islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ebu Bekri r.a EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ebu Bekri r.a EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ebu Bekri r.a EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ebu Bekri r.a EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ebu Bekri r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ebu Bekri r.a EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ebu Bekri r.a EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ebu Bekri r.a EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ebu Bekri r.a EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ebu Bekri r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ebu Bekri r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ebu Bekri r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ebu Bekri r.a EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ebu Bekri r.a EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ebu Bekri r.a EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ebu Bekri r.a EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ebu Bekri r.a EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ebu Bekri r.a EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ebu Bekri r.a EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ebu Bekri r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ebu Bekri r.a EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ebu Bekri r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ebu Bekri r.a EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ebu Bekri r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ebu Bekri r.a EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ebu Bekri r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ebu Bekri r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ebu Bekri r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ebu Bekri r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ebu Bekri r.a EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ebu Bekri r.a EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ebu Bekri r.a EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ebu Bekri r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ebu Bekri r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ebu Bekri r.a EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ebu Bekri r.a Empty20%Ebu Bekri r.a Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ebu Bekri r.a Empty7%Ebu Bekri r.a Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ebu Bekri r.a Empty37%Ebu Bekri r.a Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ebu Bekri r.a

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Ebu Bekri r.a Empty
MesazhTitulli: Ebu Bekri r.a   Ebu Bekri r.a EmptyThu 5 Aug 2010 - 3:21

Më kujtohet një hadith që e ka transmetu Berra Ibn Azib (All-llahu qoftë i kënaqur me të). Ngjarje e habitshme me Ebu Bekri (All-llahu qoftë i kënaqur me të) dhe Pejgamberin SalAll-llahu Alejhi ve Selem. Berra Ibn Azib thotë se kur erdh urdhëri me bërë hixhret në Medine, Ebu Bekri shkoj me Pejgamberin Alejhi Selam dhe gjatë rrugës u ndalen në një shpellë. Pejgamberi SalAll-llah Alejhi ve Selem u shtrirë në këmbët e Ebu Bekrit që të flej, pas një kohe Ebu Bekri pa që aty afër tij ishte një bir e vogël dhe vuri gishtin e tij aty që mos ndoshta del ndonjë akrep e ta kafshoj Pejgamberin Alejhi Selam. Dul një akrep e kafshoj Ebu Bekrin në gisht dhe ndjente dhimbje të forta mirpo nuk i livriti këmbët e tij vetëm e vetëm që mos t´a zgjoj prej gjumi të Dërguarin SalAll-llahu Alejhi ve Selem.

Ebu Bekri (All-llahu qoftë i kënaqur me të) kishte aq dhimbje të forta saqë i lotuan sytë dhe i ranë të Dërguarit në faqen e tij. I Dërguari SalAll-llahu Alejhi ve Selem e pyeti: Pse po qan o Ebu Bekr ? Ebu Bekri i tha: Më kafshoi mua një akrep, nuk doja të të zgjoja nga gjumi, kisha dhimbje të mëdha dhe dhimbjet smund t´i duroja dhe sytë lotuan. Pastaj e bëri një dua i Dërguari Alejhi Selam dhe u shërua Ebu Bekr Es-Sidik (All-llahu qoftë i kënaqur me të).

Kjo është vetëm një ngjarje prej ngjarjeve të shumta sesa sahabët e kanë dashur të Dërguarin SalAll-llahu Alejhi ve Selem, më shumë se vetën e tyre saqë kanë bërë sakrifica të tilla si rasti me Ebu Bekrin që përmendëm. Kjo është dëshmi se sahabët kanë bërë ç´mos që i Dërguari mos të lendohet sepse kanë pasur për të një dashuri të papërshkruar kurse ku janë sot ata që këndojn mevluda kur i Dërguari i All-llahut ofendohet dhe nënçmohet, sepse ata janë që pretendojnë se e dojnë aq shumë saqë mbajn aso tubime, vërtetë që ata që dëshmuan se e duan të Dërguarin shumë janë ata që u munduan në çdo mënyrë të hakmerren për ato vepra mizore të pabesimtarëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ebu Bekri r.a
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: