islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty96%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty0%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty0%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty0%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty1%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty2%Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si ta mësojmë më lehtë Kuranin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Empty
MesazhTitulli: Si ta mësojmë më lehtë Kuranin   Si ta mësojmë më lehtë Kuranin EmptyTue 3 Aug 2010 - 12:15

Nëse mëson çdo ditë nga një ajet do ta mësosh Kuranin në një interval kohor prej 17 vite, 7 muaj e 9 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 2 ajete e mëson Kuranin për 8 vite e 9 muaj e 18 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 3 ajete do ta mësosh Kuranin për 5 vite e 10 muaj e 13 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 4 ajete do ta mësosh Kuranin për 4 vite,4 muaj dhe 24 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 5 ajete do ta mësosh Kuranin për 3 vite, 6 muaj dhe 7 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 6 ajete do ta mëosh Kuranin për 2 vite, 11 muaj dhe 4 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 7 ajete do ta mësosh Kuranin për dy vite, 6 muaj dhe 3 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 8 ajete do ta mësoh Kuranin për 2 vite 2 muaj e 12 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 9 ajete do të mësosh Kuranin për 1 vit, 11 muaj e 12 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 10 ajete do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 9 muaj e 3 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 11 ajete do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 7 muaj.

Nëse mëson çdo ditë 12 ajete do ta mësosh Kuranin për 1 vit e 5 muaj e 15 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 13 ajete do ta mësosh Kuranin per 1 vit e 4 muaj e 6 ditë.

Nëse mëson në ditë 14 ajete do ta mëosh Kuranin për 1 vit e 3 muaj.

Nëse mëson çdo ditë nga 15 ajete do ta mësosh Kuranin për një 1 vit e 2 muaj e 1 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 16 ajete e mëson Kuranin për 1 vit e 1 muaj e 6 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 17 ajete do ta mësoh Kuranin për 1 vit e 10 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 18 ajete do ta mësosh Kuranin për 11 muaj e 19 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 19 ajete do ta mësoh Kuranin për 11 muaj dhe 1 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga 20 ajete do ta mësoh Kuranin për 10 muaj e 16 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga një faqe do ta mësoh Kuranin për 1 vit e 8 muaj e 12 ditë.

Nëse mëson çdo ditë nga dy faqe do ta mësosh Kuranin për 10 muaj e 6 ditë.

Mos harro se për çdo shkronjë që e shqipton gjatë leximit të Kuranit ke një të mirë dhe të shkruhen nga 10 sevape.


Në fjalën ( بسم الله الرحمن الرحيم ) p.sh.: ka 19 shkronja. Kur t’i shqiptosh llogariten 190 sevape, e si do te jetë për ajetet tjera?

Ndërsa përsëritja e Kuranit gjatë mësimit përmendësh dhe pas tij është një shans i jetës.

Disa nga ata që ju maten të mirat në Ditën e Gjykimit do të kenë nevojë qoftë edhe për një të mirë, në mënyrë që t’ia rëndoj peshojen e të mirave nga peshoja e të kqijave dhe kështu me begatinë e Allahut dhe me mëshirën e Tij hapet rruga për në xhenet. E lusim Allahun që mos të na bëjë haram rrugën për në xhenet dhe të na japë ndihmën e Tij, besnikërinë dhe sinqeritetin dhe të na pranojë veprat tona! Amin!
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin Tr8cu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si ta mësojmë më lehtë Kuranin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Kur`ani :: Kur`an-
Kërce tek: