islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi Empty
MesazhTitulli: Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi   Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi EmptyTue 10 Aug 2010 - 23:37

Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi

Ebu
Davud Tajalisi me zinxhirin e tij te transmetuesve permend prej Muadh
b. Xhebeli se i Derguari i Allahut sal-lallahu aljhi ve sel-lem ka
thene:
“Nese deshironi,do t`ju tregoj se cfare do tu thote se pari
Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit dhe se cf...are do t`i thone se
pari besimtaret atij”
Ata qe ishin prezent thane:
“Po,deshirojm o i derguari i Allahut”
Ai tha:
“Allahu do t`ju thote besimtareve:
`A e keni deshiruar takimin me Mua?
`Ata do te pergjigjen”
`Po o Zoti yne.
`Ai do t`ju thote:
`Cfare ju shtyri ne kete?
`Do te thone:`Falja,meshira dhe kenaqesia Jote.
`Ai do tu thote:`Ua kam caktuar meshiren time,”
Ebu Nuajmi me zinxhirin e tij te transmetuesve permend prej Zejd
b.Eslemit se nje njeri prej popujve te meparshem shume kohe e kishte
kaluar ne ibadet.Ai ishte shume i ashper ndaj vetvetes,por dhe njerezit
aq shume i kishte frikesuar saqe ata e kishin humbur shpresen ne
meshiren e Allahut.Kur vdiq,tha;”O Zot,si eshte vendi im tek Ti?”Zoti i
tha:”Xhehenemi.”
Njeriu pyeti:”O Zot ,cka eshte puna me mundin dhe ibadetin tim?”Ti
njerezit ne dynja i ke deshperuar perkunder meshires Time,ndersa sot
Une do te deshperoj ty.”
Mukatili thote:”Aliu thote:”I mencur eshte ai qe nuk i con njerezit
ne deshperim kur eshte fjala per meshiren e Allahut dhe qe nuk u jep
arsyetime kur behet fjale per mekatimin ndaj Allahut.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cfare do tu thote se pari Allahu besimtareve ne Diten e Kijametit nga El Kurtubi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: