islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty20% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty7% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty37% Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Abdullah iben Alij El-Abasi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


 Abdullah iben Alij El-Abasi Empty
MesazhTitulli: Abdullah iben Alij El-Abasi     Abdullah iben Alij El-Abasi EmptyThu 5 Aug 2010 - 3:23

Abdullah iben Alij Abasi,pasi e permbyti dinastine emevite dhe pushtoi Damaskum.
Ai per vetem nje ore i mbyti 36 mije musliman.
U vendose ne xhamine e Emevite dhe i futi kuajt e gomatet e tij ne te,derisa ajo xhamia me e madhe dhe simboli krysor i asaj kohe ne Damask.Ai u ul ne xhami para njerezve dhe iu drejtua ministrave te tij me keto fjale;
A guxon dikush te me kundershtoje sot!
Te gjithe njezeri thane;jo
Atehere ai pyeti!
A mendoni se dikush mund te me kundershtoje!
Ata u pergjigjen;
Nese dikush guxon ta beje kete,atehere ai eshte Evzai.
Mbreti me nervoziem u tha;
Silleni tek une;
U nisen ushtaret e tij tek Evzai dhe kur ai i pa nuk levizi nga vendi;
Ata te habitur i thane;Te kerkon mbreti,
Abdulla iben Alij;Ndersa Evzai tha me vete;
Neve na mjafton Allahu,sa mbrojtes i merkullueshem qe eshte Ai !
Me pasi ai iu drejtua atyre;Me pritni pak,ai shkoi dhe u pastrua,u mbeshtjell me qefin,i veshi rrobat mbi te,sepse e dinte se ishte qeshtje jete a vdekjeje
Ishte kohe e vdekjeve ,e vrasjeve,e gjakrave.
U nis dhe e ngushllonte vetveten duke thene ;Tani erdhi koha o Evzai qe te thuash te verteten.Per asnje qast mos u frikeso nga askush tjeter perveq Allahut.
Evzai hyri i vendosur tek mbreti tiran dhe filloi ta tregoje ngjarjen.
Kur hya ne pallat ne te dy anet ishin te rreshtuar ushtaret.
I kishin hequr shpatat nga kellefi dhe i kishin ngritur lart,ndersa une po ecja nen to,ato me shndrisnin mbi koke dhe prisja se cila prej tyre do te me binte mbi qafe.
Kur mbrrita te mbreti,ai ishte i ulur ne nje divan te madh,derisa ne duart e tijmbante nje bastun te madh te drurit.
Kur hyra me shikoi dhe verejta se si ne te dy anet e fytyres se tij ishte mbledhur urrejtja.
Per Zotin perveqte Cilit tjeter nuk ka,mu duk vetja sikur para meje jane mbledhur ujqit te cilet duan te me shqyejne.Thash prape me vete;
Neve na mjafton Allahu,sa mbrojtes i mrekullueshem qe eshte Ai.
Asgje nuk me binte me nder mend,as familja,as gruaja,Mu kujtua vetem Allahu i lartesuar,i cili qendron mbi Arshin e Tij dhe njerezit qe do te qendrojne te renditur para Tij ne diten e Gjykimit per te dhene llogari.
Me shikoi me ngulm dhe verehej ne syte e tij nje nervozim dhe urrejtje aq e madhe,sa qe nuk mund ta pershkruaj dhe ashtu ne ate gjendje me pyeti;
O Evzai qfare mendon per gjakrat qe kemi derdhur dhe vendbanimet qe i kemi shkaterruar sot.
Evzai iu pergjigj;
Percjell Abdulla iben Mes'udi r.a se i Derguari sall-allahu alejhi we selem ka thene;
Nuk lejhoet te derdhet gjaku i muslimanit,cili deshmen se nuk ka te adhuruar tjeter perveq Allahut dhe se une jam i Derguari i Tij,,perveq se tri raste;I martuari qe ben marredhenie jashtemartesore ,zina,vrasjapa arsye dhe ai qe braktise fene tij dhe largohet nga bashkesia e muslimaneve.
Nese keta muslimane qe i ke vrare kane qene prej ketyre tri grupeve te njerezve qe jane permendur ne kete hadith,atehere eshte ne rregull dhe ke vepruar mire.
Por nese nuk kane qene prej tyre,atehere vrasjet e tyre do ti mbartesh mbi supe dhe do te japesh pergjegjesi para Allahut per ta.
Ndersa mbreti prej mllefit u mbeshtet ne bastunin e tij
Une u bera gati te me pritje koka Ministrat e tij qe ishin perrth meje,i veshtroja sesi filluan te largohen nga une dhe ti ngrinin rrobat qe te mos sperkateshin kur te filloje gjakederdhja.Por mbreti prape me pyeti;
Qka mendon per pasurin time!
I thashe;Nese e ke fituar me hallall,atehere do te llogaritesh per te se si e ke shpenzuar, e nese e ke fituar me haram,atehere do te denohesh per te ,
Atehere mbreti ma ktheu;Merre kete thes te mbushur me ari.
Une i thashe;Nuk kam nevoje per pasuri''ndersa njeri prej ministrave te tij,me terhoqi per krahu dhe ma beri me shenje qe ti merrja ato,sepse mbreti ishte duke pritur qe te gjeje edhe arsyen me te vogel per te me vrare.Prandaj e mora thesin,por jo per vete.
Fillova ta shperndaj arin para syve te mbretit,prej ushtarit te pare e
deri tek i fundit.
Ai vetem shikonte dhe nuk dola nga aty deri sa nuk mbeti thesi i zbrazet.
E hodha brenda,dola prej pallatit dhe prape thashe me vete;
Neve na mjafton Allahu.Ai eshte mbrojtesi i merkullueshem.
Kete e thashe kur hyra dhe po ashtu e thashe kur dola.
E perkujtova veten me fjalet e Allahut.
[b][b]174.Dhe atë pa i gjetur kurrfarë e keqe fituan begati e mirësi të mëdha nga All-llahu dhe e arritën kënaqësinë e Tij, All-llahu është dhurues i madh.Ali Imran

Imam Evzai ishte dijetari me eminent i asaj kohe.Ai ishte prijesi i dijetareve ne lenden e hadithit.
Ai ishte prej Transmetuesve te Buhariut e Muslimit dhe ishte njeri i devotshem ndaj Allahut.

[/b][/b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Abdullah iben Alij El-Abasi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: