islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty96%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty0%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty0%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty0%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty1%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty2%Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Empty
MesazhTitulli: Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti   Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti EmptyTue 3 Aug 2010 - 9:01Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti Images3Fjala e autorit: Prijësi [imami] i tyre është Muhamedi [salallahu alejhi ueselem] për pasimin e të cilit na ka urdhëruar Allahu i lartësuar në kur’anin e madhëruar: “Atë që j’ua jep i dërguari mereni dhe atë që ju ndalon lëreni.”
Allahu thotë: “Ju kishit shembullin më të lartë të dërguarin e Allahut [Muhamedin salallahu alejhi ueselem], kuptohet, ai që shpreson në shpërblimin e Allahut në botën tjetër, ai që atë shpresë e shoqëron duke e përmendur shpesh Allahun.”
Dmth: Prijësi dhe imami i selefëve (te pareve tane) është Muhamedi [salallahu alejhi ueselem]. për të cilin jemi urdhëruar që ta ndjekim e ta marim për shembull për këtë autori ka sjellë dy argumente nga kur’ani e sa të shumta janë argumentet për këtë. Por autori ka përmendur ajetin e shtatë të sures hashër i cili është i ngjashëm me një hadith të Profëtit [salallahu alejhi ueselem] të transmetuar nga Ebu Herejra ku thotë: “çfar ju kam ndaluar largojuni menjëherë prej tyre dhe çfar ju kam urdhëruar punoni sa të mundeni prej tyre.”
Po ashtu ka përmendur ajetin 21 të sures Ahzab i cili ka kuptimin: Tek i dërguari i Allahut keni shembullin më pozitiv për t’u ndjekur për cilindo që shpreson në mëshirën e Allahut, në mirësitë e botës së ardhëshme dhe që e përmend shumë emrin e Allahut. E përmend Atë kur është në gjëndje frike ose shprese, si dhe kur është në gjëndje të vështirë, ose në gjëndje të kënaqshme.
Koment rreth kësaj teme:
Allahu thotë: “Kush i bindet Allahut dhe të dërguarit të Tij, do të arrijë një fitore madheshtore.” po ashtu Allahu thotë: “Thuaj: nëse ju e doni Allahun, atëherë më pasoni mua dhe do t’ju dojë Allahu do t’ju dojë dhe do t’jua falë gjynahet. Allahu është falës i madh dhe Mëshirëplotë.” Dmth: Thuaj o Muhamed: Nëqoftëse jeni të sinqertë në atë që pretendoni, se e doni Allahun dhe dëshironi që edhe Ai t’ju dojë, atëherë mu bindni mua, si për ato që ju urdhëroi që t’i bëni, ashtu edhe për ato që ju urdhëroj që të mos i bëni, sepse çdogjë j’ua përcjell nga Allahu, i Cili dëshiron që të jeni të bindur dhe për veprat e mira, do t’ju shpërblejë e do t’ju falë mëkatet. Allahu fal shumë mëkate dhe është mësirues për robërit e Tij.
Pra nga ky ajet kuptohet se: Për ata që pretendojnë se e duan Allahun dhe duan që edhe Allahu t’i dojë, dhe t’i falë gjynahet, i themi atyre se kjo nuk do të realizohet vetëmse me një kusht i cili është: “Pasimi dhe bindja e Muhamedit [salallahu alejhi ueselem] në çdo gjë që ai urdhëron dhe ndalon”.
Po ashtu Allahu thotë: “Kush respekton të dërguarin ai e ka respektuar Allahun, e ai që ia kthen shpinën, Ne nuk të kemi dërguar si rojtar i tyre.” Dmth: Kush i bindet të dërguarit, i është bindur Zotit të madhëruar, sepse i dërguari urdhëron të bëhen vetëm ato gjëra që i ka urdhëruar Allahu, po kështu ai ndalon vetëm ato që ka ndaluar Allahu. Bindja ndaj të dërguarit qëndron në zbatimin e urdhërave që ka dhënë ai, kjo pra është bindja ndaj Allahut. Ai që nuk të bindet ty le ta dijë se Ne të kemi dërguar për të përgëzuar dhe për të paralajmëruar dhe nuk të kemi dërguar mbrojtës dhe roje mbi njerëzit, që ti të ruash punët e tyre, sepse kjo na takon Neve dhe nuk është detyra jote.
Fjala e autorit: Ai është që flet me shpallje nga qielli. “Dhe ai nuk flet nga mendja e tij. Por ajo [që thotë] është vetëm shpallje hyjnore, që i vjen atij.
Koment:
Shpallje në kuptimin gjuhësor do të thotë: Fjalë e fshehtë. Ndërsa në kuptimin fetar do të thotë: Kumtimi i Allahut drejtuar të dërguarit të Tij me ndërmjetësimin e engjëllit Xhibril, ose nëpermjet inspirimit.(ëndrave). Shpallja është dy llojesh: Shprehimore, siç është Kur’ani, dhe Kuptimor, siç është suneti, ku futet edhe hadithi kudsij (i shenjtë). Të dy llojet e shpalljes janë udhërrëfimi i Allahut për njerëzit.
Kuptimi i ajetit:
Dmth: Muhamedi çdo fjalë që nxjerrë prej gojës së tij, nuk është fjalë e nxjerrë dhe e thënë nga mendja e tij . por ajo është vetëm shpallje që atij i zbret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Detyrueshmeria e pasimit te Profetit A.S. nga Abdul Kader Arnauti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: