islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndihma kunder armiqve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndihma kunder armiqve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndihma kunder armiqve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndihma kunder armiqve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndihma kunder armiqve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndihma kunder armiqve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndihma kunder armiqve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndihma kunder armiqve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndihma kunder armiqve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndihma kunder armiqve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndihma kunder armiqve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndihma kunder armiqve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndihma kunder armiqve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ndihma kunder armiqve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ndihma kunder armiqve Empty20%Ndihma kunder armiqve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ndihma kunder armiqve Empty7%Ndihma kunder armiqve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ndihma kunder armiqve Empty37%Ndihma kunder armiqve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndihma kunder armiqve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Ndihma kunder armiqve Empty
MesazhTitulli: Ndihma kunder armiqve   Ndihma kunder armiqve EmptyThu 5 Aug 2010 - 3:19

Rreth vuajtes qe Allahu i Lartesuar e ben ndaj roberve te Tij te sinqerte,eshte qe t'i mbroje dhe ndihmeoje ata nga armiqte e tyre.

Tregohet ne jeteshkrimin e halidit r.a dhe ju te gjithe besoj e njihni halidin.r.a ,sepse nuk mund te ndodhe qe dikush te mos e njohe Ebu Sulejmanin,shpata e pa thyeshme te Allahu xh,sh, i cili laftoi kunder jobesimtareve.


Ne nje prej betejave te tij te shumta, ai u ballafaqua me romaket,
Ai mendoi se numri i ushtareve muslimane eshte i mjaftushem qe te perballet me ushtrine romake.

Ushtria e muslimaneve numeronte 32 mije ushtare,ndersa numri i ushtareve romake ishte 280 mije ushtar .

Ne ate mengjes pas lindjes se djellit filluan batalionet romake qe te merrin pozitat e duhura.

Shpatat u shkelqenin nga ndriqimi i diellit secili batalon kishte mbi 1 mij veta dhe keshtu pozicionoheshin nje nga nje,perderisa u mbulua e tere toka qe dukej perreth dhe nuk mbeti koderin apo lugine pa u mbuluar nga ushtaret romake.

Kujt t'i drejtohej Halidi r.a!
Mos valle keshillit te sigurimit apo kombeve te bashkuara,t'u ankohej,Por jo ai iu drejtua Allahut xh.sh. te Parit dhe te Vetmit duke cituar ajetin e Kuranit i cili thote ne suren Enfal,ajete17.Ju nuk i mbytët (në të vërtetë) ata, por All-llahu (me ndihmën që ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte, (në të vërtetë) kur i gjuajte ata, por All-llahu (të ndihmoi) i gjuajti, e (bëri këtë) për t'i shpërblyer besimtarët me një dhunti të mirë nga ana e Tij. All-llahu gjithçka dëgjon dhe di.

E tha kete ajete sepse Allahu eshte Ruajtesi me i mire dhe Ai eshte me i meshirshmi i mershiruesve.

Para se te fillonti beteja, njeri prej komandanteve te muslimaneve iu drejtua halidit.r,a me keto fjale; O Halid,nuk ka pare kurre ndonje here ne jeten time me pakushtar musliman e aq shum romake per tu ballafaquar.

A do te ishte me mire sikur te terhiqeshin maleve sod! Halidir.r.a filluan ti rrijdhnin lotet nga syte dhe tha;Jo nuk do te ikim prej askujt,por do ti drejtohemi Allahut xh,sh per ndihme,prandaj te porosis te thuash;

Kurre nuk kam pare ndonjehere ushtari me te madhe te muslimaneve dhe ushtri me te vogel te romakeve.Vertet ashtu sishte ,ssepse per ate kohe kjo ishte ushtria me e madhe muslimaneve e mbledhur ndonjehere.

Halidi r.a. vazhdoi dhe tha;Edhe sikur romaket flokeverdhe te na presin me epidemi dhe numri i tyre te jete i dyfishuar prape nuk do te terhiqesha,Pastaj noxori Shpaten nga kellefi,po ashtu edhe muslimanet e tjere nxoren shpatat e tyre.

Dy ushtrite u ndeshen ne fushebeteje ,Beteja zgjati plote 3 dite dhe net ,perfundimi i se ciles ishte se romaket prejtuan nje disfate te papare.

Ishte humbje e plote dhe nje shkatrrim total,per te cilen Allahu e di me se miri..Muslimanet fituan dhe humben zullumqaret.Falemderimi per kete i takon vetem Allahut,Zotit te gjithave krijesave .

Komandanti trim kutejbe ibne Muslim Allahu e meshiroft ishte qliruesi i kryeqytetit te Afganistani Kabul dhe rrethinave te tij.

Kur u afrua qasti i betejes me vendimtare ne jeten e tij nxori shpaten nga kellefi e luti Allahun xh,sh, per ndihme e fitore dhe e perkujti fjalet e Allahut te Madheruar;

sure Ali Imran ajete 160. Nëse All-llahu dëshiron t'ju ndihmojë, s'ka kush që mund t'ju mposhtë, e nëse Ai iu lë pa ndihmë, atëherë kush është ai pas Tij, që dot'ju ndihmojë? Pra vetëm All-llahut le t'i mbështeten besimtarët.

Atehere kutejbe urdheroi duke thene ;Gjejeni kudo qe te jete Muhamed ibne Vasi el-Ezdin dhe silleni tek une..

Ai eshte njeri prej ushtareve me te zgjedhur dhe me te devotshem te tij.U nissen ta kerkonin mir po qfare ishte duke bere ai ne momentin para betejes!

Ishte dukur falur namazin e Duhase.Ushtaret e prisnin dhe pasi e perfundoi namazin e perluse Allahu per fitore me keto fjale;

O Allahu o i Gjalli dhe i Perjetshmi te cilit i takon Madheshtia dhe nderi,na ndihmo me fitoren per te cilen na ke permtuar,

Ushtaret u kthyen te kutejbeja dhe e indromuan se qfare eshte duke bere Muhamedi.Ai filloi te te qaje.Komandanti me trim i asaj kohe,filloi te qaje prej mallengjimit dhe thoshte;

Per Allahun perveq te Cilit Zot tjeter nuk ka,ne ushtrine time me i vlefshem per mua eshte gishti i Muhamed iben Vasiut sesa te kem mbi 100mije ushtare te rinj e te etur per lufte,sepse Allahu eshte Ruajtesi me i mire dhe Ai eshte me i meshirshmi i meshiruseve ...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndihma kunder armiqve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: