraqet njërën
nga datat më të dalluara në kalendarin islamik dhe njëkohësisht shënon
fillimin e vitit të ri Hixhri.

Organizatorin e këtij manifestimi Kryetarin e Bashkësisë Fetare Islame
të Maqedonisë Reis ul Ulema Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi, me ardhjen e
tyre e kishin respektuar edhe dy homologet e tij shqiptarë nga dy
shtetet shqiptare, kryetari i Bashkësisë Islame të Republikës së
Kosovës, Myfti, Naim Efendi Tërnava dhe përfaqësuesi i kryetarit të
Komunitetit Mysliman të Republikës së Shqipërisë, Myfti, Ali Hallaçi.

Akademia solemne me rastin e Vitit të Ri Hixhri 1431 nuk u morr vetëm
si një natë kur akrepat e orës tregojnë ndërrimin e moteve!
Komuniteti mysliman këtu në Maqedoni gjatë po të njëjtës Akademi shënoi
edhe njëzet e pesë vjetorin e ripërtërirjes së Medresesë “Isa Beu” në
Shkup.
Gjatë urimit të tij për Vitin e Ri Islam- Hixhri 1431, kryetari i
Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, Myfti, Naim Efendi Tërnava
tha se rruga drejt pavarësisë së Republikës së Kosovës i ngjan shumë
rrugës së hixhretit të profetit të fundit në Islam Muhamedit a.s.“Dhe
derisa Muhamedi a.s. për 10 vite me radhë ishte i shtypur dhe i
diskriminuar nga populli jobesimtarë, ashtu edhe populli i Kosovës për
dekada me rradhë ishte i shtypur. Dhe derisa emigrimi i Muhamedit a.s.,
ndriçoi mendjen e njerëzve të asaj kohe dhe mundësoi që Islami të
përhapet me tërë fuqinë e vetë ashtu edhe lufta jone për liri ndriçoi
mendjet e komunitetit ndërkombëtarë dhe lejoi që Kosova të shkoj drejt
pavarësisë së saj dhe sot me plot të drejtë të quhemi se jemi shteti më
i ri në botë si Republika e Kosovës”, theksoi Tërnava.

Ai më pas shtoi se Zoti na ka lënë këtu dhe ne këtu do të mbesim deri
në ditën e kijametit që të madhërojmë Zotin dhe të dërguarin e tij
Muhamed Mustafanë. Edhe Myfti, Ali Hallaçi përshëndeti të pranishmit në
emër të Komunitetit mysliman të Republikës së Shqipërisë dhe uroi që
Zoti të bekoj shqiptarët kudo që janë. Me rastin e Vitit të Ri Islam-
Hixhri 1431, Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Reis ul
Ulema, Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi tha se Hixhreti, pra shpërngulja e
Muhamedit a.s. nga Meka në Medine paraqet ndarjen e të vërtetës nga e
pavërteta, të drejtën nga padrejtësia dhe dritën nga errësira.

Vendosmëria dhe arsimimi janë vlerat e njëmendta të një shoqërie


“Hixhreti dhe qëndrimi i Muhamedit a.s. në Medine paraqet momentin kur
porosia fetare e gjeti mishërimin e vetë të parë, kur Pejgamberi
praktikisht e dëshmoi karizmën e të Dërguarit të Zotit që e bartë
Shpalljen dhe autoritetin e udhëheqësit i cili zgjidhte konflikte dhe
udhëhiqte bashkësinë e besimtarëve. Me rastin e hixhretit në Medine, u
formua bashkësia e parë administrativo politike e myslimanëve ku vlen
të theksohet se për një periudhë të shkurtër u ngrit vetëdija
kolektive, Medineja la pas vete përçarjen, dhe u bë shembulli më i mirë
i vendosjes dhe praktikimit të ligjit të Allahut. Allahu xh.sh. në
Kur’anin Famëlartë thotë: ”Ata që besuan, migruan dhe luftuan me
pasurinë dhe me veten e tyre në rrugën e Allahut, ata kanë pozitën më
të lartë te Allahu dhe vetëm ata janë fatlum”, pra për këto shkaqe Viti
i Ri Hixhri, përherë do të ketë vlerë shumë më të madhe se sa ndërrimi
simbolik i motmoteve. Fillim viti sipas kalendarit hixhri do të jetë
përkujtim për të gjitha gjeneratat se besimi i sinqertë dhe mbështetja
te Krijuesi, flijimi, guximi, urtia, uniteti, vendosmëria dhe arsimimi
janë vlerat e njëmendta të një shoqërie”, theksoi Reis ul Ulema Haxhi
Sulejman Efendi Rexhepi.


Sipas tij, veprimi i Muhamedit a.s. gjatë hixhretit në Medine ashtu siç
ishte frymëzim gjatë historisë, mund të shërbejë edhe në jetën tonë
aktuale si motivacion për të tejkaluar vështirësitë me të cilat po
ndeshemi, udhërrëfyes për njeriun e sotëm që ka filluar të humb veten
pas gjërave të kësobotshme. “Besimtari i devotshëm është i obliguar të
ndjek traditën e Muhamedit a.s, të frymëzohet nga porositë që ai ia ka
lënë në trashëgim mbarë njerëzimit me të cilat mësohet se Islami është
fe e mirëkuptimit dhe dialogut pa marrë parasysh dallimet për nga feja,
kombi, raca dhe kultura”, tha Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi.

Pesë shekuj medrese


Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, me të njëjtin rast i
uroi të pranishmit edhe për njëzet e pesë vjetorin të ripërtëritjes së
Medresesë Isa Beu në Shkup. “Duke u nisur nga këto baza ne për 25 vite
me radhë në Medresenë Isa Beu në Shkup arritëm që në këtë frymë të
shkollojmë gjenerata të reja intelektualësh dhe imamësh. Prandaj falë
besimit të palëkundur në Allahun Fuqiplotë dhe sakrificave e
angazhimeve të brezave tanë, ne po krijojmë hapësirë dhe mundësi që kjo
dituri të përçohet nga brezi në brez dhe sot krenohemi që kemi mbi 1300
studentë të diplomuar dhe mbi 600 të tjerë që shkojnë asaj rruge. Me
këto që ne kemi arritur, kemi të drejtë të besojmë dhe shpresojmë se në
dyert tona po troket një vit tjetër islam i madh dhe i bardhë; vit me
më shumë shpresë, mirëkuptim, dashuri, punësim dhe begati”, theksoi
Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi.
Duke dhënë urimin me rastin e Vitit të Ri Islam- Hixhri 1431, lideri i
institucionit më të lartë fetarë në vend tha që viti që vjen le të jetë
vit plot gëzime, shëndet, mbarësi dhe suksese për ju, familjet tuaja,
dhe të gjithë ata që ju do zemra.

Me rastin e 25 vjetorin e ripërtrirjes së Medresesë “ Isa begu” në
Shkup edhe Agron Vojnika kishte përgatitur një dokumentarë “5 shekuj
medrese” nga i cili dokumentarë shumë lehtë kuptohej rëndësia e këtij
institucioni fetarë që ka luajtur gjatë shekujve për emancipimin e
gjeneratave ndër shekuj. “Medreseja Isa Beu” vazhdon traditën e
medresesë se dikurshme me të njëjtin emër, e themeluar në shekullin XV,
nga Isa Beut, një ndër mbrojtësit më të njohur të Shkupit. Kjo Medrese,
në të kaluarën ka prezantuar institucionin më të lartë arsimor dhe
njihej si shkollë më me famë në Rumeli, ndërsa pas ndërprerjes së
kohëpaskohshme të punës së saj nga faktori luftë në Ballkan, Bashkësia
Islame solli vendimin për fillimin e vitit të ri shkollor më 1984. Prej
atëherë e deri më sot BFI krenohet me numrin prej 1300 të diplomuarve
duke përfshirë një gjeografi të gjërë myslimane në Ballkan. “Dora që
përkund djepin, arsimon dhe kombin” ishte porosia që dha Kryetari i
Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Reis ul Ulema Haxhi Sulejman
Efendi Rexhepi gjatë shfaqjes së filmit dokumentar “5 shekuj medrese”
të përgatitur nga Agron Vojnika.


Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 38910225.th

Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 44564554.th

Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 32651757.th
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 79435294.th
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 51527498.th
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 73187440.thAkademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 43562882.th

Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar 23591692.th


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Akademi Solemne: Hixhri 1431 Nga Medreseja Isa Beu/Shkup-Tetov-Gostivar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Nga Medreseja-
Kërce tek: