islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Çfarë hyn në devotshmëri? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty96%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty0%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty0%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty0%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty1%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Çfarë hyn në devotshmëri? Empty2%Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Çfarë hyn në devotshmëri?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Çfarë hyn në devotshmëri? Empty
MesazhTitulli: Çfarë hyn në devotshmëri?   Çfarë hyn në devotshmëri? EmptyTue 3 Aug 2010 - 9:35

Ai i cili ka frikë Allahun e Madhëruar s’ka dyshim që shijon lumturinë...

"O besimtarë,
kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë”..”
(Ali Imran, 102)

"Prandaj, shprehni devotshmëri Allahut sa të mundeni.”
(et-Tegabun, 16)

"O besimtarë! Frikësojuni prej Allahut dhe flisni vetëm të vërtetën!”
(el-Ahzab, 70)

"... Dhe kushdo që ka frikë Allahun dhe përmbush obligimet ndaj Tij, Ai do t’ia hapë rrugën e daljes (nga çdo vështirësi) dhe Ai do t’ia sjellë rizkun (furnizimin) prej nga ai nuk e mendonte..’’ (Talak, 2-3)
Në devotshmëri të plotë në radhë të parë hyn: Kryerja e obligimeve dhe lënia e harameve, pastaj në të hyn edhe kryerja e gjërave të pëlqyera dhe largimi nga gjërate e papëlqyera, dhe padyshim kjo është grada më e lartë e devotshmërisë.

Për këtë arsye, devotshmëria është porosi nga Allahu i Lartësuar, për të parët dhe të fundit, si dhe porosi e çdo pejgamberi për popullin e vet. Ai i cili ka frikë Allahun e Madhëruar s’ka dyshim që shijon lumturinë në këtë botë dhe botën tjetër, si dhe shpëtimin dhe rrugëdaljen nga problemet, vështirësitë e krizat.

Devotshmëria nuk përkufizohet me vend apo kohë, por ajo duhet të manifestohet vazhdimisht në jetën dhe aktivitetin e besimtarit, duke kujtuar çdo herë që Allahu i Lartësuar kontrollon robërit e Tij.
I Dërguari i Allahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kur dërgonte ndonjë prijës me ushtri në mënyrë të veçantë e këshillonte për devotshmëri ndaj Allahut, dhe të sillej mirë me muslimanët.
Synimi i të Dërguarit sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem kur e këshilloi Muadhin radijall-llahu anhu për devotshmëri në fshehtësi dhe publik, e udhëzoi atë në atë që e ndihmon për këtë gjë, e ajo është, të turpërohesh nga Allahu sikurse që turpërohesh nga ndonjë njeri me dinitet nga familja jote.
Kuptimi i saj është të ndjesh gjithmonë me zemër afërsinë dhe shikimin e Allahut prej teje dhe të turpërohesh nga shikimi i Tij mbi ty.


Thëniet e selefit për takvan

Muadh ibën Xhebeli radijall-llahu anhu ka thënë: Ditën e Kijametit do të thirret: Ku janë të devotshmit? Atëherë ngriten nën mbrojtjen e Mëshiruesit, nuk mbulohen prej tyre dhe nuk janë të fshehur. Atëherë atë e pyetën: Kush janë të devotshmit? Ai tha: Njerëz që iu frikësuan shirkut dhe adhurimit të idhujve, kurse e adhuruan Allahun sinqerisht.

Umer ibën Abdulazizi ka thënë: Devotshmëria ndaj Allahut nuk është duke agjëruar natën, as duke falur natën, e as duke bashkuar këto të dyja, por devotshmëria është të lësh atë që Allahu e ka ndaluar dhe të kryesh atë që Allahu e ka obliguar, e kush pas kësaj furnizohet me mirësi, atëherë ajo është mirësi mbi mirësi.

Abdullah ibën Mes’udi radijall-llahu anhu duke komentuar fjalët e Allahut të Lartësuar: "kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë”. [Ali Imran, 102], thotë: T’i bindesh (Allahut) e të mos bësh mëkate, ta përmendësh e të mos e harrosh, ta falenderosh e të mos e mohosh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë hyn në devotshmëri?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: