islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tavus iben Kisani EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tavus iben Kisani EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tavus iben Kisani EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tavus iben Kisani EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tavus iben Kisani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tavus iben Kisani EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tavus iben Kisani EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tavus iben Kisani EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tavus iben Kisani EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tavus iben Kisani EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tavus iben Kisani EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tavus iben Kisani EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tavus iben Kisani EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tavus iben Kisani EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tavus iben Kisani EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tavus iben Kisani EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tavus iben Kisani EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tavus iben Kisani EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tavus iben Kisani EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tavus iben Kisani EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tavus iben Kisani EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tavus iben Kisani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tavus iben Kisani EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tavus iben Kisani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tavus iben Kisani EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tavus iben Kisani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tavus iben Kisani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tavus iben Kisani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tavus iben Kisani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tavus iben Kisani EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tavus iben Kisani EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tavus iben Kisani EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tavus iben Kisani EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Tavus iben Kisani EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Tavus iben Kisani EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Tavus iben Kisani Empty20%Tavus iben Kisani Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Tavus iben Kisani Empty7%Tavus iben Kisani Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Tavus iben Kisani Empty37%Tavus iben Kisani Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tavus iben Kisani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Tavus iben Kisani Empty
MesazhTitulli: Tavus iben Kisani    Tavus iben Kisani EmptyThu 5 Aug 2010 - 3:24

Tavus iben kisani ishte nje prej nxenesve te Iben Abasit r.a komentuesit te Kuranit,nder me te zgjedhurit dhe me te diturit.Ai ishte edhe njeri nder transmetuesit me te shumte te Buhariut dhe Muslimit.

Tavusi tregon.''Hyra ne Qabe per ta bere umren kur e perfundovaa rrotullimin rreth Qabes i fala dy rekate dhe u ula te pushoj.Fillova ti veshtroj njerezit perreth meje kur qfare te shohe!

Nje trume e madhe njerezish,vinte me zhurme drejt meje.

Ata ishin te armatosur me shpata,mburoja dhe shtiza.

Thashe me vete;Qfare ka ndodhur! Ne mesin e tyre e pashe Haxhaxh iben Jusufin prijesin e zullumqareve.

Ai kishte mbytur mbi 100 dijetare te pafajshem.Nder ata qe kishte mbytur,ishte edhe dijetari i madh,Seid iben Xhubejri.Haxhaxhi rrefen per veten e tij Sa here qe e kam mbytur ndonje njeri te pafajshem, e kam pare veten ne enderr duke me mbytur Allahu me te.

Ndersa kur e kam mbytur Seid iben Xhubejrin,Allahu me ka mbytur 70 here me te ne uren e siratit.

Tavusi vazhdon rrefimin;

Derisa isha i ulur,i shikoja ashtu te armatosur ne Qabe .Duket pritur se qfar do te ndodhe ne ate moment hyri ne Qabe nje njeri qe dukej te ishte nga Jemeni.

.Ne pamje shihej se ishte i varfer,por rob i dovotshem.Ai filloi te beje tavafin dhe pasi e perfundoi erdhi afer meje qe ti fale dy rekate.

Duket u falur atij iu kap rroba per nje shtize te ushtareve te Haxhaxhit.
Ai e terhoqi nga shtiza rroben qe te mos e pengonte gjate faljes dhe per pak sa nuk e goditi shtiza Haxhaxhit.

Ai e pa se q'ndodhi dhe u ndal e i tha!

Cili je ti !
iu pergjigjigj njeriu!
Une jam Muslimaan
Haxhaxhi e pyeti prap nga vjen
Ai tha;nga Jemeni
Si e kam vellain pyteste per Muhamed iben Jusufin vellain e kishte sundimtar ne Jemen dhe ishte zullumqar sikur ai.
Njeriu iu pergjigj
E kame lene trupmadh,trashalluq dhe te dhjamosur.''
Haxhaxhit i nevrikosur,ia ktheu,Nuk te pyeta per shendetin e ti,por per sundimin e tij.
Njeriu iu tha E lash te padrejte dhe zullumqar.
Atehre Hazhazhi i xhindosur i tha;A nuk e di ti se ai eshte vellau im!
Njeriu me gjakeftohtesi e pytei!
E kush je ti!Haxhaxh iu pergjigj me mendjemadhesi Une jam Haxhaxh iben Jusui.
Njeriu i tha;
A mendon se ai mbeshtetet tek ti me shum se te Allahu;
Tavusi duke degjuar kete dialog rrefen per vete;
Nuk me mbeti qime ne koke,e qe nuk mu rreqeth nga keto fjale.

Po Haxhaxhi e shikoi terthorazi dhe e leshoi qe te shkonte perse e beri kete!

Sepse ai njeri ishte mbeshtetur sinqerisht tek Allahu i Lartesuar,per arsye se Allahu eshte Ruajtesi me i mire dhe Ai eshte me i Meshirshmi i meshiruseve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tavus iben Kisani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: