islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje njeri i devotshem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje njeri i devotshem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje njeri i devotshem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje njeri i devotshem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje njeri i devotshem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje njeri i devotshem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje njeri i devotshem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje njeri i devotshem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje njeri i devotshem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje njeri i devotshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje njeri i devotshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje njeri i devotshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje njeri i devotshem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje njeri i devotshem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje njeri i devotshem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje njeri i devotshem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje njeri i devotshem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje njeri i devotshem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje njeri i devotshem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje njeri i devotshem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje njeri i devotshem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje njeri i devotshem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje njeri i devotshem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje njeri i devotshem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje njeri i devotshem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje njeri i devotshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje njeri i devotshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje njeri i devotshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje njeri i devotshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje njeri i devotshem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje njeri i devotshem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje njeri i devotshem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nje njeri i devotshem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nje njeri i devotshem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nje njeri i devotshem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nje njeri i devotshem Empty20%Nje njeri i devotshem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nje njeri i devotshem Empty7%Nje njeri i devotshem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nje njeri i devotshem Empty37%Nje njeri i devotshem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje njeri i devotshem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Nje njeri i devotshem Empty
MesazhTitulli: Nje njeri i devotshem    Nje njeri i devotshem EmptyThu 5 Aug 2010 - 3:22

Nje njeri i devotshem,sa here qe e keshillonte djalin e tij,ia thashte keto fjale;
A deshiron te te tregoj per nje fuqi qe nuk mposhtet kurre!

Djaloshi iu pergjigjej.Po si jo
Prondi ia kthente;Mbeshtetu vetem ne Allahun.

Mehdiu ishte nje mbret prej mbreterve abasit.
Ai hyri ne xhamine e te Derguarit sall-allahu alejhi we selem dhe verejti ne te nje kuvend te diturise.
Ne ate kuvend prezentonin mbi 500 nxenes te hadithit te gjithe me qallme ne koke me lapsa dhe me flete ne dor.

Ata shenonin qdo gje qe ua tregonte mesuesi i tyre.
Te gjithe ishin hoxhallare dhe dijetare.
Ne mesin e tyre ishte Malik iben Enesi,ndersa ligjeruesi ishte iben Ebi Dhieb,njeri prej dijetareve me te medhenj te asaj kohe .
Ai ishte njeri prej te transmetuesve te Buhariut dhe Muslimit.

Mbreti Mehdi u afrua drejt kuvendit qe te degjoje se qka po flitej kur e pane te gjthie u ngriten ne kembe per te,perveq ligjeruesit.
Mehdiu e njohu se kush ishte dhe i tha;O Iben Ebu Dhieb,,te gjithe u ngriten per mua perveq teje.

Dijetari iu pergjigje;Pasha Allahun,perveq te Cilit nuk ka Zot tjeter,deshirova qe edhe une te ngritem per ty kur i pash te tjeret duke u ngrihem,mu kujtuan fjalet e Allahut te Madheruar.
Sure Mutafifin ajete..[b]6.Në ditën kur njerëzit ngriten (prej varrezave) për të dalë para Zotit të botëve.

Prandaj e lash kete ngritje per Diten e Gjykimit,kur edhe do te dalin para Allahut.

Mehdiu i tha;Ulu edhe pse ishte i ulur,sepse per Allahun,nuk ka qeime ne koke e qe nuk me eshte ngritur.

Imam Zuhri Allahu e meshirofte ishte dijetar prijesi emevit Hisham iben Abdul-Melik,preijesi me qellim i pyeti dijetaret qe i kishte perrthe,per domethenien e fjales se Allahut te Lartesuar;
sure Nur ajete 11[b][b]11.S'ka dyshim se ata që trilluan shpifjen, janë një grup prej jush. Ju mos e merrni atë si ndonjë dëm për ju, përkundrazi, ajo do të jetë në dobinë tuaj. Secilit prej tyre do t'i takojë dënimi sipas pjesëmarrjes në mëkat, e atij prej tyre që e barti pjesën e madhe (të shpifjes) i takon dënim i madh.

Ky ajeteqe flet per ngjarjen e shpifjes.Ai pyeti cili ka bere shpifje!'''
Mbreti Hisham kete pytetje e beri me tendence sepse pretendonte se Aliu r.a ishte ai qe ka bere shpifje prandaj edhe i pyeste njerzit perrth per silin shpifes eshte fjala ne kete ajet.

Ai deshironet qe t'ia benin qefin dijetaret perrth tij,mme pergjigjen qe priste prej tyre.
Por verteta ishte kunder,sepse qellimi eshte per shpifjen kunder besimtareve te sinqerta.

Hisham Sulejman iben Jesari i tha;Abdullah iben Ubej Seluli,ndersa mbreti ia priti;Po genjen,sepse ai nuk Abdullahu por Aliu.''
Sulejmani iu pergjigj me urtesi Prijesi yne e di me se miri''pastaj e pyeti te te njejten pyetjetjetrin qe kishte me afer.

Ai genjeu dhe iu pergjigj ashtu siq kishte deshire te degjonte ai.Kur i erdhi radha ta pyese imam Zuhriun se kush ka bere shpijfe,ai u pergjigj;
Abdullah iben Ubej iben Seluli.
Mbreti i tha;po genjen.

Zuhriu u pergjigj;Per Allahun une nuk genjej kurre.Edhe po qe se therret ndonje thirres prej qellit dhe thote se genjeshtra eshte e lejuar,une prape nuk do te genjej.

Pasha Allahun perveq te Cilit nuk ka Zot tjeter,keto fjale te mia i verteton hadithi iqe e transmeton Aishja r.a nga i derguari i Allahut s.a.w.s. se ai i cili ka bere shpifje eshte Abdullah iben Ebej iben Seluli.

Mbreti kreceu dhe tha;Je i falur sepse nuk mund t'u kundervihem fjaleve te te Derguarit te Allahu eshte Ruajtesi me i mire dhe Ai eshte me i meshirshmi i meshiruesve....
[/b][/b][/b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Nje njeri i devotshem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: