islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty96%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty0%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty0%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty0%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty1%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty2%Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cili konsiderohet jetim sipas Islamit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? Empty
MesazhTitulli: Cili konsiderohet jetim sipas Islamit?   Cili konsiderohet jetim sipas Islamit? EmptyThu 5 Aug 2010 - 14:40

A konsiderohet jetim një fëmijë i cili prindërit i ka të gjallë,
por janë të shkurorëzuar, dhe mallkimi i këtij jetimi, të cilit mund
t’i bëhet padrejtësi, a është i rrezikshëm?
Përgjigjja:

Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
I nderuar, sipas parimeve islame jetim konsiderohet fëmija i cili ka
humbur babanë para moshës së pubertetit, e nuk konsiderohet jetim
fëmija i cili ka të gjallë nënën dhe babanë. Në rast se prindërit janë
të ndarë, as njëri e as tjetri nuk kanë të drejtë t’ia ndalojë tjetrit
kontaktin me fëmijën e tij. Sa i përket mallkimit, fillimisht të themi
se mallkimi është i ndaluar islamikisht e veçanërisht kur bëhet fjalë
mallkimi ndaj prindërve, pavarësisht nga vepra që kanë bërë. Nw lidhje
me mallkimin Pejgamberi a.s. në hadithin e transmetuar nga Ibni Abasi
r.a. ka thënë:”Ruaju (frikohu) nga lutja e atij që i është bërë padrejtësi, sepse, vërtetë, mes lutjes së tij dhe Allahut nuk ka pengesë!” (Buhariu dhe Muslimi) Pra,
duhet të ruhemi që mos t’i bëjmë padrejtësi dikujt sepse lutjet e tij
janë të pranuara te Allahu xh.sh., e njeriu në momentin e hidhërimit
nga padrejtësia mund të bëjë edhe lutje – apo të mallkojë dikë. Allahu
na ruajt nga padrejtësia. Amin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cili konsiderohet jetim sipas Islamit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: