islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty96%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty0%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty0%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty0%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty1%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty2%Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? Empty
MesazhTitulli: Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit?    Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit? EmptyTue 3 Aug 2010 - 8:53

Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit?


Pyetja:

Nëse duam të nisemi në një udhëtim dhe drekën e falim në vendin tonë, a lejohet që t'i lidhim namazin e drekës dhe të ikindisë siç është lehtësimi për udhëtarët apo lehtësimi është vetëm për udhëtaret të cilët gjenden në
udhëtim?

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Shkurtimi dhe bashkimi i namazeve për udhëtarin janë lehtësime të cilat hynë në fuqi nga momenti i fillimit të udhëtimit, por gjithashtu është kusht që ai të lëshoj vendbanimin nga i cili niset për udhëtim, pavarësisht a është ai vendbanim qytet apo fshat. Vërtetohet se i Dërguari i Allahut, lavdërimi dhe paqja qofshin mbi të, kur nisej në udhëtim duke qenë në qytet, ende pa u nisur e falte namazin e plotë e pa i bashkuar, ndërsa kur fillonte udhëtimin dhe dilte nga Medina, kur arrinte në Dhul Hulejfe (fshat afër Medinës) fillonte shkurtimin. Prandaj nëse njeriu bën nijet të udhëtoj, por ende nuk është nisur dhe nuk ka lëshuar vendbanimin nga i cili fillon udhëtimin nuk lejohet ta shfrytëzojë lehtësimin e shkurtimit dhe bashkimit të namazeve. Zoti e di më së miri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kur fillon udhëtari t'i shfrytëzojë lehtësimet e udhëtimit?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: